Novak Đoković osvojio šestu titulu na Australian Openu

Prvi reket svijeta Novak Đoković je dominantnom igrom savladao Andyja Murraya rezultatom 3:0 u setovima (6:1, 7:5 i 7:6(3)) u finalu Australion Opena, javlja Anadolu Agency (AA).

Đoković je prvi set otvorio boljom igrom sa osnovne linije i preciznim servisom. Murray se doimao umornijim na terenu, što i ne čudi jer je prije dva dana igrao maratonsko polufinale protiv Miloša Raonića. Prvi set završen je rezultatom 6:1 u korist najboljeg tenisera današnjice Đokovića.

U drugom setu je viđena izjednačenija borba na terenu, prije svega jer je Murray pokušao da promjenom ritma nametne svoju igru, ali ne prisiljene greške su na kraju odlučile da i ovaj set pripadne Đokoviću, rezultatom 7:5. Drugi set je trajao 80 minuta, skoro tri puta duže od prvog.

U trećem, ispostavilo se i odlučujućem setu oba igrača su po jednom oduzeli servis svom protivniku, pa se pobjednik tražio u servis razigravanju u kojem je više koncentracije pokazao Đoković i tie beak riješio u svoju korist – 7:3.

Bio je to duel najboljeg i najlošijeg finaliste Australian Opena u historiji. Đoković je ponio naslov šampiona u svih šest finala koje je igrao u Melbourneu, čime je stigao šesterostrukog šampiona turnira u Melbourneu Roja Emersona. S druge strane, Murray je zabilježio poraze u svih pet nastupa u finalima tog turnira, od čega ga je četiri puta savladao Đoković.

Đoković je u 31. meču protiv Murraya slavio 22. pobjedu i osvojio 11. Grand Slam titulu, čime se na vječnoj listi na petom mjestu izjednačio sa Bjornom Borgom i Rodom Leyverom. Jedna mu titula nedostaje da na toj listi stigne i Emersona, a onda mu slijedi potjera za Pitom Samprasom i Rafaelom Nadalom koji imaju po 14 i velikim Rogerom Federerom koji je u karijeri osvojio 17 titula na Grand Slam turnirima.

Srpski teniser će za protivnika imati tenisera koji juri svoju treću Grand Slam titulu u devetom finalu.

Počela Olimpijada u Parizu: Bh. zastavu nosili Larisa Cerić i Mesud Pezer

Ceremonija otvaranja 33. ljetnih Olimpijskih igara, trenutno je u...

Lana Pudar nosiće zastavu BiH na zatvaranju Olimpijade u Parizu

Zastavu BiH će na ceremoniji otvaranja Olimpijskih igara u...

Fenomenalna Lejla Njemčević osvojila 21. titulu prvakinje BiH

Najbolja bh. biciklistkinja Lejla Njemčević osvojila je XCO državno...

Lana Pudar dobila poštansku markicu

Najtrofejnija bosanskohercegovačka plivačica i evropska prvakinja Lana Pudar od...