Evropske stipendije najmanje koriste Kosovari, Crnogorci i Bosanci, najviše Srbijanci

- Advertisement -

studiranjePosljednjih dana u Bosni i Hercegovini se vodila velika rasprava nakon što uprava manjeg bh. entiteta Republike Srpske nije pristala da BiH kao država učestvuje u evropskom programu stipendiranja Erasmus +, što je bio povod da dopisnici Anadolu Agency (AA) istraže koliko studenti i profesori iz zemalja Balkana uopšte koriste stipendije i programe akademske razmjene koje financira Evropska unija (EU).

Naime, rezultati istraživanja AA prikupljeni na osnovu zvaničnih podataka na stranici Evropske komisije pokazali su da od zemalja regije evropske stipendije najviše koriste studenti i akademski radnici u Srbiji i Albaniji a najmanje na Kosovu, Crnoj Gori i u BiH.

Prema posljednjim podacima, stipendije za doktorante postojećih Erasmus programa koji su dostupni zemljama regije od 2004. od 2013. godine koristilo je 38 osoba iz Srbija, gdje su 362 studenta koristili stipendije za master studije kao i 14 akademskih radnika, što ukupno čini 414 mjesta.

Nakon Srbije slijedi Albanija gdje je u istom periodu od postojećih evropskih stipendijskih programa iskoristila 9 doktorskih mjesta, 132 za studente master programa kao i tri mjesta za akademske radnike što je ukupno 141 mjesto, odnosno stipendija u okviru Erasmus mundus programa.

Potom slijedi Hrvatska koja je u u periodu od 2004. do 2013. godine iskoristila ukupno 110 stipendija EU-a, od čega, 12 doktorskih, 95 magistarskih i tri stipendije za profesore, asistente ili istraživače na visokoškolskim ustanovama.

Makedonija je u istom periodu iskoristila 84 stipendije u okviru Erasmus mundus programa, od čega devet za doktorske kandidate, 71 za studente magistarskih studija i četiri za akademske radnike.

PROČITAJTE JOŠ:  CIK raspisao lokalne izbore u BiH za 6. oktobar

Studenti, istraživači i profesori iz Bosne i Hercegovine su od 2004. do 2013. godine iskoristili ukupno 70 stipendija koje su im dostupne u EU, od čega šest za doktorante, 61 za magistarske studije i tri za akademske radnike.

– Evropske stipendije najmanje koristi Kosovo i Crna Gora –

Od zemalja regije, uvjerljivo najmanje stipendija i programe razmjene koristili su studenti i profesori sa Kosova i iz Crne Gore. Naime, Kosovo je u periodu od 2004. do 2013. godine iskoristilo ukupno 33 stipendije EU-a, od čega nijednu na doktorskim programima, 32 magistarske i jednu stipendiju za profesore, asistente ili istraživače na visokoškolskim ustanovama.

Crna Gora je u istom periodu iskoristila 43 stipendije u okviru Erasmus mundus programa, od čega sedam za doktorske kandidate, 36 za studente magistarskih studija dok nije koristila nijednu stipendiju predviđene za akademske radnike.

Od zemalja iz šireg regiona Balkana, značajan broj stipendija u okviru Erasmus mundus programa koristi Turska koja je u posljednjih devet godina koristila ukupno 298 stipendija, Rumunija 201, Grčka 149, Bugarska 72, Mađarska 69, Slovačka 37 i Slovenija 23 stipendije.

– Indija i Kina najveći korisnici evropskih stipendijskih programa –

Od ostalih zemalja u svijetu, u istom periodu evropske stipendijske programe su najviše koristili studenti i profesori iz Indije, odnosno njih 1.769, Kine 1.605, Sjedinjene Američke Države (SAD) 918, Brazil 736, Rusija 649, Meksiko 619, Etiopija 563 i Pakistan 448.

Prema podacima Evropske komisije, od 2004. do 2013. godine stipendije Erasmus mundus programa je koristilo 1.005 osoba dok je doktorske stipendije koristilo 13.957 osoba iz raznih dijelova svijeta. Također, od 2004. do 2010. godine stipendijske programe za akademsko osoblje koristilo je 2.449 osoba iz cijelog svijeta uključujući i zemlje Balkana.

Inače, Erasmus mundus, odnosno najveći europski program za obrazovanje, vrijedan je 14,7 milijardi eura koji omogućava učenicima, studentima i profesorima iz raznih dijelova svijeta da se besplatno školuju ili volontiraju u nekoj od evropskih zemalja.

Evropski su parlamentarci novi program Evropske unije za obrazovanje, obuku i podršku mladima Erasmus + usvojili na sjednici koja je održana 19. novembra ove godine u Strasbougu, a za njegovu je implementaciju izdvojeno ubjedljivo najviše novca do sada.

PROČITAJTE JOŠ:  Tragedija na Kozari: Prevrnuo se kvad, poginula jedna osoba

Predviđeno je, naime, da novim programom EU-a više od četiri miliona mladih u Evropi u narednih sedam godina, odnosno od 2014. do 2020. godine, kroz učenje, usavršavanje, rad i volonterski angažman u inozemstvu dobije prilike za stjecanje znanja i vještina.

Planirano je da stipendijski program Erasmus + pridonese borbi protiv nezaposlenosti u evropskim zemljama tako što će se studenti i profesori dodatno školovati i usavršavati kako bi postali mnogo konukrentniji na tržištu rada.

Kako je navedeno na stranici Evropske komisije, budžet od 14,7 milijardi eura bit će utrošen za stipendiranje dva miliona studenata, 650.000 učenika u programu stručnog osposobljavanja, dok će pola miliona mladih ljudi dobiti sredstva za volontiranje u drugim državama. Program će obuhvatiti i pomoć za nastavnike, profesore i naučnike.

- Advertisement -

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Muškarac nađen mrtav u streljani u Beogradu

U poznatoj streljani u Beogradu nađen je mrtav...

Tužilaštvo TK objavilo preliminarne nalaze obdukcije ubijene Halide Mujedinović iz Gradačca

Iz tuzlanskog Kantonalnog tužilaštva danas je saopšteno da su...

U Prijedoru uhapšena žena koja je krala ikone iz crkve

Policijski službenici Policijske uprave Prijedor radeći na rasvjetljavanju krivičnog...

Bivši košarkaš Cibone preminuo nakon borbe s opakom bolešću

Bivši košarkaš Cibone Corey Williams preminuo je u 46....

Zatvoren dio autoceste Lašva – Zenica jug zbog servisiranja tunela 1. mart

Zbog redovnog servisiranja tunela 1.mart na autocesti A-1 zatvoren...