Turci i Arapi žele bankarsko tržište Srbije

- Advertisement -

Čačanska banka, regionalna banka u kojoj udjele imaju Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) i međunarodna finansijska organizacija IFC, ogranak Svjetske banke (WB), ponudila je na prodaju svoje akcije, a kao potencijalni kupac se spominje banka iz Turske, javlja Anadolu Agency (AA). EBRD u Čačanskoj banci ima 29,99 posto udjela, IFC 19,98 posto, dok je državni kapital 28,48 posto.

Novog vlasnika, kako navodi na svojoj stranici srbijanska kompanija specijalizirana za ekonomiju Business Info Group, birat će EBRD, jer je ova institucija poznata po tome što dođe u određenu banku, uloži u nju, a zatim je dobro proda.

Pored Turaka koji sve više investiraju i u bankarsko tržište Hrvatske, za srbijanski bankarski sektor su zainteresirani i Arapi. Velika banka iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UEA) sa gotovo 70 ogranaka, također, želi da uđe u bankarsko tržište Srbije i samostalno započne poslovanje.

PROČITAJTE JOŠ:  Skandal u Srbiji: Fudbalski sudija uhapšen zbog dilanja droge

banka-ilustracija1-1024x3871

“Vode se razgovori, idu u dobrom pravcu. Očekivali smo da posao tokom leta privedemo kraju, ali bankari iz Emirata žele da sa svih strana sagledaju ulazak na naše tržište”, izjavila Jorgovanka Tabaković, guverner Narodne banke Srbije.

Gotovo sve domaće banke u Srbiji su na prodaju, ali zbog finansijske krize teško nalaze kupce. Interesovanje za tržište Srbije je malo, jer i trenutno prisutne strane banke sve teže posluju. Zbog toga se ulagači u bankarski sektor očekuju iz Turske i Emirata, gdje, kako navode lokalni analitičari, ima dovoljno neiskorištenog kapitala.

PROČITAJTE JOŠ:  Strašna nesreća u Srbiji: Srušio se ringišpil, povrijeđeno 13 djece

Srbija ima najveće kamatne stope u Evropi i banke su ostvarivale visoke profite, ali je ekonomska kriza urušila standard građana i dovela nenaplative kredite na nivo od visokih 3,5 milijardi eura, pojašnjavaju ekonomski analitičari u Srbiji. Trećina banaka koje posluju u Srbiiji će ovu godinu završiti sa gubitkom.

Od šest banaka u Srbiji, najveće su Komercijalna banka i Poštanska štedionica. Na prodaju Komercijalne postoji moratorijum do 2015. godine, ali bi u Srbiji i nju rado prodali. Na prodaju nije Poštanska štedionica, koja je preuzela tri propale domaće banke. Njeni klijenti su penzioneri i primaoci socijalnih davanja, te će država nju dokapitalizirati.

- Advertisement -

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Ovo su najbogatiji ljudi u BiH

Portal BiznisInfo.ba je sačinio je listu najuspješnijih preduzetnika pa...

Nastavlja se blagi pad cijena goriva u BiH: Benzin od 3,22 KM, dizel od 3,41 KM po litru

Nastavlja se bilježiti blagi pad cijena goriva na benzinskim...

U Neumu zadovoljni predsezonom, ali nedostaje radne snage

U jedinom bh. gradu na moru su zadovoljni predsezonom...

30 milijuna eura potpore Zapadnom Balkanu za sedam godina

SARAJEVO - Povjerenik EU-a za proširenje Olivér Várhelyi poručio...

Struktura nezaposlenih osoba u FBiH nije povoljna

SARAJEVO - U Federaciji BiH struktura nezaposlenih osoba nije...