Šta je kineziologija i šta može učiniti za vas

- Advertisement -

Kineziologija dolazi odgrčke riječi κίνησις  (kretanjepokret) i λόγος   (zakonitostnauka), pa prema tome etimološki  kineziologija znači nauka o kretanju. Danas kineziologiju definiramo kao nauku koja proučava zakonitosti upravljanja procesom vježbanja i posljedice djelovanja tih procesa na ljudski organizam što svakako unapređuje zdravlje.

Predrag Vuckovic/Red Bull Content Pool
Foto: Arhiv – Ilustracija – Predrag Vuckovic/Red Bull Content Pool

Piše: , magistar menadžmenta u sportu i diplomirani kondicioni trener. Za sva pitanja dostupan na sd.semperparatus@gmail.com ili na telefon:+38761710158

Kineziologiju zanima svaki onaj usmjereni proces vježbanja koji ima za cilj unapređenje zdravlja, optimalan razvoj ljudskih osobina, sposobnosti i motoričkih znanja te njihovo što duže zadržavanje na što višoj razini, sprečavanje preranog pada pojedinih antropoloških karakteristika i motoričkih znanja, maksimalan razvoj osobina, sposobnosti i motoričkih znanja u agonološki (natjecateljski) usmjerenim kineziološkim aktivnostima. Eto definicije kineziologije iz udžbenika za visokoobrazovne ustanove koje se bave kretanjem.

Obuhvaća 4 različita područja, prema ciljevima i po metodama rada:

  1. kineziološku rekreaciju- s temeljnim ciljevima usmjerenim na očuvanje zdravlja organizma, socijalizaciju, osmišljavanje slobodnog vremena, postizanja osjećaja zadovoljstva, a bez težnje dostizanja maksimalnih motoričkih postignuća, s posljedičnom natjecateljskom ili ekonomskom dobiti
  2. kineziterapiju- dakle sistemsku terapiju tjelesnim vježbanjem ( fizioterapiju), s ciljem poboljšanja funkcioniranja dijela ili cjelokupnog organizma
  3. kineziološku edukaciju- sistemsko tjelesno vježbanje s ciljem sistemskog poticanja razvoja temeljnih motoričkih znanja i sposobnosti (“tjelesni odgoj” u školi)
  4. sport- težnja dostizanja maksimalnih motoričkih dostignuća, s potencijalnom natjecateljskom i/ili ekonomskom dobiti.

Kineziološka psihologija tumači psihičke procese i različite oblike ponašanja djece, mladih i odraslih za vrijeme i nakon provođenja nekog od oblika tjelesne aktivnosti, tj. aktivnosti s kretanjem

PROČITAJTE JOŠ:  Izrael napao bolnicu na sjeveru Gaze, mrtva tijela ostavljena da leže na ulici

Kineziologija pripada grupi humanističkih nauka kao i medicina. Međutim, kineziolozi nisu ljekari. Kineziolozi kao stručna lica predstavljaju  zadnju liniju odbrane protiv bolesti lokomotornog aparata. Ukoliko zakasnite kod nas onda valjda nećete kod fizijatra, ortopeda, kardiologa, neurologa itd. Na brzu ruku nabrojah četvoricu specijalista od kojih se svakom živom ljudskom biću diže kosa na glavi. A gdje su bolesti krvnih sudova, respiratornih organa itd. Na žalost do sada nisam upoznao Dorian Gray-a pa ću vam sa sigurnošću reći da smo svakim danom stariji i sve bliži i bliži danu kad ćemo se sresti sa jednim od gore nabrojanih specijalista. Starost ne možemo spriječiti da nam dođe na mala ili velika vrata. Veličina tih vrata zavisi od toga kako smo se odnosili prema našem tijelu u mladosti. Jesmo li dovoljno učinili za njega u mladosti?

Kad svojim klijentima objašnjavam posljedice po zdravlje uzrokovane tjelesnom neaktivnošću budem grub sa svrhom,možda više nego što bih trebao. Međutim, kad u njihovim očima vidim strah, znam da su moje riječi shvaćene na najbolji mogući način.

Ljudi su kao neodvojivi dio prirode, u biti, kretna bića i kao takvima kretanje je potrebno kako bismo očuvali zdravlje i funkcionalnost našeg organizma. Eh sad..hoće li biti dovoljno jaki da se odupru životnom komforu na koji su navikli i hoće li se moći oduprijeti napadima vlastite lijenosti i gluposti je već priča koju bi trebao da tretira neko sa diplomom dobivenom učeći i proučavajući konativno – kognitivne karakteristike.

PROČITAJTE JOŠ:  Srebrenica: Defile djece povodom Dana državnosti BiH

Zdrav duh i zdravo tijelo

Mi, kineziolozi smo više orijentirani na postizanje jedinstva uma i tijela baveći se prvenstveno tijelom kao hardware-om.  Na žalost nisam ja izmislio „Mens sana in corpore sano“. Poslovica potiče još iz doba rimskoga pjesnika Juvenala i njegovog djela Satira X. Danas se poslovica najčešće shvata kao uputstvo za očuvanje zdravlja: “ako tijelo bude zdravo, bit će zdrav i duh”. No, izvorni Juvenalov stih u cijelosti glasi „Orandum est ut sit mens sana in corpore sano“ ili “Treba se moliti za zdrav duh u zdravom tijelu”.

Juvenal govori o odnosu prema bogovima. Zdrav duh i zdravo tijelo jedino su što ima smisla tražiti od viših sila. Pare i imetak ne možete ponijeti na onaj svijet. Zato očuvajte vaše zdravlje da biste barem na ovom svijetu mogli uživati u materijalnim stvarima što duže. Ako je Juvenal to znao prije skoro 2000 godina, sramota je da mi to sad ne znamo. Znanje je moć, tehnologija je korisna, iskoristite znanje. Mi smo u funkciji zdravlja, zato ne ustručavajte se, pozovite nas…

 

- Advertisement -

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Zemljotres u BiH: Kao grmljavina…

U ponedjeljak, 9. decembra, zemljotres jačine 2.5 Richterove snage...

Tužna vijest iz Brčkog: Preminula i četvrta žrtva teške nesreće

Toma Matanović, koji je teško povrijeđen u stravičnoj nesreći...

Beograd: Milorad Dodik operisan i prebačen na intenzivnu njegu

U Beogradu je završena višesatna operacija predsjednika Republike Srpske...

Prije 33 godine fudbaleri Crvene zvezde su postali prvaci svijeta

Fudbaleri Crvene zvezde na današnji dan prije 33 godine,...

Razveli se i vjenčali 12 puta kako bi dobijali socijalne naknade

Je li prevara sa socijalnim naknadama prejednostavna? Očigledno, ako...