Kiprani zasluženo slavili i šokirali BiH u Zenici

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je na stadionu “Bilino polje” u Zenici u prvom kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo “Francuska 2016” iznenađujuće poražena od Kipra, rezultatom 1:2, javlja izvještač Anadolu Agency (AA).

BiH je povela u šestom minutu. Avdija Vršajević je centrirao, Vedad Ibišević odlično skočio i udarcem glavom loptu poslao u nebranjeni dio gola Antonisa Giorgallidesa – 1:0. U sjajnom otvaranju meča Edin Džeko uputio je u devetom minutu “projektil” ka golu Kiprana, no lopta je otišla malo iznad prečke. Zaprijetio je i Sanjin Prcić u 14. Ipak, njegov udarac brani Giorgallides. Pet minuta kasnije izvanredna akcija BiH. Tino Sven Sušić uposlio je Džeku koji “iz prve” šutira. Međutim, Kiprani su imali sreće, jer je lopta otišla pored lijeve stative njihovog gola.

Gosti su prvi put ozbiljnije ugrozili gol “zmajeva” u 29. minutu. Iz slobodnog udarca šutirao je Stathis Aloneftis, a Asmir Begović bravuroznom paradom brani, loptu koja je išla pod prečku odbivši u korner. BiH je bila nadmoćna i do kraja prvog poluvremena. U finišu prvog dijela igre Džeko je dva puta pokušao nakon kornera, dobro je skočio i šutirao. Nažalost domaćih lopta nije našla put do mreže u golu.

Kazna je uslijedila u 45. minutu. Aloneftis centrira. Dimitris Christofi je nadvisio Begovića na vrhu njegova peterca i udarcem glavom loptu poslao u gol – 1:1. Bio je to prvi pogodak Kiprana poslije “golgeterskog posta” u prethodnih devet utakmica.

Kiprani su nešto otvorenije ušli u drugi period igre. I pored toga, BiH je imala šansu u 51. minutu. Miralem Pjanić je centrirao iz kornera, Džeko opet bio najviši u skoku, ali ponovo poslije njegovog udarca lopta je otišla pored gola. Kako je vrijeme odmicalo pritisak pred golom Giorgallidesa bio je snažniji. I nervoza na terenu i tribinama je rasla.

Safet Sušić, selektor BiH dvostrukom izmjenom, kada je na teren poslao Harisa Medunjanina i Izeta Hajrovića koji su zamijenili Sušića i Prcića, pokušao je dodatno pojačati atake ka golu gostiju. Muhamed Bešić u 70. minutu šutirao je preko gola. Potom, dva minuta kasnije šok za sve na stadionu. Christofi je fantastično istrčao kontru, pobjegao zadnjoj liniji BiH, te razantnim udarcem pogodio donji lijevi ugao, ovaj put nemoćnog Begovića – 1:2.

Rezultat je mogao biti izjednačen u 82. minutu. Igrači BiH odigrali su dobru akciju, Ibišević je petom odigrao za Bešića. Mladi fudbaler BiH šutira. Ipak, sreća nije bila na njegov i strani njegovih saigrača. Pogodio je prečku.

Hajrović je centrirao u 86. minutu, Ibišević šutirao pored stative. U 88. minutu Džeko je oboren u kaznenom prostoru. Sudija Levgenii Aranovskyi iz Ukrajine pokazao je na jedanaesterac. Pjanić je šutirao, a golman Giorgallides odbranio za konačno zasluženo slavlje Kiprana.

Počast poginulim rudarima

Večerašnja utakmica počela je minutom šutnje u znak odavanja počasti petorici rudara poginulim prošle sedmice u Rudniku mrkog uglja “Raspotočje” u Zenici. Prije utakmice publika na stadionu “Bilino polje” i dugotrajnim aplauzom odala je počast rudarima, a bh. reprezentativci zbog tragičnog događaja igrali su sa crnim trakama oko rukava na dresovima. Navijači BiH na južnoj tribini istakli su transparent “Rahmet vam duši rudari naši”. Publika na stadionu prvih pet minuta meča pratila je u tišini, piše Anadolu Agency.

Zastava teška 400 kilograma

Uoči meča navijači BiH iz Odžaka, odnosno Bosanske Posavine na zapadnoj tribini istakli su do sada najveću državnu zastavu na nekoj od utakmica bh. nacionalnog fudbalskog tima. Zastava je prekrila skoro trećinu tribina, a teška je 400 kilograma. Između ostalih, navijači su istakli i transparente “Hvala za Brazil” i “Idemo u Francusku”.

Bivši košarkaš Cibone preminuo nakon borbe s opakom bolešću

Bivši košarkaš Cibone Corey Williams preminuo je u 46....

I to je BiH: Himna Bosne i Hercegovine izviždana uoči finalne utakmice Zrinjskog i Borca

Himna Bosne i Hercegovine je izviždana uoči početka prve...