Analitičari: Policijska akcija nosila ogroman rizik, ne radi se o etničkom sukobu

- Advertisement -

„Za razliku od makedonsko-albanskih sukoba 2001. godine, ovog puta albansko stanovništvo nije stalo iza naoružane grupe. Postoji sumnja da su ovakvi slučajevi izazvani kako bi se pažnja javnosti sklanila sa snimaka telefonskih razgovora i kako bi se umanjio odziv građana na antivladinim masovnim protestima koje je opozicija najavila za 17. maj“, kazao je Bakiu

Stanovnici Kumanova i neki istaknuti makedonski analitičari tvrde da akcija makedonske policije u Kumanovu nije izvedena na način na koji je to trebalo biti učinjeno i zamjeraju policiji što je započela operaciju, a da nije evakuirala civile iz krizne zone, već ih ostavila „između dvije vatre“, piše Anadolu Agency (AA).

Regija Balkana se zbog burne prošlosti nerijetko naziva „bure baruta“, a oči ovdašnje i svjetske javnosti posljednjih dana su usmjere ka Makedoniji i tragičnim događajima koji su se desili u Kumanovu.

Naselje Tode Mendol u Kumanovu kao ratna zona: Najmanje 15 kuća

Politički sukobi vlasti i opozicije, antivladini protesti, objavljivanje snimaka tajnih telefonskih razgovora zvaničnika i nedavni napad na policijsku stanicu na sjeveru Makedonije su privukli pažnju domaće i šire javnosti, a posljednja dešavanja i sukobi u Kumanovu su nametnuli raspravu da li se u Makedoniji pokreću novi međuetnički sukobi, ili se radi o policijskoj operaciji protiv ilegalnih naoružanih grupa.

Makedonske vlasti od početka krize u Kumanovu tvrde da se radi o napadu naoružane kriminalne grupa koja je za cilj imala napade na državne institucije zemlje. Tvrde također da nije došlo do porasta tenzija između makedonskog i albanskog stanovništa u zemlji, već da je pogibija osam policajaca, među kojima i jedan Albanac, na neki način ujedinila ove dvije etničke grupe.

PROČITAJTE JOŠ:  Udruženje Pomozi.ba pokrenulo apel za liječenje Selmane Batlak iz Blagaja

Izjave sućuti i osude napada u Kumanovu i iz Kosova su umanjile rast tenzija između dvije zemlje i policijsku operaciju u Kumanovu okarakterizirale kao uobičajenu policijsku akciju.

Direktor makedonskog Instituta za politička istraživanja Bashkim Bakiu je za AA kazao da akcija makedonske policije protiv naoružane grupe napadača u Kumanovu nije izvedena u skladu sa međunarodnim normama.

Ističući da u naselju u kojem je izvedena akcija živi 15.000 ljudi, Bakiu je kazao da se operacija nije trebala započeti, a da prethodno to stanovništvo ne bude upozoreno i evakuirano.

Ukazujući na različite teorije povezivanja krize u Kumanovu i objavljivanja telefonskih razgovora koji ukazuju na navode o korumpiranosti makedonske vlasti, Bakiu je kazao da postoji mogućnost da je takva naoružana grupa i formirana s ciljem da se odvrati pažnja javnosti sa pomenutih snimaka razgovora koji se pripisuju zvaničnicima.

„Za razliku od makedonsko-albanskih sukoba 2001. godine, ovog puta albansko stanovništvo nije stalo iza naoružane grupe. Postoji sumnja da su ovakvi slučajevi izazvani kako bi se pažnja javnosti pomjerila sa snimaka telefonskih razgovora i kako bi se umanjio odziv građana na antivladinim masovnim protestima koje je opozicija najavila za 17. maj“, kazao je Bakiu.

PROČITAJTE JOŠ:  Bivši košarkaš Cibone preminuo nakon borbe s opakom bolešću

I šef Centra za politiku i istraživanja Zidas Daskalovski je za AA kazao da je policijska operacija u Kumanovu bila izuzetno težak poduhvat jer u toj regiji zajedno žive Makedonci, Albanci, Srbi i Bošnjaci.

Daskalovski tvrdi da se događaji u Kumanovu moraju posmatrati zajedno sa svim političkim dešavanjima i previranjima u Makedoniji.

„Ministarstvo unutrašnjih poslova je uspješnom okarakteriziralo operaciju, iako je u njoj poginulo osam, a ranjeno više od 30 policajaca. Taj uspjeh je povezan sa neutralizacijom dejstva naoružane grupe“, kazao je Daskalovski.

On dalje ističe da su događaji iz Kumanova na dnevni red stavili i moguće rizike terorističkih napada tokom opozicionog mitinga najavljenog za 17. maj, te upozorava da bi takvi napadi dodatno usložnili situaciju u zemlji i doveli do eskalacije nereda.

Ukazujući i na tvrdnje nekih krugova u Makedoniji da su događaji povezani sa nekim interesnim grupama koje žele da Makedonija odustane od projekta Turskog gasovoda, Daskalovski je kazao da postoje brojni pokazatelji koji idu u prilog takvim tvrdnjama.

„Nedvojbeno je da se u posljednje vrijeme govori o slabljenju uticaja SAD-a i Evropske unije, a jačanju ruskog i turskog uticaja u regiji“, kazao je Daskalovski.

Ministar transporta i komunikacija Makedonije Mile Janakijevski, ministarka unutrašnjih poslova Gordana Jankulovska i šef obavještajne službe Sašo Mijalkov, podnijeli su ostavke nakon tragedije u Kumanovu.

- Advertisement -

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Preminula Svetlana Dragijević, majka osumnjičenog za ubistvo malene Danke Ilić

Preminula je Svetlana Dragijević, majka Dejana Dragijevića koji je...

Slovački premijer Robert Fico ranjen u pucnjavi

Premijer Slovačke Robert Fico ranjen je u pucnjavi koja...

Kuća užasa u Foči: Radomir ubio suprugu Milevu, pa izvršio samoubistvo

Javnost u Bosni i Hercegovini, ali i regionu ostala...

Veliki požar u marini u Medulinu: Izgorjelo 15 brodica

Petnaestak brodica izgorjelo je u velikom požaru koji je...