Na pragu nove školske godine: Povratak učenika u klupe diktiraće epidemiološka situacija

- Advertisement -

Povratak učenika u školske klupe u zemljama regiona i dalje je neizvjestan s obzirom na pogoršanje epidemiološke situacije u vezi sa širenjem zaraze koronavirusom. Nadležne vlasti u zemljama Balkana zasad razmatraju i provodit će više modela održavanja nastave u školskoj 2020./2021. godini u zavisnosti od epidemiološke situacije u septembru, javljaju dopisnici Anadolu Agency (AA).

U Srbiji će učenici od prvog do četvrtog razreda osnovnih škola nastavu pohađati u učionicama u grupama do 15 đaka, dok će učenici starijih razreda imati kombinaciju online i nastave u školama.

Nastava do četvrtog razreda će biti održavana uz smanjen broj učenika i poštivanje svih mjera, časovi će trajati 30 minuta, pa će tako đaci tih razreda imati četiri časa, između časova su planirani petominutni odmori, a poslije drugog časa odmor od 15 minuta.

– Nastava u blokovima i obavezna dezinfekcija –

Nakon svakog bloka nastave, učionice moraju da se dezinfikuju.

Od 14 časova u školu će ići stariji osnovci i škole će same određivati da li će organizovati, na primjer, peti i šesti razred ili sedmi i osmi ili od petog do osmog.

Petaci, šestaci i sedmaci će imati po pet časova u septembru, a osmaci šest časova.

Roditelji će moći da se opredijele da li će djeca isključivo nastavu pratiti online, dok će za ocjenjivanje biti obavezno da dođu u školu.

– Crna Gora odgodila početak školske godine –

Crnogorsko Ministarstvo prosvjete donijelo je odluku o načinu organizovanja nastave nakon konsultacija sa Institutom za javno zdravlje. Početak školske godine u Crnoj Gori je zbog epidemije koronavirusa odgođen za 1. oktobar.

“Do odgađanja je došlo zbog procjene zdravstvenih vlasti da regularan početak školske godine, za koji je obrazovni sistem bio spreman, nosi rizik po zdravlje djece zbog neizvjesnog razvoja epidemiološke situacije koja je, iako pod kontrolom, još složena. Odluka o odgađanju se odnosi na škole i vrtiće, a u narednim danima će Institut za javno zdravlje i predstavnici sistema obrazovanja definisati jasne preporuke na osnovu kojih će detaljno biti objašnjen način organizacije nastave u školama i vrtićima, kada za to dođe vrijeme“, kazali su iz ministarstva.

Poručili su da će se do 1. oktobra primjenjivati ranije utvrđena mjera o plaćenom odsustvu sa rada jednom od roditelja ili samohranom roditelju djeteta koje nije starije od 11 godina.

Crnogorsko Ministarstvo prosvjete je tokom prvog talasa epidemije pokrenulo projekat učenja na daljinu, u okviru kojeg su đaci učili putem snimljenog gradiva koje je emitovano na televizijskim programima i online. Tokom epidemije obrazovne ustanove bile su zatvorene, a đaci školsku godinu nisu završili u školskim klupama.

PROČITAJTE JOŠ:  Incident u Beogradu: Učenik pretukao nastavnika, nanio mu teške povrede

Iz Ministarstva prosvjete ranije su kazali da je nastavno gradivo za prvo tromjesečje snimano tokom avgusta, za slučaj pogoršanja epidemiološke situacije.

“Ponovno snimanje video časova za sada ima za cilj da stvori bazu za obrazovni sistem, kako nas eventualno pogoršanje epidemiološke situacije ne bi zateklo nespremne. Ta baza će vjerovatnije služiti samo kao podrška obrazovnom sistemu i biti koristan resurs đacima i nastavnicima u redovnoj nastavi”, naveli su.

Arhiv AA – Povratak učenika u školske klupe u zemljama regiona i dalje je neizvjestan s obzirom na pogoršanje epidemiološke situacije u vezi sa širenjem zaraze koronavirusom. Nadležne vlasti u zemljama Balkana zasad razmatraju i provodit će više modela održavanja nastave u školskoj 2020./2021. godini u zavisnosti od epidemiološke situacije u septembru, javljaju dopisnici Anadolu Agency (AA). ( Arhiv AA – Anadolu Agency )

– Tri scenarija u Hrvatskoj –

Prema odluci novoimenovanog hrvatskog ministra obrazovanja Radovana Fuchsa, još uvijek su otvorena sva tri moguća scenarija prema kojima će se održavati školska godina 2020/2021.

Nastava će se, ipak, nastojati održavati pretežno uživo u školskim učionicama, iznimno na daljinu, te prema mješovitom modelu, a koji će od tih scenarija prevagnuti, ovisit će o epidemiološkoj situaciji u pojedinim mjestima i regijama u Hrvatskoj.

Odabir nastavnog modela bit će poznat najranije početkom devetog mjeseca, odnosno tjedan dana prije početka nove školske godine 7. septembra i mijenjat će se ovisno o situaciji u svakoj od škola.

Školska godina 2020./2021. počet će u ponedjeljak, 7. septembra, i trajati do 18. juna 2021.

Vlada Kosova još uvijek nije donijela konačnu odluku kako će se odvijati nastava u novoj školskoj godini u uslovima pandemije koronavirusa.

Ministarstvo obrazovanja, nauke i tehnologije Kosova saopštilo je da je u završnoj fazi priprema za početak nove školske 2020./’21. godine i najavilo tri moguća oblika nastave: povratak učenika u školske klupe, kombinacija nastave u školama i na daljinu, te on line nastava putem internet platformi.

Ministar obrazovanja, nauke i tehnologije Ram Likaj podnoseći u srijedu izvještaj pred Odborom za obrazovanje Skupštine Kosova, izjavio je da je Ministarstvo najviše za prvu opciju, povratak u školske klupe, uz poštivanje svih propisanih mjera zaštite od koronavirusa. U slučajevima da se u školama pojave zaraženi, odmah bi bile zatvorene.

– Za e-nastavu na Kosovu 2,7 miliona eura –

Likaj je naveo i da bi nastava na daljinu ili “e-nastava” koštala 2,7 miliona eura, uz opremu koja je već obezbijeđena donacijama u vrijednosti od 1,7 milion eura. Za održavanje higijene u uslovima pandemije u školskim objektima potrebno je 2,5 miliona eura. Tokom ove godine došlo je do smanjenja budžeta tog ministarstva za 11 miliona evra.

Od sredine marta kosovski đaci su zbog pojave koronavirusa nastavu pohađali na daljinu. Na Kosovu nastavu u osnovnim i srednjim školama pohađa oko 350 hiljada učenika.

Vlada Republike Srpske (RS), jednog od dva entiteta u Bosni i Hercegovini, donijela je odluku da nova školska godina počinje 1. septembra, rekla je Natalija Trivić, ministar prosvjete i kulture RS-a.

PROČITAJTE JOŠ:  Radnik iz BiH teško povrijeđen nakon što je drvo palo na njega

– U BiH nastava 1. septembra i nekoliko opcija –

“Časovi će trajati 30 minuta, učenici će biti podijeljeni u dvije grupe, maksimalno 15 učenika u razredu”, istakla je i dodala:

“I u okruženju se djeca vraćaju u učionice, jer je procijenjeno da je to jako važno za njih. Za one koji ne mogu da budu u školi, kao što su bolesna djeca i slično, biće obezbijeđena online nastava, ali ne preko TV-a, već digitalnih platformi.”

Propisane su i mjere za roditelje prilikom slanja djece u školu i odgovornost je na svima da se smanji rizik od ovog virusa.

Vlasti bosanskohercegovačkog entiteta Federacija BiH, odnosno Krizni štab Ministarstva zdravstva FBiH u petak će organizirati sastanak sa ministrima obrazovanja deset kantona koji čine ovaj entitet, na kojem će biti riječi o modelu održavanja nastave. Na sastanku bi trebale biti iznesene preporuke i epidemiološke mjere koje bi kantoni, u čijoj nadležnosti je obrazovanje, trebali provoditi u procesu nastave. Najavljeno je da će mjere biti preispitivane svakih 14 dana.

Vlasti Kantona Sarajevo danas su saopćile kako će nastava u ovom kantonu početi 1. septembra, za učenike osnovnih i srednjih škola za prve dvije sedmice školske 2020./2021. godine.

“Nastava u prve dvije sedmice prilagođena je trenutnoj epidemiološkoj situaciji u Kantonu Sarajevu i smjernicama za prevenciju i kontrolu COVID infekcije u osnovnim i srednjim školama. Kada je osnovna škola u pitanju, učenici prvog, drugog, trećeg, četvrtog i petog razreda će pohađati redovnu nastavu prema sljedećem modelu: prijem prvačića bit će održan prvog septembra po odjeljenjima u fiskulturnim salama ili dvorištu ili holu škole, a prema planu prijema prvačića koji će pripremiti škole uz poštivanje epidemioloških mjera”, kazao je kantonalni ministar obrazovanja Anis Krivić.

– Grupe od 10 do 15 učenika u Kantonu Sarajevo –

Dodao je kako za učenike razredne nastave, osim učenika prvog razreda, nastava počinje 2. septembra, a odvijat će se u grupama od maksimalno 10 do 15 učenika, a čas će trajati 30 minuta, s odmorima od pet minuta. Tamo gdje je veći broj učenika, škola će napraviti raspored online i redovne nastave naizmjenično.

“Učenici s hroničnim oboljenjima i oni koji u domaćinstvima imaju osobe iz rizičnih skupina nisu u obavezi pohađati redovnu nastavu u školi. Nastavnici će učenicima koji nisu bili prisutni nastavi dostaviti materijale elektronskim putem. Također, ni učenici s poteškoćama u razvoju nisu obavezni pohađati redovnu nastavu”, kazao je Krivić.

Učenici šestog, sedmog, osmog i devetog razreda nastavu će pohađati online.

- Advertisement -

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Razbijen prozor na medresi u Banjoj Luci

Nepoznata osoba kamenom je razbila prozor na objektu Medrese...

Prije 31 godinu ubijeni su Boško i Admira, sarajevski Romeo i Julija

Na današnji dan prije 31 godinu ubijeni su sarajevski...

Na parkingu u Foči izgorjela tri automobila

Tri automobila izgorjela su na parkingu u Svetosavskoj ulici...

Vatreni završetak školovanja: Mali maturanti zapalili krov škole u Podgorici

Mali maturanti podgoričke Osnovne škole "Vlado Milić" zapalili su...