U odličnoj utakmici u Zenici remi učesnika Mundijala u Brazilu: BiH – Belgija 1:1

Bosna i Hercegovina - Belgija

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine u trećem kolu grupe “B” kvalifikacija za Evropsko prvenstvo “Francuska 2016” večeras je na stadionu “Bilino polje” u Zenici remizirala s Belgijom, rezultatom 1:1, javlja izvještač Anadolu Agency (AA).

U odličnoj derbi utakmica učesnika ovogodišnjeg Svjetskog prvenstva u Brazilu otvorena je obostrano otvorenom igrom. Popularno zvani “crveni đavoli” bili su opasniji. U sedmom minutu Belgijanci su imali stopostotnu priliku. Asmir Begović je intervenisao nakon udarca Divocka Origija. Minut kasnije poslije “kontre” pokušao je i Radja Nainggolan. Bio je neprecizan. Nepunih 60 sekundi kasnije Eden Hazard je napravio “dar-mar” u kaznenom prostoru domaćih, razantno šutirao, no Begović je ponovo spasio BiH.

Vezano: Bosna i Hercegovina – Belgija #fotogalerija

“Vatrenih” prvih 10 minuta zamijenilo je 15 u kojem je BiH uspostavila ravnotežu, te iz dva puta prijetila preko Muhameda Bešića, a potom i Tina Svena Sušića.

Erupcija oduševljenja u 28. minutu na prepunom zeničkom stadionu. Akcija izabranika selektora Safeta Sušića počela je od agilnog Tina Svena Sušića, koji je uposlio Miralema Pjanića. Briljantni igrač Rome odigrao je povratnu loptu na koju je natrčao bh. kapiten Edin Džeko i u punom trku udarcem iz prve zakucao je u gol apsolutno nemoćnog Thibauta Courtoisa – 1:0.

Potom, umalo da BiH udvostruči prednost. Sušić je ostavi loptu za Džeku u 32. minutu, a napadač Manchester Cityja šutirao je preko gola. Igrao se 35. minut kada Jan Vertongen šutirao snažno iz slobodnog udarca. Na nesreću tima selektora Marca Wilmotsa Begović je opet bio na visini zadatka.  I Steven Defour je oprobao udarac pred kraj prvog dijela igre. Begović i tada brani.

Romelu Lukaku iskosa sa lijeve strane izašao je pred Begovića. Sve se završilo samo na novoj prilici za Belgiju, jer je Begović opet bio fantastičan na golu BiH.

I na početku drugog poluvremena Belgijanci su bili konkretniji. Za razliku od prvog poluvremena to im se isplatilo u 51. minutu. Iz trka je pucao Nainggolan, Begović je hvatao loptu, koja mu prolazi kroz ruke i završava u mreži za slavlje oko 300 navijača Belgije – 1:1.

Igrači BiH veoma brzo se oporavljaju od šoka i u 59. minutu mogli su do novog vodstva. Haris Medunjanin proigrava Pjanića koji se ne snalazi najbolje u šesnaestercu Belgije, pa se u posljednjih pola sata igre ulazi sa rezultatskim egalom.

U 61. minutu opet šansa za BiH. Mensur Mujdža centrira, Džeko skače i dobro šutira, a loptu ispod prečke bravuroznom paradom u korner odbija Courtois. Dries Mertens u finišu šutirao pored gola BiH, pa je podjela bodova možda i najpravedniji ishod meča kojeg je pratilo 12.000 gledalaca. Bodom mogu biti zadovoljniji Belgijanci, dok će BiH priključak ka vrhu tabele, odnosno bodove koje vode ka EURO 2016 tražiti 16. novembra u Haifi protiv Izraela.

Aplauzi na himne

Navijači BiH himnu Belgije ispratili su aplauzima. Isto su učinili i gostujući navijači cijelim tokom intoniranja bh. himne, te je meč počeo, trajao i završio u istinskom duhu fair-playa.

Sjećanje na Ljute Krajišnike

Navijači na južnoj tribini stadiona “Bilino polje” odali su počast tragično stradalim navijačima BiH u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila 16. oktobra prošle godine u blizini poljskog grada Lomza. Pripadnici navijačke grupe “Ljuti Krajišnici” podigli su transparent na kojem je pisalo “Hasib, Almir, Vildan – 16.10.2013.”.

Navijači BiH poginuli su u stravičnoj saobraćajnoj nesreći vraćajući se s utakmice u Kaunasu, u kojoj su “Zmajevi” pobijedili Litvaniju (1:0) izborivši plasman na Mundijal u Brazil.

Skandal u Srbiji: Fudbalski sudija uhapšen zbog dilanja droge

Vijest dana u susjednoj Srbiji, tačnije u Zaječaru je...