SP 2018: Francuska prvak svijeta u fudbalu [foto]

Francuska je u finalu Svjetskog fudbalskog prvenstva u Rusiji savladala Hrvatsku rezultatom 4:2.

Uzbudljivo finale Svjetskog prvenstva u Rusiji odigrano je na moskovskom stadionu “Luzhniki”, a pravdu na terenu dijelio je argentinski tim na čelu sa arbitrom Nestorom Pitanom.

Nakon opreznog otvaranja utakmice, Francuzi su u vodstvo došli u 18. minuti kada je nakon prekida autogol postigao hrvatski golgeter Mario Mandžukić.

Hrvatska je izjednačila deset minuta kasnije, također nakon prekida. Nakon centaršuta Luke Modrića u šesnaestercu se najbolje snašao Ivan Perišić koji je snažnim udarcem pogodio nebranjeni dio mreže.

I taj rezultat na semaforu je stajao deset minuta, a potom su “trikolori“ ponovo došli u vodstvo. Nakon korištenja VAR tehnologije sudija Pitana je konstatirao da je Perišić igrao rukom i dosudio jedanaesterac koji je realizirao Antoine Griezmann.

Izabranici hrvatskog selektora Zlatka Dalića su u drugo poluvrijeme ušli znatno odlučnije i stvorili su niz dobrih prilika, ali je izostala realizacija.

Odgovorili su izabranici selektora Didiera Deshampsa koji su u 59. minuti meča izveli odličnu akciju, koju je udarcem s vrha šesnaesterca u gol pretvorio Paul Pogba.

Hrvatski tim se nije uspio oporaviti od šoka nakon primljenog gola, a pet minuta kasnije najbolji fudbaler Francuske Kyllan Mbappe povećao je prednost na 4:1.

Mario Mandžukić je u 69. minuti u stilu vrhunskog golgetera iskoristio veliku grešku francuskog golmana Huge Llorisa i smanjio na 4:2, javlja Anadolu Agency (AA).

Francuzi su tako ponovili uspjeh sa SP-a 1998. godine kada su kao domaćini postali svjetski prvaci, a Hrvatska je osvajanjem srebra učinila korak dalje od trećeg mjesta kojeg su također osvojili na SP-u 1998. godine.

Treće mjesto na mundijalu u Rusiji osvojila je Belgija, koja je jučer rezultatom 2:0 savladala Englesku.