Predstavljen idejni projekt izgradnje Sarajevo Green Design Centra

- Advertisement -

SarajevoGreenDesignBiennale ’15. je u ulozi centralne platforme debate evropskih stručnjaka za razvoj i primjenu zelenih tehnologija. Bh publici su u okviru bogatog programa predstavljeni gradovi i objekti kao banke materijala, dizajn vitalnost i održivost, a u fokusu trećega dana su buduće perspektive.

Prošla je godina i pol od kako se Sarajevo Green Design Fondacija pridružila evropskom konzorciju  u pripremi evropskog Horizon 2020 projekta ”Objekti kao banke materijala’’.

U znaku oficijelnog kick off-a projekta na press konferenciji održanoj drugoga dana SGDB je predstavio 16 evropskih partnera iz nacionalnih istraživačkih instituta, univerziteta i državnih tijela Velike Britanije, Njemačke, Belgije, Dutch, Portugala i Švedske, okupljene kako bi razmotrili  inovativne načine da spriječe nepotrebnu potrošnju vrijednjih resursa za izgradnju novih objekata, a da istovremeno smanje utjecaj zagađenja na okolinu i ljude koji žive u blizini.

Prisutnim su se u ime Fondacije obratili Elma Durmisevic, Adnan Pasić i Vila Sutović, evropski partneri Caroline Henrotay/Bruxelles Environement, Johan Sandberg/Municipality Ronneby Sweden, Hein van Tuijl/EPEA Netherland i Gilli Hobbs/Britisch Research Establishment, ističući kako je jedan od najvećih problema u izgradnji činjenica da se mnogo zgrada pravi na najbrži mogući način, bez da se vodi računa o potrošnom materijalu, zagađenju koje se stvara tokom proizvodnje i narednom korištenju, te dodali da prilikom rušenja takvog objekta većinu materijala nije moguće ponovo upotrebiti.

PROČITAJTE JOŠ:  Na Alipašinom Polju gorio ugostiteljski objekat

Kako bi riješila ovo pitanje, evropska agencija za zaštitu okoliša- EPEA (Environmental Protection Encouragement Agency) uvela je takozvani Cradle to Cradle (Kolijevka do Kolijevke) program, čij je cilj da se svi resursi koji se koriste za izgradnju mogu ponovo iskoristiti kada se bude taj objekat bude rušio, a istovremeno novoizgrađene zgrade imaju minimalan utjecaj na okoliš. Cilju se pridružila i Britanska organizacija BRE (Building Research Establishment) koja istražuje nove, efikasne načine korištenja resursa u izgradnji da se smanji proizvodnja otpada i zagađenja. Nekoliko regija u Evropi već su započele primjenu novog sistema, kao što je Općina Ronebi iz Švedske.

– ”Početak smanjenja proizvodnje otpada i zagađenja za grad Ronebi bilo je uvođenje Cradle to Cradle programa u zakon, 2011. godine”, istakao je Johan Sandberg u ime općine.

Uprkos velikom potencijalu, u pogledu aplikacije ovakvog programa u BiH postoje mnoge prepreke koje se moraju razriješiti prije nego što počnemo efikasno graditi. Političari moraju biti spremni podržati zakone koji će osigurati da se novi objekti grade samo pod najefikasnijim uslovima, građani i investitori bi morali prihvatiti da će izgradnja novih objekata ići sporije, ali sa znanjem da će se mnogo tih resursa moći ponovo koristiti, te da taj objekat neće štetiti okolini i zdravlju građana.

PROČITAJTE JOŠ:  (VIDEO) Adi Šoše objavio novu pjesmu i spot i najavio koncert u Sarajevu

Ovom prilikom premijerno je predstavljeno i idejno rješenje tj. pilot projekt izgradnje Sarajevo Green Design Centra, zamišljenog kao čvorište zelene inovacije i izlaganja principa obrnutog designa, te primjene cirkularnih materijala kao pasoša u izgradnji.

Za posjetioce Umjetničke galerije BiH u sklopu programa SGDB ’15. organizovana su i stručna predavanja, izložbe, prezentacije modela mogućnosti iskorištavanja bh. potencijala u primjeni građevinskih principa budućnosti, promocije mobilnosti i demonstracije električnih vozila sastavljenih na Mašinskom fakultetu, te objekta izgrađenog od prirodnih materijala na BURCH Univerzitetu, u Sarajevu. Kao rezultat dugogodišnje saradnje sarajevskog i nizozemskog Twente i Yldiz Univerziteta, Jan Brouwer/recycle art Nizozemska, je predstavio knjigu ‘’Dinamična arhitektura’’ autora Elme Durmišević, Adnana Pašića i Birguc Colakoglu. Upriličena je i promocija knjige ”Održivo Stanovanje”, autorice Sanele Klarić/Univerzitet Burch u Sarajevu, koja tretira pitanje potencijala bh građevinske industrije u korištenju prirodnih materijala. Tri studenta Nizozemskog Tehničkog Univerziteta iz Delfta, prezentirali su vizije urabanih trasformacija dijelova Sarajeva-kompleksa JKP GRAS i tvornice ”Žica”.

- Advertisement -

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Konzumirate cigarete? Ova tri začina pomažu pri čišćenju pluća

Konzumacija određene vrste hrane i pića pomaže tijelu da...

Ekstremno visoke temperature iz Afrike se proširile na južnu i srednju Europu

Toplinski valovi događat će se u budućnosti ranije i...

Beč će proizvoditi zeleno gorivo iz otpada

Na području spalionice otpada Simmeringer Haide u glavnom gradu...