SAD: Industrijska proizvodnja doživjela najveći pad od Drugog svjetskog rata

Američka industrija se urušila u martu nakon što je pandemija opustošila ekonomiju Sjedinjenih Američkih Država. Proizvodnja i ukupna industrijska proizvodnja zabilježili su najveći pad od kada su se SAD demobilisale nakon Drugog svjetskog rata, prenosi Anadolu Agency (AA).

Federalne rezerve SAD-a izvijestile su u srijedu da je proizvodnja pala 6,3 posto prošlog mjeseca, predvođena padom proizvodnje u autoindustriji, koja je u potpunosti zatvorena. Ukupno gledano, industrijska proizvodnja, koja uključuje fabrike, komunalije i rudnike, pala je za 5,4 posto. To je najveći pad od 1946. godine i daleko gori od onoga što su očekivali ekonomisti.

Proizvodnja automobila i auto dijelova bila je u slobodnom padu, te su se zaustavili na 28 posto.

Zabrane i ograničenja putovanja, koji su uvedeni u borbi protiv COVID-19 doveli su do gotovo potpunog zaustavljanja ekonomske aktivnosti. Proizvodnja je pala za 3,9 posto u komunalnim kompanijama i dva posto u rudnicima jer je eksploatacija nafte i plina opala, kazali su iz Federalnih rezervi.

“Izgledi su za industrijske sektore mračni. S globalnom recesijom zbog koronavirusa koja je dovela do naglog zaustavljanja aktivnosti kod nas i širom svijeta, fabrička proizvodnja vjerovatno će još više pasti u aprilu. Veliki poremećaji u lancu snabdijevanja, smanjena energetska aktivnost i pooštreni finansijski uslovi i dalje će predstavljati glavne probleme u narednim mjesecima“, napisali su James Watson i Gregory Daco iz Oxford Economics u bilješci o istraživanju.

Također, kazali su da bi industrijska proizvodnja mogla ukupno pasti 15 posto.

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

KRATKI PREGLED: Kako su rasle cijene nafte u proteklih 20 dana

Cijene nafte na svjetskom tržištu bilježe snažan rast u...

Zbog agresije na Iran prijeti nam nestašica metala

Zbog američko-izraelske agresije Iran je zaustavio prolazak brodova kroz...

Nermin Nikšić: Podržat ćemo privremeno smanjenje akciza

U sjedištu Vlade Federacije Bosne i Hercegovine danas je...

Europu će skupo koštati sukob na Bliskom istoku

Sukob Sjedinjenih Američkih Država i Izraela protiv Irana mogao...

Nova zaduženja u entitetu RS: Jučer se zadužili za još 75 miliona KM

Republika Srpska se u ponedjeljak dodatno zadužila emisijom tromjesečnih...