Prošlo je 28 godina od reintegracije: Grbavica je bila simbol razaranja i strahovitih zločina

Prošlo je 28 godina od reintegracije sarajevskog naselja Grbavica. Četiri godine, Grbavica je bila simbol razaranja, strahovitih zločina i mjesto s kojeg je neprijateljska vojska gađala civile.

Nekoliko mjeseci nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma kojim je okončan rat u Bosni i Hercegovini i prekinuta skoro četverogodišnja opsada Sarajeva, 19. marta 1996. godine pripadnici sigurnosnih snaga Federacije BiH ušli su u naselja Grbavica, Kovačići i Vraca.

PROČITAJTE JOŠ:  U Odžaku pronađen mrtav muškarac

Ovim činom ta naselja su nakon skoro četverogodišnje okupacije, ponovo vraćena u sastav sarajevske općine Novo Sarajevo.

Dan reintegracije sarajevskih naselja Grbavica, Kovačići i Vraca, 19. mart, ujedno je i Dan mjesnih zajednica Grbavica I, Grbavica II, Kovačići, Vraca i Gornji Kovačići.

Snimci su ostali kao svjedok kada su kolone ljudi sa suzama prešli most “Bratstva i jedinstva”, danas “Hamdije Čemerlića”, zagrlili svoje najbliže koje nisu vidjeli godinama i vratili su u svoje, većinom uništene domove. Uništen je i stadion Grbavica kao glavni simbol ovog dijela Sarajeva.

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Nesreća na Stupskoj petlji: Pijani vozač se zaletio u policiju

Na izlazu iz Sarajeva, kod Stupske petlje, večeras je...

Tursku pogodio zemljotres jačine 4,9 stepeni

Tursku je pogodio zemljotres jačine 4,9 stepeni po Rihterovoj...

Jelena Rozga pjevat će na dočeku Nove godine u Sarajevu

Hrvatska pjevačica Jelena Rozga uvest će Sarajlije i brojne...

Užas u Srbiji: Pretukao suprugu pa motornom pilom ubio psa

Policija u Srbiji uhapsila je 40-godišnjeg B. A. Š....