Gavran: Poremećaji na tržištu globalno uzrokovali poskupljenja energenata

- Advertisement -

Ekonomski analitičar Igor Gavran navodi da su povećanja cijena energenata u Evropi i svijetu najvećim dijelom uzrokovana određenim poremećajima na tržištu, te da imaju svoje uzroke.

– Dio poskupljenja odnosi se na povećanje cijene gasa od kojeg se u mnogim zemljama proizvodi i električna energija, pa je takva veza direktna i jednostavno logična. Dio povećanja cijene kada je riječ o električnoj energiji u Evropi posebno se odnosi na tzv. takse zelene energije i opterećenja na cijenu energije proizvedene u termoelektranama, pa je došlo do porasta troškova i cijena – izjavio je Gavran za Fenu.

Kada je riječ o nafti i naftnim derivata tu se, prema njegovim riječima, ne može govoriti o čisto tržišnim kretanjima jer se te cijene dogovaraju. U suštini, radi se o susretima OPEC-a, vodećih proizvođača nafte koji odlučuju koliko će nafte proizvesti u određenom trenutku, oni na određeni način određuju cijene i to je nešto na šta se ne može uticati u Evropi.

PROČITAJTE JOŠ:  Saobraćajna nesreća u Banjoj Luci: Sudarili se automobil i motocikl, ima povrijeđenih

Zbog neočekivanih i dosad nezamislivih nestašica izvora energije od Ujedinjene Kraljevine preko Evropske unije do Kine, istaknuti mediji poput Bloomberga i Financial Timesa pišu da su Europa i svijet već zakoračili u energetsku krizu, koja bi se ove zime mogla pogoršati. Sa posljedicama globalnih trendova suočava se i Bosna i Hercegovina, a jedan od problema je i poskupljenje energenata.

Gavran vjeruje da će u jednom trenutku na globalnom nivou morati doći do stabilizacije prilika.

Kada je riječ o plinu, prema njegovim riječima, prilično je izvjesno da bi se stanje moglo ubrzano popraviti ukoliko se odobri Sjeverni tok 2.

– Mislim da je nezamislivo da se taj tok stavi u funkciju i da povećane količine plina krenu iz Rusije za Evropu, a da cijena ne padne. U tom slučaju bi došlo do pada cijena plina u Evropi, što bi uticalo i na pad cijena električne energije u Evropi i odmah bi došlo do umanjenja pritisaka koji se dešavaju i prema BiH – ocijenio je Gavran.

PROČITAJTE JOŠ:  Tragedija: Najmanje sedmero poginulih na automobilskoj utrci

Kada je riječ o nafti, kako je dodao, izvjesno je da će morati doći do pada jer će vjerovatno u određenom momentu cijena biti neodrživo visoka, pa će se posljedično javiti štetni efekti na same proizvođače. Odlukom da povećaju proizvodnju, ta cijena bi trebala jednostavno pasti.

– Kada je riječ o električnoj energiji i uticaju taksi na CO2 u EU, za taj dio nisam toliko optimističan jer se previše dogmatski gleda na Zelenu agendu i da li će EU biti racionalna i ublažiti takse radi održanja cijene na prihvatljivom nivou – naveo je Gavran za Fenu.

- Advertisement -

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Niže cijene povratne karte za Trebevićku žičaru

Uprava JP Sarajevo povodom predstojećih praznika donijela je odluku...

Premješteno tijelo legendarnog Bate Živojinovića

Tijelo jugoslovenskog glumca Velimira Bate Živojinovića više ne počiva...

Automobilom se zabio u kuću pa mačem napao prolaznike

U Londonu je danas došlo do napada kada je...

Potvrđena optužnica protiv Anela Bećirovića koji je u novembru prošle godine ubio Emiru Maslan

Kantonalni sud u Sarajevu potvrdio je optužnicu Tužilaštva KS-a...

Sindikat radnika trgovine za 1. maj najavio protestnu šetnju u Sarajevu

I ove godine Sindika radnika trgovine i uslužnih djelatnosti...