Život Ive Andrića u Beogradu – dom pun Bosne

- Advertisement -

– Svoje najznačajnije i napoznatije romane “Na Drini ćuprija”, “Gospođica” i “Travnička hronika” napisao je u Beogradu, tokom rata, između 1941. i 1945. godine

Knjige, mapa Bosne sa toponima na latinskom, slika Josipa Broza Tita, ibrici i zemljane testije (bokali), slika bijelog anđela i rukopisi  su neki od mnogobrojnih detalja sa upečatljivim utiskom iz radne sobe u domu nobelovca Ive Andrića, na “Andrićevom vencu” u Beogradu gdje je proveo posljednje godine života prije smrti 13. marta 1975. godine. Njegov dom kao i njegova književna djela i dalje govore i asociraju na Bosnu i sve što je iz nje ponio u Beograd, javlja Anadolu Agency (AA).

Andrić je rođen u Dolcu 9. oktobra 1892. godine u Dolcu kraj Travnika. Stanovnik Beograda postaje 1919. godine, nakon što je počeo s diplomatskom službom zbog koje je boravio je više država. Drugi svjetski rat ga je zatekao kao ambasadora Kraljevine Jugoslavije u Njemačkoj.

Muzej na Andrićevom vencu: Život Ive Andrića u Beogradu - dom

– Mali stan u Prizrenskoj ulici

Svoje najznačajnije i napoznatije romane “Na Drini ćuprija”, “Gospođica” i “Travnička hronika” napisao je u Beogradu, tokom rata, između 1941. i 1945. godine. To je vrijeme proveo između četiri zida svoje radne sobe u beogradskom domu.

Do ženidbe Andrić nije imao svoj stan, već je živio kao podstanar na više lokacija. Duže vrijeme je boravio u stanu sa dvije prostorije u Prizrenskoj ulici, kod Zelenog venca.

Spomen-muzej Ive Andrića otvoren je godinu nakon njegove smrti, 1976., u stanu na Andrićevom vencu 8., u kome je pisac, sa suprugom Milicom Babić, živeo od 1958. godine.

Vodič u muzeju Raša Stanisavljević u razgovoru za Anadolu Agency (AA) kaže da je njegov život u prijestolnici Jugoslavije uglavnom bio vezan za književnost i istraživački rad u arhivama i drugim mjestima u kojima je tražio podatke za pisanje svojih pripovjedaka i romana.

PROČITAJTE JOŠ:  U Sarajevu nestao Fuad Hadžihasanagić (75), posljednji put viđen na Vratniku

Prema njegovim riječima, društveni život Andrića u Beogradu je obilježen druženjima sa književnicima i sa, zbog toga što je bio poznat, novinarima.

“Andrić je u ovom gradu upamćen po svojoj delatnosti. Izlazio je u šetnje po Kalemgdanu, u nekoliko kafana kao što su Klub književnika u Francuskoj ulici i Moskva. Najčešće je upamćen u usamljeničkim šetnjama sa šeširom i mantilom, to je neka slika po kojoj ga Beograđani najčešće i pamte”,  navodi Stanisavljević.

– Skoro nepoznato da je bio oženjen

Andrić je, dodaje Stanisavljević, volio da bude otvoren prema ljudima koje njegov rad interesuje, bilo da su u pitanju škole na čije se pozive odlazio i boravio među djecom, ali i sa novinarima.

“Znao je da bude i zatvoren i svakog, odgovarajući na pitanja, ali izbegavajući da odgovori na ono što nije želeo, a reč je pre svega o ličnom životu”, ističe vodič u Andrićevom Spomen-muzeju i naglašava da se i danas mnogo toga ne zna iz njegova života.

Malo je poznato, kako navodi, da je bio oženjen i oni koji prvi put posjete Andrićev dom uglavnom to prvi put saznaju.

Podsjetivši da se rodio u Travniku, odrastao u Višegradu, školovao se u Sarajevu, Beču, Krakovu i Gracu, Stanisavljević kaže da je karakteristično to što je putovao i imao oazu u Herceg Novom.

Stanisavljević smatra da je Andrić bio shvaćen pisac, s publikom koja i danas čita njegove knjige, o čemu svjedoči veliki broj posjeta i interesovanja iz zemlje i svijeta na 40. godišnjicu njegove smrti.

PROČITAJTE JOŠ:  Legendarni Mima Šiš iz kultne Audicije imao moždani udar

– Nobelova nagrada i figura Omer-paše Latasa –

Najinteresantniji eksponat u muzeju Andrića, koji se nalazi između zgrada Predsjedništva Srbije i Ambasade Turske, je svakako Nobelova nagrada u obliku zlatne medalje i diplome, koju je dobio 1961.  godine za roman “Na Drini Ćuprija”.

Po ulazku u Andrićev stan nalazi grafika koja prikazuje Travnik i ram s knjigama. Pored autentičnog rasporeda i izgleda ulaznog hola i salona sačuvan je i izgled Andrićeve radne sobe. U njoj su radni stolovi za kojima je pisao, autentični rukopisi jer nije koristio mašinu i stotine knjiga.

Jedina mapa u njegovoj kući je stara mapa Bosne s toponima na latinskom, tu su radio i TV prijemnici, slika Josipa Broza Tita, rađena za poštansku marku. Među knjigama je i srebren ibrik i slika bijelog anđela.

Andrić je u poslijeratnoj Jugoslaviji bio narodni poslanik u skupštinama BiH i Jugoslavije. Sa Titom se nije puno sretao, bio je član komunista, ali nije, barem zvanično, imao nesporazuma sa komunističkim vlastima.

U sredini otvorene postavke su uniforma ambasadora, kofer i bijele rukavice.  U vitrinama je preko ličnih dokumenata i legitimacija, fotografija, diploma, nagrada i ordenja hronološki prikazan život i stvaralaštvo laureata Nobelove nagrade, inače simpatizera Mlade Bosne i pobornika ideje jugoslovenstva.

Zanimljiva je i figura Omer-paše Latasa koju je Andrić našao u nekoj bečkoj starinarnici. O Omer-paši Latasu je pisao i svoj nedovršeni roman. Među stvarima koje se ističu su umjetnički i lični predmeti, knjige i časopisi, ali i zemljane i keramičke posude – testije na više mjesta.  U salonu su slike-grafike Beograda iz turskog doba.

- Advertisement -

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Stravična nesreća: U sudaru poginuo maloljetnik

U mjestu Živinice kod Dervente, na magistralnom putu Doboj...

Dječak iz BiH pao pod traktor, helikopterom prebačen u bolnicu

Teška nesreća desila se danas u mjestu Puking, u...

Radnik iz BiH teško povrijeđen nakon što je drvo palo na njega

Radnik iz Bosne i Hercegovine (33) teško je povrijeđen...

Prije dvije godine napustio nas je legendarni Ivica Osim

Prvog maja prije dvije godine bosanskohercegovački fudbal, ali i...

Saobraćajna nesreća kod Bijeljine: Teško povrijeđen državljanin Srbije

Vozač motocikla, državljanin Srbije, teško je povrijeđen u udesu...