Lige petice – Umjesto analize: Der Klassiker

Moguće je da Real dobije meč na Camp nou. Samo što se moraš zvati Real Betis i pri tom moraš odigrati taktički jako, jako pametno i koncentrirano, moraš biti fizički spremniji (mnogo brži od domaćina), moraš igrati dok Messi pokušava da se vrati u formu, i kad sve to uspiješ i štreberski tačno odradiš, tek tad ti treba mnogo, mnogo, mnogo…sreće!

Sve prethodno je imao Betis to nedeljno popodne (malo poslije gostovanja Maajke kod Stankovića) te je upisao prvu pobjedu nakon dvadesetak godina na travnjaku Camp nou (Barcelona – Betis 3:4).

Benzema ponovo igra kao da je prošle sedmice stigao iz Lyona u Madrid te je sam pogurao Real do tri boda na gostovanju kod Celte (Celta Vigo – Real 2:4), ali pristup i igra Reala nije ni blizu nivoa ozbiljnog konkurenta za naslov.

Atletico Madrid upisuje tri boda protiv Athletic Bilbaoa (Atl.Madrid – Ath.Bilbao 3:2), u susretu u kojem su tri boda izgledala predaleko početkom zadnjih deset minuta ovog dvoboja. Tablica nakon vikenda poprima konture na koje smo svi mi, površni ponavaoci fudbalskih prilika na pirinejskom poluostrvu, navikli.

Inter se jako potrudio da napiše demantij prošlosedmične “analize“ i to demantij prepun golova (Atalanta – Inter 4:1). Nakon što je sa velikom Barcom uspio izvući bod u toku sedmice, Lucianovi izabranici su odigrali utakmicu kojom su omogućili Napoliju da ih preskoči na tabeli (Genoa – Napoli 1:2), a koji opet nije izgledao ništa bolje od Intera na terenu.

Stara dama je u derbiju kola lako se obračunala sa Rossonerima u Milanu (Milan – Juventus 1:2). Utakmica u kojoj je Miralem Pjanić učestvovao 74 minute, ali i utakmica koja nas je još jednom uvjerila da Juventus nema pravog konkurenta za naslov prvaka Italije.

U Francuskoj (Monaco – PSG 0:4) nakon vikenda koji je iza nas jedino još što će biti koliko toliko zanimljivo je hoće li Monaco uspjeti, dok igra Ligu prvaka, sačuvati status prvoligaša.

Predlažemo Thierryju (ukoliko čita naš portal) da ako se niz nastavi i nakon reprezentativne pauze sam se od prvog decembra prijavi na biro za zapošljavanje u mjestu svog trajnog prebivališta, a ruskim vlasnicima (naravno, ukoliko čitaju ove redove sa prijdlozima) da nakon toga Vahi ponude posao “spasitelja“.

I mi smo prije nekoliko dana imali sličnu utakmicu na stadionu Koševo, samo što je ova njihova pomnožena sa nekoliko milijardi eura (što u igračkom kadru, infrastrukturi, ekonomiji koja ih okružuje…), a riječ je o gradskom derbiju u Manchesteru. City je ugostio United (Man.City – Man.United 3:1) i na kraju ga ispratio sa tri gola u mreži i +12 na tabeli (City je prvi sa 32 boda, a United je tek osmi sa 20 bodova).

Rezime bi bio da će ova bodovna razlika biti uvijek takva ukoliko se trenutni treneri dugoročno usidre na trenutnim pozicijama (s obzirom na to da nijednom klubu finansije ne predstavljaju problem).

Arsenal se vraća na stare staze, nakon utakmice sa Liverpoolom te je u jednoj neuvjerljivoj utakmici na kraju uspio spasiti bod (Arsenal – Wolves 1:1). Kolašinac ponovo starter, ali u igri do 76. minute.

“Der Klassiker“ je naziv za najjači derbi koji je odigran proteklog vikenda (bez obzira na aktere u pasusu iznad), a odigrali su ga Borussia Dortmund i Bayern Munchen (3:2).

Najavu za derbi, sredinom prošle sedmice, dao je Uli Hoenes (inače predsjednik Bayerna – ljubitelj porezne utaje i inih malverzacija) rekavši da je Bayern nakon dugo vremena autsajder u predstojećem susretu (što će se na kraju ispostaviti tačnim).

Iako je Bayern dva puta vodio na utakmici, “Milioneri” su uspjeli u drugom poluvremenu održati čas fudbala gostima iz Munchena te u sedam minuta (od 67. do 73. minuta) preokrenuti za konačnih Borussia – Bayern 3:2.

Igra i rezultat prikazan u Dortmundu prošle subote je melem za dušu svih nas kojima je dosadila apsolutna dominacija Bayerna u proteklih par godina, te nam nudi nadu da ćemo ovu sezonu pratiti sa mnogo više uzbuđenja nego je to bilo ranije.

Ovo kolo pobjede su upisali i Frankfurt protiv Schalkea (3:0), zatim RB Leipzig u duelu sa “Apotekarima” (3:0), B. Monchengladbacha u gostima kod Werdera (1:3) te se svi oni u vrhu tabele nalaze u razmaku od pet bodova, garantuje nam neizvjesnu i uzbudljivu završnicu jesenskog djela Bundeslige.

Piše: CAntona

Skandal u Srbiji: Fudbalski sudija uhapšen zbog dilanja droge

Vijest dana u susjednoj Srbiji, tačnije u Zaječaru je...