Statistikom kroz kvalifikacije za EURO 2016: Hrvati najbolji do poluvremena, Makedonci se najmanje dodavali

Kiprani zasluženo slavili i šokirali BiH u Zenici

U 74 odigrane utakmice tri kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo „Francuska 2016“ postignuto je tačno 200 golova, a najuvjerljivije pobjede ostvarili su Poljska i Irska, oba tima sa po 7:0 u susretima sa Gibraltarom.

Analizom Anadolu Agency (AA) ispostavilo se da je reprezentacija Hrvatske imala najveću prednost do pauze između poluvremena. Vodili su izabranici selektora Nike Kovača 4:0 nakon prvih 45 minuta igre u meču sa Kazahstanom, kojeg su na koncu riješili u svoju korist,  rezultatom 6:0. Identičnim rezultatom Belgija je savladala Andoru, te se našla u društvu najuvjerljivijih trijumfa poslije nepotpunog trećeg takmičarskog kruga (prekinuta utakmica Srbija – Albanija).

Samo tri meča bez golova

Samo tri meča završila su bez golova, među kojima susreti Vels – BiH, Lihtenštajn – Crna Gora i Kazahstan – Latvija. Najveći broj dodavanja zabilježen je u susretu Španija – Makedonija (5:1), njih 1.012. Najmanje dodavanja bilo je u meču Makedonija – Luksemburg (3:2) – 387.

Holandija je u utakmici sa Kazahstanom (3:1) imala najveću dominaciju na terenu, posjeda lopte od čak 77 posto. U duelima Norveška – Italija (0:2) i Azerbejdžan – Bugarska (1:2) zabilježen je podjednak posjed lopte.

Albanija – Danska (1:1) i Irska – Gibraltar (7:0) jedini su ogledi u kojima sudije nisu pokazale niti jedan karton. U meču igranom u Elbasanu napravljeno je 17 prekršaja, dok je u meču u Dablinu bilo svega 13 faulova.

Najnekorektnije igralo se u susretu Ukrajina – Slovačka (0:1), gdje je napravljeno 39 prekršaja i podijeljeno devet žutih kartona. U meču Malta – Italija (0:1) arbitar je pokazao dva crvena kartona, uz dva žuta. „Sudari“ Grčka – Rumunija (0:1) i Vels – Kipar (2:1) bili su prepravljeni kartonima (po devet žutih i jedan crveni).

Najviše prilika (47) za postizanje golova viđeno je u utakmici Belgija – Andora (6:0), dok ih je najmanje (11) bilo u borbi za bodove Rumunije i Mađarske (1:1).

Od 74 do kraja odigrana meča najviše ofsajda bilo je u susretu Češka – Holandija (2:1) – 9. U utakmicama Farska Ostvra – Finska (1:3) i Malta – Italija (0:1) nije dosuđena niti jedna nedozvoljena pozicija igrača, piše Anadolu Agency.

Golovi su najčešće „padali“ u periodu od 76 do 90 minute. Publika na stadionima tada je uživala u 39 pogodaka. Najbolji strijelci dosadašnjeg toka kvalifikacija su Omer Damari (Izrael), Gylfi Sigurdsson (Island) i Robert Lewandowski (Poljska), koji su postigli po četiri gola. Prvi asistent je Norvežanin Per Ciljan Skjelbred sa tri dodavanja prije pogodaka.

Wayne Rooney najviše puta je pucao u gol protivnika. Učinio je to u 12 navrata. Slijedi ga Gareth Bale (Vels) sa devet pokušaja. Pored gola protivnika devet udaraca uputio je Haris Seferović (Švicarska), jedan više od Edina Džeke (Bosna i Hercegovina) i Rooneya.

Seferović i Van Persie najviše „spavali“ u ofsjadu

Od ukupno 294 ofsajda, najviše puta „iza leđa“ odbrane rivala bili su Seferović (Švicarska) i Robin van Persie (Holandija). Po šest puta našli su se u nedozvoljenim pozicijama. Najviše prekršaja napravio je Kyle Lafferty (Sjeverna Irska) – 14. Slovenac Dalibor Stevanović i Mario Frick (Lihtenštajn) dobili su po tri žuta kartona u tri meča, te neće imati pravo nastupa u narednom četvrtom kolu.

Izveden je ukupno 749 korner. Najviše na utakmici Slovačka – Španija – 22 (Španija 19, Slovačka tri). U susretu Albanija – Danska (1:1) bila su samo tri kornera, od čega jedan za domaće, pokazuje analiza Anadolu Agency.

Skandal u Srbiji: Fudbalski sudija uhapšen zbog dilanja droge

Vijest dana u susjednoj Srbiji, tačnije u Zaječaru je...