Felix Baumgartner: Bilo je brutalno, mislio sam da ću izgubiti svijest (VIDEO)

- Advertisement -

[xyz-ihs snippet=”felixskok2″]

Austrijanac Felix Baumgartner je u nedjelju 14. oktobra zauzeo svoje mjesto u historijskim knjigama. Nakon prevazilaženja problema sa napajanjem grijača na viziru njegove kacige – što je smanjilo vidljivost i skoro ugrozilo misiju – Baumgartner je skočio iz stratosfere i dostigao brzinu od 1.342,8 km/h, što ga čini prvim čovjekom koji je u slobodnom padu probio zvučni zid i postavio još nekoliko rekorda*, prikupivši uz to važne podatke za razvoj budućih svemirskih istraživanja.

Nakon uspona na visinu od 39.045 metara u helijumskom balonu, Felix Baumgartner je nedjeljno jutro završio rekordnim skokom s ruba svemira, tačno 65 godina nakon što je Chuck Yeager prvi probio zvučni zid leteći u eksperimentalnom avionu na raketni pogon. 43-godišnji austrijski skydiving ekspert oborio je još dva svjetska rekorda (slobodan pad sa najveće visine i najviši let balonom sa ljudskom posadom), dok je onaj za najduži slobodan pad ostavio u vlasništvu svog mentora u projektu Red Bull Stratos, pukovnika Joea Kittingera.

Baumgartner se padobranom bezbjedno prizemljio u pustinji u Novom Meksiku nakon što je skočio iz svoje svemirske kapsule sa visine od 39.045 metara i strmoglavio se prema zemlji dostižući maksimalnu brzinu od 1.342,8 km/h u skoro potpunom vakuumu stratosfere da bi ga kasnije atmosfera usporila tokom njegovog slobodnog pada u trajanju od 4 minute i 20 sekundi. Baumgartnerov skok ukupno je trajao 9 minuta i 3 sekunde. Milioni ljudi širom svijeta pratili su njegov uspon i skok uživo putem televizijskog prenosa i streaminga na internetu. U jednoj tački svog slobodnog pada Baumgartner se počeo ubrzano prevrtati, ali je ubrzo povratio kontrolu i nekoliko trenutaka kasnije otvorio padobran, dok su članovi tima na tlu i gledaoci diljem svijeta s olakšanjem uzdahnuli.

“Danas je bilo nevjerovatnih uspona i padova, baš kako je bilo i sa cijelim projektom, izjavio je rasterećeni Baumgartner. “Najprije smo imali prelijepo lansiranje, a onda malu dramu sa napajanjem grijača vizira na mojoj kacigi. Izlazak iz kapsule bio je savršen, ali onda sam se polako počeo prevrtati. Mislio sam da ću se prevrnuti samo par puta i da će to biti to, ali onda sam počeo da se ubrzano prevrćem. Na trenutke je bilo zaista brutalno. Nekoliko sekundi sam mislio da ću izgubiti svijest. Nisam ni osjetio probijanje zvučnog zida jer sam bio prezauzet pokušajima da se stabilizujem. Zaista je bilo mnogo teže nego što sam očekivao. “

Baumgartner i njegov tim proveli su pet godina uvježbavajući se i pripremajući se za misiju čiji je cilj da unaprijedi naše naučno razumijevanje načina na koji se ljudsko tijelo nosi sa ekstremnim uslovima koji vladaju na rubu svemira.

Baumgartner je izdržao nekoliko odgoda uzrokovanih vremenskim prilikama prije nego što je u nedjelju ujutro uzletio u vedro plavo nebo bez vjetra. Tim Red Bull Stratosa, koji ga je posmatrao iz kontrole misije, spontano je aplaudirao kada je balon uzletio.

Izvor: RedBull.ba

- Advertisement -

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Koja je to zemlja iz naše regije nominovana za najpoželjniju europsku destinaciju?

Crna Gora nominovana je za najpoželjniju evropsku destinaciju u...

Plaža na Korčuli zaražena fekalijama, ne preporučuje se kupanje do daljnjeg

Zagađenje mora fekalijama, tačnije bakterijom Escherichia coli i intestinalnim...

Bazen na jadranskoj obali oduzima dah svojom ljepotom

Jadranska obala prepuna je kutaka koji oduzimaju dah svojom...