EURO 2020: Italija poslije penala savladala Španiju i stigla do finala

Fudbalska reprezentacija Italije prvi je finalista UEFA EURO 2020 nakon što je poslije boljeg izvođenja penala rezultatom 5:3 savladala Španiju na stadionu Wembley u Londonu, javlja Anadolu Agency (AA).

Sjajna polufinalna utakmica završena je rezultatom 1:1, a u produžecima nije bilo golova tako da se pristupilo izvođenju jedanaesteraca.

Italijane je u vodstvo doveo Federico Chiesa prelijepim pogotkom u 60. minuti. Izjednačenje Špancima donio je Alvaro Morata, koji je u 80. minuti pogodio poslije duplog pasa sa Danijem Olmom. U produžecima je terenom dominirala Španija, ali nije uspjela stvoriti ozbiljniju priliku za postizanje gola.

U prvoj seriji jedanaesteraca mrežu nisu zatresli ni Manuel Locatelli za Italijane, ni Olmo za Špance. Za razliku od njih u drugoj su precizni bili Andrea Belotti i Gerard Moreno. Treću seriju sigurnim udarcem otvorio je Leonardo Bonucci, a zaključio Thiago Alcantara. Sa uspješnim izvođenjem penala nastavio je Federico Bernadeschi, da bi Luigi Donarumma potom zaustavio udarac Morate. Šansu da Italiju odvede u finale nije propustio Jorginho, koji je pogodio za konačnih 5:3.

U drugom polufinalu EURO 2020 u srijedu sa početkom u 21 sat, također na Wembleyju, sastaće se Engleska i Danska.