Preminuo voditelj koji je prvi saopštio javnosti da je Josip Broz Tito umro

- Advertisement -

Televizijsko lice Miroslav Lilić, koji je imao karijeru dugu 43 godine, je preminuo, piše Večernji list.

U penziju je otišao 2009. godine, ali je ipak pratio što se događa u televizijskom svijetu. Rođen je u Siveriću 1944. godine, prvi razred osnovne škole završio u Beogradu.

Radio je u Jugoplastici, a sedam je mjeseci proveo radeći u skladištu.

Početkom 1965. godine otišao je u Zagreb, gdje se zaposlio na televiziji Zagreb te relativno brzo postao voditelj Dnevnika pa kasnije i glavni urednik.

Lilić je ostao upamćen jer je prvi saopštio javnosti da je umro Josip Broz Tito, tadašnji predsjednik Jugoslavije.

U svojoj autobiografiji Lilić je opisao što se odvijalo u studiju dok je čitao vijest o smrti Tita.

“S režiserom i urednikom Nedjeljnog popodneva Sašom Zalepuginom dogovoreno je da kad mu se kaže da prekine emitovanje emisije, odreže sliku na dvije prazne stolice koja su bila pripremljena u studiju… Došla je vijest i odmah smo prekinuli program. Stoje ta dva stolca. Uzeo sam Tanjugovu vijest bez prepisivanja i krenuo prema studiju. Gledam u kameru, pali se crveno svjetlo, čitam: Predsjedništvo Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije i Predsjedništvo Centralnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije radničkoj klasi i narodima Jugoslavije: umro je drug Tito…” Pročitao sam vijest, gledao još par sekundi u kameru i htio ustati sa stolice. Ali, na svoj užas shvatim da na sebi imam plave traperice koje sam zaboravio zamijeniti crnim hlačama! Ostanem sjediti, režiser me drži u kadru i dodam što mi je prvo palo na pamet: Poštovani gledatelji, od ovog trenutka Jugoslovenska radiotelevizija započinje emitovanje izvanrednog programa”, napisao je Lilić.

PROČITAJTE JOŠ:  Stravičan zločin u Gradačcu: Sjekirom ubio ženu pa izvršio samoubistvo

Lilić je bio dugodišnji član žirija Večernjakove ruže, najstarije i najvažnije medijske nagrade u Hrvatskoj.

2011. godine je objavio autobiografju “Bez cenzure”. Kada je došao na čelno mjesto Croatia Recordsa, htio je da izda album Marka Perkovića Thompsona.

“Istina. Naime, Tuđman je čuo njegovu pjesmu ‘Bojna Čavoglave’ i bio je žestoko protiv te pjesme jer počinje sa ‘Za dom spremni’. On je bio veliki protivnik tog pozdrava i nije ga želio vezati uz Domovinski rat, a prvi Tompsonov album s tom pjesmom ionako je završio u gubicima. Šest godina poslije, vlasnik Croatia Recordsa bila je Zagrebačka banka i ja moram da izdam Tompsonov album, a ne mogu jer je prvi bio u gubicima. Odlučujem da ću ga ipak izdam, ali u svim dokumentima napišem da je riječ o albumu Nine Badrić”, rekao je svojevremeno Lilić.

- Advertisement -

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Preminula Svetlana Dragijević, majka osumnjičenog za ubistvo malene Danke Ilić

Preminula je Svetlana Dragijević, majka Dejana Dragijevića koji je...

Slovački premijer Robert Fico ranjen u pucnjavi

Premijer Slovačke Robert Fico ranjen je u pucnjavi koja...

Kuća užasa u Foči: Radomir ubio suprugu Milevu, pa izvršio samoubistvo

Javnost u Bosni i Hercegovini, ali i regionu ostala...

Veliki požar u marini u Medulinu: Izgorjelo 15 brodica

Petnaestak brodica izgorjelo je u velikom požaru koji je...