Infografika – Koraci koji spašavaju živote usljed zemljotresa

- Advertisement -
U momentu zemljotresa, biti pribran i djelovati bez panike od velike je važnosti radi sprečavanja povreda i gubitka života.

Posljednji zemljotres od 6,6 stepeni po Richteru koji je 30. oktobra pogodio zapadni turski grad Izmir, ponajbolji je primjer koliko je važno u momentu zemljotresa postupiti prema već poznatim pravilima.

Šta je potrebno učiniti kako bi se zemljotres preživio s najmanje štete, svakako zavisi od samog mjesta u kojem se osoba u tom momentu nađe. Bilo da se nalazite u vašem domu, automobilu, tržnom centru ili na otvorenom, posjedovanje elementarnog znanja o tome kako se ponašati u slučaju zemljotresa, u značajnoj mjeri pomaže čovjeku da ostane pribran i da ne paniči.

– Metoda “sagni se – sakrij se – drži se” spašava život –

Prvo što je potrebno učiniti u momentu zemljotresa jeste biti miran i ne dopustiti da zavlada panika.

Ako se u momentu zemljotresa nađete u kući, kancelariji ili nekom drugom zatvorenom prostoru, potrebno je držati se dalje od teških i visokih predmeta koji se mogu prevrnuti, te daleko od prozora i stakla koji se mogu polomiti.

Ono što je značajno jeste pronaći čvrst predmet i postupiti po poznatom pravilu “sagni se – sakrij se – drži se”, što je od ključnog značaja u tim momentima radi sprečavanja povreda i spašavanja života.

Kako bi se zaštitilo područje glave i vrata, potrebno je rukama prekriti glavu i držati se za velike predmete poput kauča dok se ne osjeti da je zemljotres prestao.

– Ne prilazite balkonima, stepenicama i liftovima –

Kao što je poznato šta je potrebno raditi u slučaju zemljotresa, isto tako se mora voditi računa i o onim stvarima koje bi trebalo izbjegavati.

Stručnjaci navode kako ne treba pokušavati izaći van prije nego što zemljotres prestane, te da se većina povreda i smrtnih slučajeva dogodi upravo tokom pokušaja napuštanja zgrade.

PROČITAJTE JOŠ:  Automobilom se zabio u kuću pa mačem napao prolaznike

Osim toga, u slučaju potresa ne smiju se koristiti liftovi ili stepenice niti se smije izlaziti na balkone.

Također je važno napomenuti da se usljed zemljotresa ne pale šibice i upaljači jer je tako moguće uzrokovati eksploziju zbog eventualnog curenja plina. Nipošto ne dodirivati električne osigurače u slučaju nestanka struje niti prekidače u prostorijama jer sve to može izazvati požar ili eksploziju.

– Kako postupiti u gužvi? –

Ako vas zemljotres zatekne na mjestima kao što su kina, pozorišta i stadioni, jedan od velikih problema u ovakvim okruženjima je taj što se masa kreće u panici.

U područjima gdje je velika gužva, ono što je potrebno uraditi jeste ostati na mjestu gdje vas je zemljotres zatekao i nipošto se ne kretati prema izlazu dok zemljotres još traje.

Ako ne postoji opasnost od nastajanja stampeda zbog panike, potrebno je napraviti pokret “sagni se – sakrij se – drži se”, odnosno ako ste u mogućnosti potrebno je sjesti i rukama zaštiti glavu.

– Ako vas zemljotres zatekne vani –

U slučaju da vas zemljotres zatekne bilo gdje vani, važno je držati se podalje od zgrada, drveća, nadvožnjaka, mostova, stubova i žica.

Ako ste u ulici u kojoj postoje zgrade, potrebno je pokušati se držati podalje od njih, kako biste se zaštitili od materijala kao što su pločice, staklo, table i gips koji mogu pasti. I u ovom slučaju je vrlo bitno koristiti se gore pomenutom metodom kojom će biti zaštićena glava.

– Šta učiniti ako se tokom vožnje dogodi zemljotres?

Ako se zemljotres desi na putu, vozilo je potrebno polako i oprezno, bez panike zaustaviti pored ceste, te odabrati mjesto dalje od stubova i kablova.

PROČITAJTE JOŠ:  Jedna osoba poginula u teškoj saobraćajnoj nesreći kod Doboja

Ono što svakako trebaju znati vozači je sljedeće:

“Ostanite u vozilu dok zemljotres ne završi. Ako nastavite voziti nakon zemljotresa, budite oprezni zbog mogućih oštećenja na cesti. Ne zadržavajte se ispod nadvožnjaka, ispod ili iznad mostova ili u tunelima. Pokušajte se zaustaviti prije ulaska ako namjeravate ući na takva mjesta ili nakon izlaska iz njih.”

–  Što treba učiniti prije i nakon zemljotresa? –

Šta je potrebno učiniti prije i nakon zemljotresa jednako je važno kao i šta učiniti tokom samog zemljotresa. Prije zemljotresa treba učiniti sljedeće:

“Oštećeni električni kablovi i vodovodni priključci koji mogu uzrokovati curenje plina trebaju se popraviti. Za sprečavanje curenja vode i plina treba koristiti fleksibilne vodovodne materijale. Kuhalo za vodu, hladnjak, peć i plinsku opremu treba pričvrstiti. Porodice bi trebale vježbati pokret ‘sagni se – sakrij se – drži se’. Treba sklopiti obavezno osiguranje od zemljotresa. Treba provjeriti trajnost zgrade. Izgled zgrade ne smije se mijenjati kako bi se spriječio mogući gubitak života i imovine. Torba za slučaj katastrofe treba se provjeravati svakih šest mjeseci”.

Nakon zemljotresa građani trebaju obratiti pažnju na sljedeća upozorenja:

“Zgradu napustite tek kad se uvjerite u sigurnost svoje okoline i sebe. Zatvorite ventile za struju, plin i vodu, isključite peći i grijalice. Uzmite torbu za katastrofu i hitne slučajeve i krenite ka lokaciji okupljanja.”

Uz to, građani u obalnim područjima moraju se odmaknuti od obale i popeti se na viša mjesta u slučaju moguće opasnosti od cunamija.

Također je važno biti uz djecu, starije osobe, invalide i trudnice kojima će možda trebati pomoć nakon zemljotresa.

- Advertisement -

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Dvije maskirane osobe provalile u kuću u Ripcima kod Prozora

Policijskoj stanici Prozor Rama prijavljena je provala u kuću...

CIK raspisao lokalne izbore u BiH za 6. oktobar

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine je donijela odluku...

Udruženje Pomozi.ba: Cijena kurbana 440 KM

Udruženje Pomozi.ba i ove godine realizuje projekat "Kurban 2024"....

BHRT reagovala na dugove: Umjesto jutarnjeg programa gledaoce FTV-a dočekala testna slika

Gledaoci Federalne televizije jutros, 8. maja, umjesto uobičajenog jutarnjeg...

U sarajevskoj džamiji Ferhadiji za vrijeme namaza muškarac ukrao cipele

Imam džamije Ferhadija u Sarajevu Muhamed ef. Velić objavio...