[život poslije korone] Ugledni futuristi – kriza kao prilika za novi početak

- Advertisement -

Pandemija koronavirusa već je utjecala na cijeli svijet, a koliko će promijeniti naše živote – na bolje ili na lošije – tek trebamo vidjeti.

Širenje zaraze koronavirusom u samo nekoliko mjeseci paraliziralo je gotovo cijeli svijet i u svakodnevni život unijelo strah i nesigurnost, a želja za optimističnim predviđanjima nikad nije bila veća!

Stoga su trenutne prognoze dvoje uglednih futurista prava zraka nade u masi inače depresivnih vijesti.

Matthias Horx, utemeljitelj njemačkog Zunkunftsinstituta, i nizozemska prognostičarka za modne trendove Li Edelkoort usudili su se prognozirati budućnost i širiti pozitivu svojim prognozama. Iako će svijet kakav poznajemo nestati, smatraju da je upravo to dobro, a krizu vide kao priliku.

Horxu svom nedavnom izvještajuRe-statt Prognose („Umjesto prognoze“), pita se: „Može li se dogoditi da nam je virus promijenio život u smjeru u kojem se ionako želio promijeniti?“

„Paradoksalno je da je fizička udaljenost koju je virus prisilio stvorila i novu bliskost. Upoznali smo ljude koje inače nikada ne bismo upoznali. Češće smo kontaktirali stare prijatelje, ojačali veze koje su postale sve labavije. Porodica, komšije i prijatelji su se zbližili, a poneki čak i riješili međusobne sukobe. Socijalna vrednota kao što je ljubaznost koja nam je nedostajala, povećala se“, kazao je Horx. 

Suočavanje sa sadašnjošću skokom u budućnost

Kad pogledamo u budućnost, kaže Horx, uglavnom vidimo samo opasnosti i probleme „koji dolaze prema nama“ i koji se nakupljaju do nepremostivih barijera. Ta barijera straha razdvaja nas od budućnosti koju je uvijek najlakše prikazati kao „horor budućnost“.

PROČITAJTE JOŠ:  Policija našla naoružane mladiće u šumi kod Zavidovića

S druge strane, „imaginarni pogled“ iz budućnosti natrag u današnju koronsku krizu, trebao bi nam pomoći da bolje upravljamo sadašnjošću, umjesto da padnemo u brigu i tjeskobu.

„Na taj način interno se povezujemo s budućnošću i to stvara most između danas i sutra. Stvara se ‘budući um’. Ako to učinite ispravno, stvara se nešto poput buduće inteligencije. U mogućnosti smo predvidjeti ne samo vanjske ‘događaje’, već i unutarnje prilagodbe s kojima reagiramo na promijenjeni svijet. To se osjeća vrlo drugačije od prognoze koja u svom apodiktičkom karakteru uvijek ima nešto mrtvo, sterilno. Napuštamo ukočenost straha i vraćamo se vitalnosti koja pripada svakoj istinskoj budućnosti“, kazao je Horx. 

Preoblikovanje načina života

Da bi se percepcije i očekivanja mijenjala, ponekad je potreban radikalni prekid s uobičajenim. Nakon toga, prema Horxu, može se pojaviti ideja i izvjesnost da bi sve moglo biti potpuno drugačije – još bolje! A bolje bi značilo i ekološki prihvatljiviji način života nakon ove krize.

Pozitivan učinak na prirodu već se može vidjeti na satelitskim snimcima. U Kini i Italiji drastično je pala razina dušikovog oksida, dok je u New Yorku ugljikov oksid pao za 50 posto u odnosu na prošlu godinu.

PROČITAJTE JOŠ:  Akcija Tužilaštva BiH Black Tie 2: Privedene 22 osobe u Mostaru, Sarajevu i Zenici

Voda u Veneciji se u samo nekoliko sedmica toliko pročistila da se u kanalima nakon dugo vremena mogu vidjeti jata riba, te dupini koji plivaju. Staklenički plinovi, sitna prašina i druga zagađenja iz okoliša radikalno su smanjeni širom svijeta.

„Već nekoliko godina shvaćamo da bismo, kako bismo preživjeli kao vrsta i kako bi planeta nastavila, trebali napraviti drakonske promjene u načinu na koji živimo, putujemo, konzumiramo i zabavljamo se. Nema šanse da nastavimo proizvoditi što više robe i biramo, na što smo dosad navikli“, rekla je Edelkoort u intervjuu za časopis Dezeen.

Edelkoort smatra da bismo trebali biti vrlo zahvalni virusu, jer on može biti razlog da preživimo kao vrsta:

„I prije korone bilo je jasno da se naš način života koji troši resurse ne može ovako odvijati. Moramo pronaći put do zdravog gospodarstva koje djeluje bez pohlepe za profitom i iskorištavanjem ljudi i prirode.“

„Epidemija će omogućiti čovječanstvu da redefinira svoje vrijednosti. Moramo pronaći drugačiji, bolji sustav, s više poštovanja prema ljudskom radu i boljim uvjetima“, kazala je Edelkoort.

Vezani sadržaj iz našeg serijala: 

[život poslije korone] Kako će COVID-19 i izolacija promijeniti društvo i navike potrošača?

[život poslije korone] Prilika da tehnologija poprimi ljudsku velikodušnost i empatiju

- Advertisement -

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Sutra izmjene gradskog prevoza zbog odavanja počasti ubijenoj djeci Sarajeva

Iz sarajevskog Grasa saopćeno je da će sutra zbog...

I dalje traje potraga za zatrpanim rudarom u Tuzli: Radi se u tri smjene, kopa se ručno

Rudarske čete za spašavanje još tragaju za rudarom kojeg...

Sjajni rezultati bh. učenika na Balkanskoj matematičkoj olimpijadi

Sarajevski učenici ostvarili su zapažen uspjeh na Balkanskoj matematičkoj...

Nepoznate osobe truju pse po Mostaru: Otrov postavljen i u centru grada

Posljednjih dana nepoznati počinitelji na više lokacija u Mostaru...