Hrvatska šalje vojsku na granicu sa Srbijom

- Advertisement -

Ministarstvo odbrane Hrvatske je započelo proces obnove kasarne u Belom Manastiru u Baranji, blizu granice sa Srbijom, s ciljem raspoređivanja borbene tehnike M2A1 ODS “Bradley”. Prvi kontingent od 22 vozila stigao je iz SAD u riječku luku početkom decembra prošle godine.

Prema informacijama Balkanske bezbjednosne mreže, mehanizovani bataljon “Sokolovi” iz Našica će se premjestiti u Beli Manastir, zamjenjujući borbeno vozilo pješadije M-80A jugoslovenske proizvodnje američkim vozilima M2A1 ODS “Bradley” u skoroj budućnosti.

Potpredsjednik Vlade Hrvatske i ministar odbrane Ivan Anušić izjavio je pred Saborom 15. januara da je projekt povratka vojske u Baranju već pokrenut. Planira se dovršetak obnove kasarne u Belom Manastiru do kraja 2026. godine, gdje će biti smješteno između 650 i 850 pripadnika elitnog bataljona “Sokolovi”.

PROČITAJTE JOŠ:  Izvučeno tijelo rudara kojeg je zatrpala zemlja u rudniku Mramor

Odluka o premještanju bataljona obrazložena je “bezbjednosnim razlozima”, s posebnim naglaskom na zaštitu granice od prijetnje migracija. Demografski razlozi također igraju ulogu u odluci, s ciljem zadržavanja stanovništva u Baranji. Očekuje se da će prisustvo vojske poboljšati ekonomsku situaciju tog područja.

Iako su politički motivi manje izraženi u javnosti, važno je napomenuti da je Baranja bila osjetljiva tema tokom rata 1991. godine. Jedinice JNA su tada potisnule hrvatske snage na desnu obalu Drave. Nakon političke nagodbe između Beograda i Zagreba, Baranja je procesom mirne reintegracije vraćena Hrvatskoj do 1997. godine.

PROČITAJTE JOŠ:  Legendarni golman Veleža Enver Marić doživio saobraćajnu nesreću

Prema posljednjem predratnom popisu stanovništva iz 1991. godine, Beli Manastir je imao 10.146 stanovnika, dok je u popisu iz 2021. godine taj broj smanjen na 7.973. Promjene u etničkom sastavu također su uočljive, s povećanim udjelom Hrvata i smanjenjem udjela Srba.

Kasarne u Belom Manastiru su tokom JNA i ratnih dešavanja bile smještaj za različite vojne jedinice. Sadašnji plan uključuje uređenje infrastrukture i postepeni povratak vojske, s očekivanim potpunim raspoređivanjem bataljona do kraja 2026. godine, uz tranziciju na vozila “Bradley”.

Hrvatska vojska ima već postavljene garnizone u Slavoniji, uključujući mehanizovane bataljone, tenkovski bataljon, artiljerijsko-raketni divizion i inžinjerijski bataljon u različitim gradovima.

- Advertisement -

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Suđenje za smrt malene Džene Gadžun: Vještak iznio nalaz obdukcije tijela djevojčice

Prekinuto je današnje ročište u Kantonalnom sudu u Sarajevu...

Žena nastradala u požaru u Trebinju

Žena iz Trebinja nastradala je u požaru koji je...

Teška saobraćajna nesreća kod Olova, jedna osoba povrijeđena

Teška saobraćajna nesreća desila se danas na magistralnom putu...

Udruženje Pomozi.ba pokrenulo apel za liječenje Selmane Batlak iz Blagaja

Udruženje Pomozi.ba pokrenulo je apel za liječenje 30-godišnje Selmane...