Lige petice – umjesto analize: Pjanić je bolji igrač nego pjevač

Nakon što smo u ponedeljak, nešto malo poslije otkucaja sata u podne, saznali i ono što će nas krajem februara iduće godine veseliti, nervirati i barem neke od nas uzbuđivati, vrijeme je da rezimiramo vikend iza nas kroz zanimljivosti u ligama petice.

Proteklog vikenda je igrano 15. kolo Bundeslige, koje nije ponudilo nijedan jedini derbi (pa makar i nategnuto da ga možeš derbijem nazvati).

Vrijedne pomena su dvije utakmice iz ovog kola, subotnji remi između Hoffenheima i B.Monchengladbach koja je zavšila rezultatom 0:0, a u sastavu zadnje linije Hoffenheima je cijelu utakmicu je odigrao Bičakčić, tako da nije bilo moguće da Monchengladbach pogodi mrežu Hoffenheima.

Druga utakmica je igrana u nedelju, a sastali su se Frankfurt i B.Leverkusen (2:1). Frankfurt, koji je Niko Kovač napunio balkancima (Rebić, Jović, Kostić i Gačinović) prije nego je otišao na klupu Bayerna, a koji danas u klubu u kojem su Nijemci rijetkost u sastavu, igraju jedan jako efikasan i atraktivan fudbal i to na dva “fronta“ (Bundesliga i Europa Liguae).

Vrijedno pomena je i to da je Vedator po 100. put u dresu berlinske Herthe odigrao 65. minuta (65. kapitenskih minuta) u gostujućem porazu od Stuttgarta (Stuttgart – Hertha 2:1).

U Francuskoj, i njihovoj Ligue 1, već 15 dana nije odigrano normalno prvenstveno kolo, maksimalno 3-4 utakmice se igraju.

Postoji mogućnost da je Vaha negdje na barikadam u žutom prsluku, s obzirom na to da već dva kola ne igra njegov Nantes.

Tu sreću, da ne igra utakmice, nema Monaco koji je morao u nedelju primiti tricu od Lyona (Lyon – Monaco 3:0) tako da je učvrstio predzadnju poziciju na tabeli, ali još uvijek nije sve izgubljeno, samo da se gazda Ribolovljev vrati sa “odmora“ pa da ih krene.

Seria A je proteklog vikenda bila domaćin 16. kola, a u njemu je svoj derbi imao i grad Torino (derbi della molle).

Derbi koji ćemo pamtiti po Ronaldovoj specifičnoj proslavi jedinog gola iz penala u 70. minuti (Torino – Juventus 0:1)

, kao i specifičnoj post-meč proslavi Miralema uz note Sinana, a samim tim i saznanju da je Miralem puno bolji igrač nego pjevač.

Cristante je golom u 59. minuti spasio Upravu Rome od njihovih kolega u Željezničaru, pošto je to bio gol za potpuni preokret protiv Genoe (Roma – Genoa 3:2).

Ono što nije uspio na Anfieldu u 92. minuti par dana prije, Arkadiusz Milik je uspio na gostovanju kod Cagliaria u 91. minuti te tako i osigurati tri boda za Napoli (Cagliari – Napoli 0:1) koji je sad i službeno najnesretnija ekipa Lige prvaka u posljednjih desetak godina.

Barcelona je u ovom kolu La Lige bila na gostovanju kod Levantea, jedine ekipe koja im je prije pola godine uspjela dati 5 golova, inače tu utakmicu je Levante  dobio 5:4.

Prema onom što smo vidjeli u nedelju, Messi se pola godine pripremao samo za ovu utakmicu i cijelo vrijeme smišljao kako da se osveti domaćinima, a osveta glasi ovako: 3 gola (hattrick) i 2 asistencije za konačnih Levante – Barcelona 0:5.

Sad kad nema Ronalda u La Ligi, Atletico Madrid igra po principu toplo-hladno, a Realu (bez Ronalda) će trebati da ponovo Franco dođe na vlast pa da se konsoliduje u pristojnog suparnika, Barcelona sa ovakvim Messijem koji odbija da ostari, ima sve predispozicije da postane apsolutni vladar La Lige (a lafo do sad to nije bila!).

U skladu sa predhodno rečenim, ostali klubovi i njihove utakmice u ovom 16. kolu, ne zaslužuju pomen u ovoj analizi.

Majka svih derbija, onaj između Liverpoola i Manchester Uniteda, igran je u nedelju i iznjedrio je omalenog Xherdana (čitaš: Đerdana – inače čovjeka bez avionske karte za gostovanje u BG) kao heroja grada Beatlesa.

Mudri Kloppovski njuh za pronalazak idealnog rješenja kada imaš rezultat 1:1, a trebaš pobjedu, jer želiš kraj sezone dočekati kao prvak (što bi ga svrstalo u rang sa predhodno pomenutim pjevačima u gradskoj historiji), šalje Shaqiria u 70. minuti da bi ovaj do 80. minuta postigao dva gola (mada bi oba gola mogla biti i autogolovi) te tako učiniti jedan ozbiljan korak ka tituli prvaka (Liverpool – Manchester utd. 3:1).

Kada govorimo o Kloppovom “njuhu“ ne bi bilo fer a ne spomenuti i onaj Joseov na drugoj klupi, kojem je čitavu utakmicu presjedio na klupi (a da nije povrijeđen) igrač, koji ima malo manju platu od ovog iz predhodne lige (Messi), Paul Pogba. Mislim, ako si ga kupovao za mečeve protiv Fulhama i Cardiffa, onda si mogao nekog iz bihaćkog Jedinstva dovesti.

Piše: CAntona

Skandal u Srbiji: Fudbalski sudija uhapšen zbog dilanja droge

Vijest dana u susjednoj Srbiji, tačnije u Zaječaru je...