Svjetsko prvenstvo 1934.: Italija domaćin i šampion drugog Mundijala

WorldCup 1934 poster

Domaćin i šampion prvog Mundijala Urugvaj nije učestvovao na drugom svjetskom prvenstvu u Italiji, čime je iskazao protest zbog nedolaska velikog broja evropskih reprezentacija na prvi Mundijal

Do početka Svjetskog fudbalskog prvenstva koje se ove godine održava u Brazilu ostalo je svega 18 dana. Drugi po redu Mundijal, održan prije tačno 80 godina u Italiji i sa sobom nosi mnoge zanimljivosti.

Nakon Urugvaja, koji je prvi domaćin najvećeg fudbalskog takmičenja, četiri godine kasnije među dva kandidata, Italije i Švedske, za domaćina drugog Mundijala izabrana je Italija.

Na Svjetskom prvenstvu u Italiji, 1934. godine, takmičilo se ukupno 16 zemalja, među kojima Austrija, Belgija, Čehoslovačka, Francuska, Njemačka, Mađarska, Italija, Holandija, Rumunija, Španija, Švedska i Švicarska iz Evrope, Argentina i Brazil iz Južne Amerike, Egipat iz Afrike i SAD.

Domaćin i šampion prvog Mundijala Urugvaj, nije učestvovao na drugom

Domaćin i šampion prvog Mundijala Urugvaj nije učestvovao na drugom svjetskom prvenstvu u Italiji, čime je iskazao protest zbog nedolaska velikog broja evropskih reprezentacija na prvi Mundijal.

Egipat, prva afrička zemlja na Mundijalu

Reprezentacija Egipta, učešćem na Svjetskom prvenstvu u Italiji ujedno je postala prva afrička zemlja učesnica najvećeg fudbalskog takmičenja.

Egipatska selekcija oprostila se od Mundijala nakon poraza od Mađarske rezultatom 4-2, obzirom da se igralo po eliminacijskom sistemu. Prva afrička selekcija na Mundijalu tako se oprostila od velikog takmičenja, nakon samo jednog odigranog meča.

U polufinalu evropski klubovi

Južnoameričke ekipe Argentina i Brazil, koje su u Italiji nastupale bez svojih asova, također su eliminisane u prvim susretima. U polufinale Mundijala 1934. ušla su četiri evropske reprezentacije, a to su Italija, Austrija, Čehoslovačka i Njemačka.

U polufinalnim susretima Italija je savladala Austriju rezultatom 1-0, dok je Njemačka poražena od Čehoslovačke rezultatom 3-1.

Golom u 95. minuti Italija postala šampion

Finalni susret drugog Mundijala između Italije i Čehoslovačke, 10 jula 1934. godine u Rimu u regularnom toku završen je rezultatom 1-1. Gol za Čehoslovačku postigao je Antoni Puc u 71. minuti, dok je za Italiju strijelac bio Raimundo Orsi u 81. minuti utakmice. Golom Angela Schivaioa u petoj minuti produžetka, Italija postigla svoj drugi gol i postala šampion drugog Mundijala.

Najbolji strijelac

Na svjetskom prvenstvu u Italiji najbolji strijelac bio je reprezentativac Čehoslovačke Oldrich Nejedly sa pet postignutih golova, pratili su ga Nijemac Edmund Conen i Italijan Angelo Schiavio sa po četiri gola.

Na ukupno 17 utakmice postignuto 70 golova

Na Mundijalu u Italiji 1934. godine, na 17 odigranih utakmica postignuto je 70 golova. Prosječan broj golova na utakmici bio je 4,1, a najveći broj golova postigla je Italija 12 i Njemačka 11.