Balkanska priča u Ligi prvaka: Među 19 veličanstvenih osam Hrvata, šest Srbijanaca, tri bh. fudbalera

Balkanska priča u Ligi prvaka: Među 19 veličanstvenih osam Hrvata, šest Srbijanca, tri bh. fudbalera

Mario Mandžukić, napadač Atletico Madrida najbolji je strijelac ovosezonske Lige prvaka sa Zapadnog Balkana i u ukupnom poretku treći sa pet postignutih golova. Nemanja Matić (Chelsea), Neven Subotić (Borussija Dortmund) i Danijel Subašić (Monaco) odigrali svih 540 minuta u šest susreta grupne faze elitnog takmičenja

Od zemalja Zapadnog Balkana Hrvatska će imati najviše prijavljenih fudbalera u osmini finala Lige evropskih prvaka, njih osam. Srbiju će predstavljati šest igrača, Bosnu i Hercegovinu trojica, Sloveniju i Crnu Goru po jedan, dok Makedonaca neće biti u drugoj fazi najelitnijeg planetarnog klupskog takmičenja, analizira Anadolu Agency (AA).

Od 16 klubova koji će igrati prvo kolo “knock-out” faze u 2015. godini samo u šest timova (Juventus, Basel, Arsenal, Bayer, Porto, PSG) neće biti nekadašnjih Jugoslavena.

Posebno dobar u grupnom dijelu takmičenja, završenom u ovoj sedmici, bio je Mario Mandžukić (Hrvatska), napadač Atletico Madrida, najbolji strijelac ovosezonske Lige prvaka sa Zapadnog Balkana. U ukupnom poretku golgetera treći je sa pet postignutih golova, iza Luiza Adridana (Šahtar Donjeck) koji na kontu ima devet pogodaka i Lionela Messija sa osam. Istakli su se i Nemanja Matić (Chelsea/Srbija), Neven Subotić (Borussija Dortmund/Srbija) i Danijel Subašić (Monaco/Hrvatska), jedini Balkanci koji su odigrali svih 540 minuta u šest susreta grupne faze. Emir Spahić (Bayer Leverkusen/BiH) imao je zapaženu defanzivnu rolu u susretima svog kluba, pa je u pojedinim izborima svrstan i u idealni tim dosadašnjeg toka Lige prvaka.

Nezamjenjivi Subašić primio samo gol

Iz grupe A put u osminu finala izborio je i Slovenac Jan Oblak, rezervni golman Atletico Madrida. Branio je cijeli meč u porazu od Olympiacosa (2:3) u Atini, dok je njegov suigrač Mandžukić zabilježio daleko bolju minutažu. Nastupio je u svih šest utakmica, a na terenu je proveo 479 minuta. U ranije spomenutih pet postignutih golova super Mario četiri puta tresao je mrežu Olympiacosu, jednom u porazu 2:3, a upisao je hat-trick u trijumfu u Madridu (4:0). Bio je strijelac i protiv Malmoa u domaćoj pobjedi, rezultatom 5:0.

Grupa B u narednu rundu takmičenja lansirala je odličnog Luku Modrića, koji je zbog povrede odigrao četiri od šest utakmica (327 minuta). Standardan je prvotimac aktuelnog osvajača trofeja, tima koji je osvojio maksimalnih 18 bodova. Svom učinku je dodao i jednu asistenciju (Basel 5:1).

Monaco je ekipa koja je primila svega jedan gol i osvojila prvo mjesto u grupi C, a mnogi stručnjaci kažu da je to zbog izvanredne jedinice hrvatske reprezentacije Danijela Subašića. Bio je nezamjenjiv sa 540 minuta među stativama popularnih “kneževa”. Kapitulirao je samo u porazu od Benfice u Lisabonu 4. novembra. Hrvatska je u grupi C imala još jednog golmana, ovaj put u kadru Bayer Leverkusena. Ipak, Darijo Krešić nije bio na golu ni u jednom meču. Njegov saigrač Emir Spahić, reprezentativac BiH odigrao je osam utakmica u ovoj sezoni Lige prvaka, računajući i play-off. U grupnoj fazi bio je odličan. Dobio je dva žuta kartona, oba protiv Monaca u gostujućem i domaćem porazu sa identičnih 0:1. Na terenu je Spahić proveo 510 minuta u šest susreta grupe. Zamijenjen je 60. minutu samo u pobjedi svog tima 2:0 nad Zenitom u Leverkusenu. U timu Bayera igra i Tin Jedvaj, član nacionalnog tima Hrvatske. Na putu do osmine finala nastupio je u tri meča (138 minuta).

Kolarov ulazio u igru minut i dva minuta

Neven Subotić i Miloš Jojić (Srbija) sa Borussijom Dortmund nastavljaju evropski put i u narednoj godini. Stoper Subotić odigrao je svih 540 minuta. “Požutio” je protiv Arsenala (0:2) u Londonu. Jojić na terenu je proveo samo 23 minuta. Oba puta ulazio je u igru protiv Arsenala (2:0, 0:2).

Manchester City klub je sa četiri internacionalca sa naših prostora koji će kao drugoplasirani iz grupe D u osminu finala. Aleksandar Kolarov (Srbija) zabilježio je 93 minuta u pohodu na “evropsko proljeće”. Protiv CSKA u Moskvi (2:2) odigrao je cijeli meč. Zanimljivo, ulazio je u igru minut protiv Rome (2:0) i dva minuta u minhenskom porazu od Bayerna (0:1). Njegov sunarodnjak Matija Nastasić zbog povrede nikako nije igrao. Bosanac Edin Džeko nastupio je u pet utakmica (306 minuta) i tom prilikom zabilježio jednu asistenciju, u Moskvi u susretu sa CSKA (2:2). Napadač reprezentacije BiH dobio je i dva žuta kartona protiv Bayerna (0:1) i Rome (2:0). Crnogorac Stevan Jovetić priliku je dobijao u pet susreta, ali nikada ga trener Manuel Pellegrini nije uvrstio u početnu postavu, pa je na terenu proveo svega 91 minut. Najviše, cijelo drugo poluvrijeme odigrao je u domaćem porazu “građana” (1:2) od CSKA.

Ivan Rakitić igrajući za Barcelonu u grupi F  na terenu u tekućoj sezoni bilježi 323 minuta iz pet utakmica. Počinjao je četiri meča, protiv PSG-a, dva duela sa Ajaxom i susret na “Nou Campu” sa APOEL-om. Za Ligu prvaka u sastav Barcelone prijavljen je i Alen Halilović (Hrvatska). Međutim, do sada nije odigrao ni minutu.

Srnina tri žuta kartona

Chelsea je bio prvi u grupi G za koji je Branislav Ivanović (Srbija) odigrao pet utakmica (450 minuta), dobivši žuti karton u susretu protiv Sportinga (1:0) u Lisabonu. Nemanja Matić (Srbija) nastupio je u svih šest susreta bez izmjene. Bio je u  sjajnoj formi. Postigao je dva gola na gostovanjima kod Sportinga (1:0) i Maribora (1:1). U duelu sa Sportngom u Londonu (3:1) upisao je i asistenciju.

Sead Kolašinac, reprezentativac BiH povrijedio se na početku sezone. Shodno tome, plasmanu Schalkea u osminu finala radovao se sa tribina jer nije mogao odigrao ni minutu u ovosezonskoj grupnoj fazi. Šlag na tortu balkanske priče kroz Lige prvaka stavio je Darijo Srna (Hrvatska). Kapiten Šahtara iz Donjecka bio je u pet susreta (450 minuta). Postigao je gol u domaćoj pobjedi od 5:0 nad BATE Borisovom. Imao je i asistenciju u istom susretu. Dobio je čak tri žuta kartona, što je najviše od svih igrača sa ex-yu prostora, onih koji se mogu pohvaliti da sa svojim klubovima idu u osminu finala. Dva puta je Srna javno opomenut u utakmicama protiv Atletica iz Bilbaa i jednom u ogledu sa Portom.

Protivnike, možda i međusobne duele, 19 veličanstvenih saznat će u žrijebu osmine finala LP zakazanom za ponedjeljak (15. decembra) u 12 sati u sjedištu UEFA u Nyonu (Švicarska), piše Anadolu Agency.