POPLAVE: Važno je znati…

- Advertisement -

Poplave u Srbijievakuisanih

Na Infektivnoj klinici Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu kao ni u Zavodu za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo do sada nije evidentirana niti jedna osoba oboljela od crijevnih zaraznih bolesti što jasno govori da je epidemiološka situacija u Kantonu sarajevo pod kontrolom, potvrdila je za Anadolu Agency (AA) dr. Snježana Balta, epidemiolog i direktorica Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo.

“Ono što je posebno važno jeste obratiti pažnju na vodu. Crijevno zarazne bolesti u najvećoj mjeri kao što je enterokolitis povezani sa korištenjem higijensko neispravne vode. Do sada nismo imali evidentiranih slučajeva mučnine, povraćanja i proliva koji bi bili uzrokovani time. Voda u gradskom vodovodu u Kantonu Sarajevo je ispravna za piće jer nije dolazilo do njenog prekida u snabdijevanju. Problema ima na lokalnim vodovodima, bunarima i česmama”, naglasila je.

Ona je istakla kako Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo savjetuje građanima da koriste flaširanu vodu, a ako to nisu u mogućnosti onda da obavezno onu iz lokalnih vodovoda prokuhavaju prije pića.

Epidemiolog dr. Balta posebno upozorava da osim za piće voda mora biti bakteriološki ispravna i kada je u pitanju njeno korištenje za kuhanje, pranje posuđa, kao i zuba te umivanje, jer u suprotnom ona koja nije higijenski ispravna može da izazove zdravstvene probleme.

“Gdje god se primjeti da voda sadrži mulj ili promjenu svoje boje mora se pristupiti oprezno prilikom njenog korištenja”, naglasila je dr. Balta. 

Dezinfekcija i deratizacija od sutra

Ona je navela kako građani koji se vraćaju u svoje domove koji su bili poplavljeni posebnu pažnju moraju obratiti i na adekvatno mehaničko čišćenje objekata i stvari prije korištenja.

Službe Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo u saradnji sa štabovima civilne zaštite od ponedjeljaka će biti angazirane na vršenju dezinfekcije ugroženih područja s ciljem sprečavanja nastanka bolesti i mogućih zaraza.

“Mi imamo pumpe za dezinfekciju, ali prostupak deratizacije mora se sprovesti u angažmanu civilne zaštite koja ima veće kapacitet u ljudstvu”, navela je epidemiolog dr. Balta. 

Direktorica Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo navela je kako su građanima u ugroženim područjima podijeljeni letci kako se trebaju ponašati tokom i nakon poplava.

“Poplave s kojima se trenutno suočava Federacija BiH nose niz opasnosti usljed oštećenja vodovodnih i kanalizacionih cijevi, prekida  vodosnabdijevanja i dispozicije otpadnih materija, izljevanja kanalizacije, oštećenja električnih vodova, prekinutih  plinskih vodova,  povećane opasnosti od ozlijeđivanja”, naglašeno je iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH. 

PROČITAJTE JOŠ:  Tramvajski saobraćaj u Sarajevu opet u zastoju

 Naglašavaju da su posebno ugroženi djeca, trudnice, hronični bolesnici i stariji ljudi. Posebno se skreće pažnja na  sprovođenje mjera kojima se sprječava širenje zaraznih bolesti putem zagađene vode i hrane, kao i mjera koje se odnose na ličnu higijenu, higijenu predmeta i mjesta stanovanja.

Iz Zavoda naglašavaju da je u  poplavljenim područjima rizik od zagađenja vode za piće povećan, te vodu sa slavine ne treba piti dok se ne dobiju pouzdani dokazi da je sigurna za konzumaciju. Do tada je treba piti prokuhanu, dezinficiranu ili flaširanu vodu. 

Prokuhavanje vode treba vršiti tako da se nakon što proključa, voda pusti da ključa najmanje jedan minut, kako bi se uništili uzročnici bolesti. Ako je voda zamućena, ne smije se piti!

“Prokuhavanje niti dezinfekcija ne otklanjaju zagađenja uzrokovana hemikalijama te se takva voda, ne smije koristiti. Kada je u pitanju dezinfekcija vode za piće, neophodno je da se ona obavi prema uputstvu za doziranje, zavisno od dezinfekcionog sredstva. U slučaju nejasnoća vezanih za doziranje dezinfekcionog sredstva treba se obratiti ustanovi od koje je sredstvo nabavljeno ili dobiveno”, upozoravaju iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.

Kada su u pitanju djeca koja se hrane zamjenama za majčino mlijeko, odnosno hranom koju treba priremati s vodom, nužno je koristiti isključivo prokuhanu vodu  i prema navedenim uputama.

Lična higijena je u krizinim situacijama je posebno važna, prevenstveno, navodi se, je važno često pranje ruku uz upotrebu sapuna (prije jela, nakon upotrebe WC-a, nakon čišćenja naplavnog otpada i nakon rukovanja artiklima koji su došli u kontakt sa naplavnom ili kanalizacijskom vodom), a pri tome posebno nadzirati održavanje higijene ruku djece.

Nakon povratka u kuće, pored mjera zaštite koje su se provodile za vrijeme poplave, potrebno je provesti i mjere sanacije objekata i područja koja su bila pod vodom.

Potrebno je držati se što dalje od oborenih električnih vodova, a njihovu lokaciju prijaviti elektrodistribuciji, prijaviti eventualna oštećenja plinovoda i plinskih uređaja i ne koristiti ih dok se ne poprave, a neophodan je i pregled instalacija za dostavu plina i električne energije od strane kvalificiranih stručnjaka, upozoravaju iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.

PROČITAJTE JOŠ:  U sarajevskoj džamiji Ferhadiji za vrijeme namaza muškarac ukrao cipele

Potrebno je izbjegavati vožnju automobilom zbog mogućeg oštećenja cesta u poplavljenom području.

“Od komunalnih preduzeća treba tražiti uslugu čišćenja oštećenih septičkih jama i ispiranje kanalizacionog sistema, a zbog mogućnosti miješanja sa kanalizacionom vodom obavezno je čišćenje (vrućom vodom i deterdžentom, uz obavezno korištenje gumenih rukavica) i dezinficiranje zidova i podova prostorija u koje je  dospjela voda za vrijeme poplave. Zagađene predmete i materijale, koji se ne mogu očistiti i dezinficirati, baciti”, navodi se u upozorenju Zavoda za javno zdravstvo FBiH o načinu ponašanja nakon poplava.

Upozoravaju na nužnost pranje odjeće i čišćenje obuće, pranje i dezinficiranje dječijih igračaka, te bacanje hrane koja je došla u direktan kontakt sa poplavnom vodom, kao i sve kvarljive hrane koja je stajala duže od 4 sata na temperaturi višoj od 50C.

“Nužno je čišćenje neoštećenih limenki koje su došle u kontakt sa poplavnom vodom, čišćenje radnih ploha i pribora za jelo i kuhanje, kao i kontrolisano koristiti sredstva za uništavanje insekata i glodara (držati van dohvata djece) i strogo se pridržavati uputstava za upotrebu”, upozorenje je Zavoda.

Zbog povreda koje se veoma česte u naplavljenim područjima, važno je znati, navode iz Zavoda da se otvorene rane moraju očistiti i zaštititi flasterom ili zavojem, kako bi se spriječila infekcija. Nekada je potreban i dodatni tretman (npr. vakcinisanje protiv tetanusa), a ljekarsku pomoć je obavezno potražiti ako se pojave crvenilo, otok ili gnojni iscjedak na rani. U slučaju pojave mučnine, povraćanja, slabosti, proliva, povišene temperature itd. javiti se nadležnom ljekaru.

Vezani članci:

Voda nadire, rijeka Tinja kod Brčkog odnijela most, evakuacija u toku

Sava probila dio nasipa u Kopanicama kod Orašja: Hitno potrebno 200.000 vreća sa prijeskom

Bijeljina: Voda i dalje prodire preko nasipa, evakuisano 6.000 ljudi

Poplave u BiH bi mogle odnijeti mine do Đerdapa i Crnog mora

Apel ljekara iz Maglaja: Hitno su nam potrebni lijekovi!

Slike katastrofe u Šamcu: Naselja “odaje” samo boja crijepa

Stanovnici Šekovića peti dan zarobljeni u svojim kućama

Humanost na djelu: Ka Olovu, Maglaju i Zavidovićima krenulo 400 sarajevskih studenata

Iz Beča u ponedjeljak kreće velika količina pomoći za BiH, #foto #video

“Ovo nije kraj, aktuelne poplave i klizišta su epizoda, biće toga još”

- Advertisement -

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Upozorenje: U nekim dijelovima BiH očekuje se nevrijeme

Meteorolozi u Bosni i Hercegovini najavili su dolazak snažnog...

Sergej Barbarez objavio svoj prvi spisak Zmajeva

Novi selektor reprezentacije Bosne i Hercegovine Sergej Barbarez danas...

Probijanje tunela Hranjen u zastoju: Radnici povučeni, poništen tender za nadzor

Radovi na probijanju tunela Hranjen trenutno su obustavljeni, izvođač...

Tragedija u Prnjavoru: Radnika ubila dizalica dok je popravljao kamion

U vulkanizerskoj radnji u Prnjavoru danas je došlo do...

Drama u Zagrebu: Učiteljica se zaključala sa đacima u učionici

U jednoj osnovnoj školi u centru Zagreba u četvrtak...