Usain Bolt vodio Jamajku do zlata u Pekingu

Repretzentacija Jamajke očekivano je pobijedila u štafeti 4×100 metara u finalu Svjetskog prvenstva u Pekingu. Jamajčane je do znatne medalje predovdio Usain Bolt koji je i na ovom Svjetskom prvenstvu kompletirao set zlatnih medalja, nakon što je ranije slavio u utrkama na 100 i 200 metara. Osim Bolta, za Jamajku su trčali Nesta Carter, Asafa Powell i Nickel Asheade, a s vremenom 37.36 postavili su najbolji rezultat sezone u svijetu.

Srebrenu medalju osvojili su Amerikaanci, a bronzu Kinezi.

Reprezentacija Jamajke slavila je i u ženskoj štafeti 4×100 metara, u kojoj je postavila rekord svjetskih prvenstava – 41.07.

Srebro je pripalo Amerikankama, a bronza atletičarkama Trinidada i Tobaga.

Mo Farah osvojio je zlato na 5.000 metara čime je pokazao da je jedan od najboljih dugoprugaša u historiji svjetske atletike. Tridesetdvogodišnjem Britancu ovo je bila druga zlatna medalja na SP, nakon što je slavio i na 10.000 m.

Današnjim trijumfom kompletirao je kolekcije medalja sa 5.000 i 10.000 m na svim velikim takmičenjima, nakon što je isto uradio i na Evropskom prvenstvu te Olimpijadi.

Srebro je osvojio Caleb Ndiku iz Kenije, a bronzu Etiopljanin Hagos Gebrhiwet.

U utrci na 800 metara za žene zlato je osvojila Bjeloruskinja Marina Arzamasova. Srebreo je pripalo Kanađanki Melissi Bishop, a bronzu je osvojila Eunice Jepkoech Sum iz Kenije.

U bacanju diska zlatnu medalju osvojio je Poljak Piotr Malachowski, drugoplasirani sa prošlog SP-a, s rezultatom 67.40. Srebro je pripalo Belgijancu Philipu Milanovu (66.90), a bronza Poljaku Robertu Urbaneku (65.18).

Zlatnu medalju u skoku uvis za žene osvojila je Ruskinja Maria Kuchina. Srebrena medalja pripala je Hrvatici Blanki Vlašić, a bronza Ruskinji Anni Chicherovoj.

Takmičenje u desetoboju završeno je danas utrkom na 1.500 metara. Zlatnu medalju osvojio je Amerikanac Ashton Eaton koji je sa 9.045 bodova postavio svjetski rekord. Srebro je pripalo Kanađaninu Damianu Warneru (8.695), a bronza Nijemcu Ricu Freimuthu (8.561).

MI2

Počela Olimpijada u Parizu: Bh. zastavu nosili Larisa Cerić i Mesud Pezer

Ceremonija otvaranja 33. ljetnih Olimpijskih igara, trenutno je u...

Lana Pudar nosiće zastavu BiH na zatvaranju Olimpijade u Parizu

Zastavu BiH će na ceremoniji otvaranja Olimpijskih igara u...

Fenomenalna Lejla Njemčević osvojila 21. titulu prvakinje BiH

Najbolja bh. biciklistkinja Lejla Njemčević osvojila je XCO državno...

Lana Pudar dobila poštansku markicu

Najtrofejnija bosanskohercegovačka plivačica i evropska prvakinja Lana Pudar od...