Bivši stoperi U21 nogometne reprezentacije Švedske iza sebe već imaju po jedan dobar nastup za BiH – Anel Ahmedhodžić (21) protiv Sjeverne Irske, Dennis Hadžikadunić (22) protiv Nizozemske. I obojica su pokazali da su dobitak za nacionalni tim najmanje narednih deset godina.
Piše:Edin Isanović
Velika blagodat za trenera
Velika blagodat je za svakog trenera je kada ima ovakva dva nogometaša u timu. Anel Ahmedhodžić je rođen u Malmeu 26. marta 1999. godine. Prošao je sve mlade reprezentativne selekcije Švedske čak je i debitirao za seniorski švedski timu ( u prijateljskom meču protiv Moldavije), da bi svoju vjernost potpisao nedavno za BiH. Prošao je Anel omladinsku akademiju u rodnom gradu, a profesionalnu karijeru počeo je graditi u Nottingham Forestu, da bi se onda se vratio u Malme. U septembru je dobio dozvolu FIFA-e za promjenu sportskog državljanstva, a u oktobru je debitovao za Zmajeve. Visok je 192 cm, a odličan je u zračnim dvobojima. Dobro čita protivničke napade.
Dennis Hadžikadunić je rođen 9.jula 1998.godine , također, u švedskom Malmeu. Nastupao je za istoimeni klub od 2016.do 2018.godine, a onda je potpisao ugovor sa ruskim Rostovom čiji je i danas član. Kao i Ahmedhodžić , igrao je za sve omladinske selekcije Švedske, ali je odlučio da u budućnosti igra za BiH. Visok je 190 cm i neprikosnoven je u vazdušnim duelima. Također, posjeduje i dobru tehniku.
Upravo ovaj stoperski reprezentativni tandem trebao bi imati glavnu ulogu narednih godina u državnom timu. Njihova karijera treba biti primjer profesionalne evolucije, koja je i temelj uspjeha njihovog nogometnog puta i vrlo jasna poruka svima onima koji maštaju da će preskakanjem stepenica razvoja brže doći do afirmacije, zaboravljajući da su samo talenti. Osim toga, za razliku od Zlatana Ibrahimovića, obojica su se odlučili za BiH.
Zvjezdan Misimović je bio uporan
Stoperski dvojac Ahmedhodžić– Hadžikadunić može zaustaviti svaki napad. To su potvrdili u dvoboju sa Holandijom. Bez dvojbe, bit će izuzetno važna karika narednih godina u težnjama da se reprezentacija BiH plasira na jedno veliko takmičenje.
Svaka čast i Zvjezdanu Misimoviću. Nije mu bilo komplikovano ni ispod časti razgovarati s igračima i roditeljima i poručio im je da ne razmišljaju previše. Nije žalio truda ne bi li ih nagovorio da izaberu BiH. Rasplet je bio po našoj mjeri. Naravno, presudna je bila i želja njih dvojice da budu članovi Zmajeva. Ono što je najvažnije dobili smo igrača za naredno desetljeće.
Nastavili niz
Osim što će donijeti kvalitet našem državnom nogometnom timu Anel i Dennis su nogometaši koji su u mlađim selekcijama igrali za neke druge reprezentacija, ali su kasnije odabrali BiH. U nastavku donosimo spisak aktuelnih i bivših reprezentativaca BiH koji su to učinili.
Asmir Begović (Kanada ) – BiH
Mensur Mujdža (Hrvatska) – BiH
Zvjezdan Misimović (nekadašnja reprezentacija Jugoslavije) – BiH
Haris Medunjanin (Holandija) – BiH
Miralem Pjanić (Luksemburg ) – BiH
Izet Hajrović (Švicarska) – BiH
Ermin Bičakčić (Njemačka) – BiH
Sead Kolašinac (Njemačka) – BiH
Ahmedhodžić (Švedska) – BiH
Deni Milošević (Belgija) – BiH
Tino Sven Sušić (Belgija ) – BiH
Dino Hotić (Slovenija ) – BiH
Dario Đumić (Danska) – BiH
Mario Vrančić (Njemačka ) – BiH
Anel Hadžić (Austrija) – BiH
Hadžikadunić (Švedska) – BiH