Fairplay na bh. tržištu uslov za privlačenje i održivost stranih investicija

- Advertisement -

Bh. privreda ne može ostati izolovan slučaj izvan pravila savremenog biznisa kada je riječ o integritetu i anti-korupciji u poslovanju. Privlačenje i održivost stranih investicija, povećanje izvoza i stvaranje novih radnih mjesta direktno zavise od poštivanja međunarodnih pravila poslovanja. Posljednji incidenti kod izvoza u Rusiju i Tursku te veliki pad stranih investicija u prošloj godini lekcija su iz koje se mora brzo učiti.

Danas, 25.10.2016. u Sarajevu, u zgradi Biznis centra UNITIC, održan je Okrugli sto pod nazivom „Utjecaj međunarodnih pravila poslovanja na privlačenje i održivost stranih investicija, izvoz i nova radna mjesta“. Okrugli sto održan je u okviru novopokrenute inicijative Business Integrity Initiative u organizaciji Net Consulting d.o.o. iz Sarajeva, a uz podršku Society of Corporate Compliance and Ethics (SCCE) iz Sjedinjenih Američkih Država.

Specijalni gost i glavni predavač bio je Joe Murphy (SAD), jedan od najvećih i najpoznatijih stručnjaka i autora u oblasti biznis-integriteta i compliance-menadžmenta u svijetu, s 40-godišnjim iskustvom rada u 17 zemalja.

Joe Murphy prezentirao je učesnicima da menadžment poslovne etike i usklađenosti (Compliance management) podrazumijeva opredjeljnje vrha organizacije za prevenciju neetičnog ponašanja i prevara u kompaniji ili instituciji, te korektne korake kojim se ta prevencija učinkovito ostvaruje.

„Najbolji način da se borite protiv korupcije jeste da je učinite nemogućom. Nekad se moglo poslovati bez integriteta i koruptivno u međunarodnim okvirima, danas više ne. Integritet se ne može kupiti, compliance se ne može kupiti, za njega je neophodno opredjeljenje“, kazao je Murphy.

PROČITAJTE JOŠ:  Žena iz BiH uhvaćena na pasoškoj kontroli u Njemačkoj

Okrugli sto bio je namijenjen domaćim i stranim biznis-asocijacijama u BiH, domaćim i stranim privrednim komorama, javnim institucijama i tijelima nadležnim za integritet poslovanja, investicije i izvoz, međunarodnim organizacijama, privatnim kompanijama, profesionalcima u oblasti compliance-menadžmenta, konsultantskim i istraživačkim kućama.

Fokus ovog događaja bio je na pronalaženju rješenja za izostanak etičkih standarda i praksi na bh. tržištu, koji uzrokuje stanovite probleme bh. ekonomiji u dvije oblasti od ogromnog značaja za njen dalji razvoj:  strane investitore izlaže velikim zakonskim, finansijskim i reputacijskim rizicima u svojim matičnim zemljama koje ih obavezuju strogim anti-korupcijskim zakonima, a domaće izvoznike izlaže čestim zabranama izvoza kao posljedice skandala zbog prevara i kršenja propisanih pravila u izvozu od strane pojedinih neodgovornih kompanija (slučajevi izvoza u Rusiju i Tursku).

Okrugli sto BII slika 2

Direktor firme Net Consulting d.o.o. Bojan Bajić pojasnio je da su zbog neetičnih radnji i prevara pojedinaca prilikom izvoza iz BiH, ispaštali svi izvoznici predmetne robe. Kao novu inovativnu praksu u svijetu u brobi protiv sistemske korupcije obrazložio je koncept kolektivnih akcija (Collective action), kao zajednički poduhvat svih aktera određenog privrednog sektora (kompanije, asocijacije, nadležne institucije, nevladine organizacije), s ciljem donošenja samoragulacije i podizanja zajedničkih standarda antikorupcije i integriteta svih karika u predmetnom lancu.

„Sam pravosudni sistem ne može odgovoriti ovoj zadaći, u to smo se do sada mogli uvjeriti“, kazao je Bajić.

Muamer Mahmutović, predsjednik Privredne komore KS, naveo je da je Komora još 2000. donijela Etički kodeks, i da je njegova primjena funkcionisala do trenutka kada je članstvo u Privrednoj komori postalo neobavezno.

PROČITAJTE JOŠ:  Zbog gastronoma Belmina Čostovića janjetinu u Ulmu zavoljeli i Njemci i Italijani

„Mi bismo, ali uz javno ovlaštenje, vrlo brzo ponovo mogli osigurati primjenu ovih načela poslovanja koje smo davno propisali“, izjavio je Mahmutović.

okrugli-sto-bii-slika-3

Sanjin Purgić iz Njemačke privredne komore u BiH (AHK) prezentirao je rezultate privrednog istraživanja iz 2016., koje AHK provodi svake godine,a koje između ostalog kaže da, kada je riječ o zadovoljstvu faktorima poslovanja u BiH, strani investitori najnezadovoljniji su faktorima koji se tiču borbe protiv korupcije i kriminala u BiH.

Predstavljeno je i istraživanje firme Net Consulting o zastupljenosti elemenata programa poslovne etike i integriteta u BiH, provedeno na uzorku 96 kompanija, pretežno domaćih, čiji glavni nalazi kažu da bh. kompanije nisu u dovoljnoj mjeri svjesne utjecaja compliance za poslovanje, da su kodeksi ponašanja i poslovne etike zastupljeni tek u jednoj trećini kompanija, te da više od 50% kompanija u većini ne testiraju znanje svojih uposlenika o pravilima poslovnog ponašanja i posljedicama različitih zloupotreba.

Pored Murphya i koordinatora Inicijative Bojana Bajića (Net Consulting d.o.o.), gosti-govornici bili su Alma Tabučić (Ministarstvo trgovine i ekonomskih odnosa BiH), Muamer Mahmutović (Privredna komora KS), prof. dr. Aziz Šunje (Ekonomski fakultet Univerziteta u Sarajevu), Sanjin Purgić (Njemačka vanjskotrgovinska komora BiH, AHK) i Ismar Alagić (Agencija za razvoj Općine Tešanj). Okruglom stolu prisustvovalo je više od 40 učesnika/ca.

- Advertisement -

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Ovo su najbogatiji ljudi u BiH

Portal BiznisInfo.ba je sačinio je listu najuspješnijih preduzetnika pa...

Nastavlja se blagi pad cijena goriva u BiH: Benzin od 3,22 KM, dizel od 3,41 KM po litru

Nastavlja se bilježiti blagi pad cijena goriva na benzinskim...

U Neumu zadovoljni predsezonom, ali nedostaje radne snage

U jedinom bh. gradu na moru su zadovoljni predsezonom...

30 milijuna eura potpore Zapadnom Balkanu za sedam godina

SARAJEVO - Povjerenik EU-a za proširenje Olivér Várhelyi poručio...

Struktura nezaposlenih osoba u FBiH nije povoljna

SARAJEVO - U Federaciji BiH struktura nezaposlenih osoba nije...