Svjetsko košarkaško prvenstvo u Španiji

U okviru Svjetskog košarkaškog prvanstva u Španiji danas je igrano ukupno 12 utakmica pretposljednjeg kola grupne faze takmičenja. Slovenci su slavili pobjedu nad Angolom, Turska je slavila nad Finskom, Grčka nad Hrvatskom, Srbija je poražena od Brazila…

– Grupa A

U Grupi A Svjetskog košarkaškog kupa danas su igrali Egipat i Iran, a Iran je slavio pobjedu rezultatom 88:73. Iranci su već u prvoj četvrtini stekli prednost 27:15, što je bilo kasnije nedostižno za Egipćane, javlja Anadolija.

U drugom meču grupe su se sastale reprezentacije Srbije i Brazila, a bolji su bili Brazilci koji su slavili pobjedu rezultatom 81:73. Rezultat na poluvremenu je bio 48:32, ali su se reprezentativci Srbije u trećoj četvrtini vratili kao preporođeni i u tih deset minuta stigli zaostatak i došli čak do prednosti od 4 poena. Međutim u posljednjoj četvrtini se Brazilci vraćaju u svoj ritam igre i slave pobjedu u ovom zanimljivom meču.

U istoj grupi se večeras sastaju domaćin Španija i Francuska.

Brazil je na vrhu tabele u Grupi A sa 7 bodova, Španija druga sa 6 i utakmicom manje, Srbija je na trećem mjestu sa 6, Francuska četvrta sa 5 bodova i utakmicom manje, a na dnu tabele su Iran sa 5 i Egipat sa 4 boda.

Svjetsko košarkaško prvenstvo u Španiji: Filipini-Puerto Rico 73:77

– Grupa B

Reprezentacije Filipina i Puerto Rica su otvorile današnje natjecanje u Grupi B, a pobjedu 77:73 su slavili Portorikanci. Filipinci su nakon prve četvrtine imali 12 koševa prednosti, ali tada se Portorikanci “bude” i do kraja utakmice bivaju bolji takmac i zasluženo slave pobjedu.

U drugoj utakmici u grupi, Argentina je očekivano slavila visoku pobjedu nad Senegalom 81:46. Senegalci su bili ravnopravan rival samo u trećoj četvrtini, ali to večeras nije bilo dovoljno protiv razigranih Argentinaca, koje je predvodio Luis Scola sa 22 poena i 14 skokova.

Treći i najzanimljiviji susret odigrale su selekcije Hrvatske i Grčke, a i četvrtu pobjedu na utakmicama ovogodišnjeg prvenstva slavili su Grci. Rezultat na kraju meča je bio 76:65. Nakon izjednačene prve četvrtine, Grci su u drugih deset minuta igrali mnogo bolje i na odmor otišli s prednošću 36:23. Hrvati su u trećem i četvrtom periodu igre dali po koš više od Grka, ali to nije bilo dovoljno da se stigne veliki minus iz prvog poluvremena.

Grčka je prva na tabeli sa maksimalnih 8 bodova, Argentina ima 7, Hrvatska i Senegal po 6, a na dnu tabele su Puerto Riko sa 5 i Filipini sa 4 boda.

– Grupa C

Novi Zeland je pobjedom nad Ukrajinom rezultatom 73:61 otvorio današnje takmičenje u Grupi C. Novozelanđani su prednost stekli u drugoj četvrtini meča i zadržali je do kraja susreta.

Drugi meč u grupi odigrale su Turska i Finska, a rezultat na kraju meča je bio neriješenih 68:68, te je pobjednik bio poznat tek nakon produžetka u kojem su se bolje snašli i više snage imali reprezentativci Turske. Konačan rezultat ovog dvoboja bio je 77:73. Najbolji pojedinac na meču je bio turski centar Omer Asik koji je postigao 22 poena i imao 8 skokova.

Posljednji meč današnjeg programa u grupi C igraju Dominikanska Republika i SAD.

Amerikanci su vodeći u grupi sa skupljenih 6 bodova iz utakmice manje, Ukrajina i Turska imaju po također po 6, Dominikanska Republika ima 5 i utakmicu manje, dok su Novi Zeland i Finska na dnu tabele sa po 5 bodova.

– Grupa D

Današnje nadmetanje u okviru Grupe D otvorile su Australija i Mexico, a Australci su slavili pobjedu 70:62. Prvo poluvrijeme je završeno samo poenom prednosti Australije, ali oni stižu do 13 poena prednosti u trećem dijelu meča, što njihovi suparnici iz Centralne Amerike nisu uspjeli nadoknaditi u posljednjih deset minuta.

U drugom i najzanimljivijem današnjem meču u grupi igrali su Slovenija i Angola. Slovenci su slavili pobjedu rezultatom 93:87, ali je ona izvojevana tek u posljednjim minutama meča. Prve tri četvrtine igrane su u egalu, da bi slovenski reprezentativci pokazali više odlučnosti i koncentracije u posljednjoj četvrtini i zasluženo slavili pobjedu.

U istoj grupi večeras su igrali i Južna Koreja i Litvanija, a Litvanci su očekivano slavili visoku pobjedu rezultatom 79:49. Koreanci su odigrali dobro prvu četvrtinu i na kraju tog perioda igre čak i vodili 19:17, ali tada dolazi do izražaja snaga i koncentracija Litvanaca koji dominiraju tokom preostalog dijela meča. Koreanci su zabilježili i četvrti poraz u dosadašnjem dijelu prvenstva i još nisu okusili slast pobjede.

Slovenija je prva u grupi sa maksimalnih 8, Litvanija i Australija su sakupile po 7, Mexico i Angola po 5 i na dnu tabele je Južna Koreja s minimalnih 4 boda. Sutra je na rasporedu posljednje kolo grupne faze, a za vikend su na programu utakmice osmine finala. Finale će se igrati 14. septembra u Madridu.

Skandal u Srbiji: Fudbalski sudija uhapšen zbog dilanja droge

Vijest dana u susjednoj Srbiji, tačnije u Zaječaru je...