Sevilla osvojila Evropa ligu

U finalnoj utakmici Evropa lige na Juventus Areni u Torinu španska Sevilla je nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca savladala portugalsku Benficu i tako osvojila Evropa ligu, javlja Anadolu Agency (AA). Obje ekipe ušle su vrlo oprezno u utakmicu, ali je nakon toga ekipa iz Lisabona krenula mnoga ofanzivnije.

Ipak, prvo poluvrijeme, u kojem su oba tima imala svoje prilike za postizanje golova, završeno je neriješeno bez pogodaka. U drugom poluvremenu obje ekipe su pokušavale doći do pogotka kojim bi podigli pehar Evropa lige.

Ipak, u regularnom toku utakmice nijedna ekipa nije postigla pogodak, pa je utakmica završena nepopularnim rezultatom 0:0, nakon čega su igrani produžeci, gdje također nije bilo golova, pa se prešlo na izvođenje penala. Sevilla je imala više sreće pa je pobijedila na penale rezultatom 4:2.

Glavni sudija u ovoj utakmici je Felix Brych, njegovi pomoćnici Mark Borsch i Stefan Lupp, dok je četvrti sudija bio Srbijanac Milorad Mazić. Inače, ova dva kluba posljednji put su u evropskim takmičenjima igrali 1957. godine kada su se sastali u prvom krugu tadašnjeg Kupa kupova.

Evropa liga je po broju učesnika najmasovnije, a po kvaliteti drugo najbolje klupsko fudbalsko takmičenje u Evropi. Aktuelni osvajač Evropske lige je engleski Chelsea.

Najviše titula pobjednika Evropske lige, i to po tri imaju Barcelona, Valencia, Inter, Juventus i Liverpool. Jedini timovi koji su uspjeli odbraniti titulu kupa UEFA bili su španski Real Madrid koji je titulu osvojio u sezonama 1984/85 i 1985/86 i Sevilla koja je titulu osvojila u sezonama 2005/06 i 2006/07.