Umjesto analize: Vaha vs “ostatak Francuske“ 14:1

Na kraju 11. Kola Bundeslige od pet prvoplasiranih na tabeli samo je Bayern remizirao (Bayern – Freiburg 1:1), dok su svi ostali u ovoj grupi upisali pobjede.

Upravo ovaj podatak je zalog da ćemo u preostalih dvije trećine prvenstva pratiti zanimljivu borbu za titulu.

Igra Borussije Dortmund (činjenica da je Lucien Favre konačno pohvatao sve konce u svlačionici) koja na momente podsjeća na onu Kloppovu iz 2013. godine, jeste drugi podatak koji nam nakon jedne trećine odigranog prventva daje za pravo da se nadamo da Bayern neće slaviti titulu prvaka već u aprilu 2019.!

Učinak nama dragih igrača proteklog vikenda komentarisat ćemo nakon idućeg vikenda.

Bila je u toku 86. minuta na Giuseppe Meazza stadionu tog 18. septembra kada je Icardi pogodio za 1:1 protiv Tottenhama.

Kasnije (da budemo tačni, šest minuta kasnije) Vecino je dao gol za 2:1, ali taj Icardijev gol je lajna bjelog praha koju je kolektivno povukao Inter i na kojoj i dan danas pleše travnjacima širom Italije i Europe  (Inter – Genoa 5:0).

Od te pobjede do danas upisali su još njih osam (samo su od Barcelone izgubili u gostima u LP) bez neriješenog rezultata i najozbiljnije konkurišu kao ekipa koja je spremna kazniti svaki Juventusov kiks na vrhu tabele.

Luciano Spalletti, nakon neuspjeha da sa Romom osvoji neki trofej, mogao bi to učiniti ove sezone sa Interom. Pjaniću je pripalo 70 minuta u Juventusovoj pobjedi Cagliarija (3:1), dok je Džeko odigrao svih 90 u remiju Rome u gostima kod Fiorentine (1:1).

Barcelona, nakon što je prošli vikend propisno napunila mrežu Reala iz Madrida, ovaj vikend je i posjetila taj Madrid (da budemo precizni predgrađe istog).

Rayo Vallecano je imao sva tri boda u džepu u 87.minuti, ali do kraja Suarez i društvo su im “ukrali“ sve iz džepa (Rayo Vallecano 2:3).

Messi drugu utakmicu ne igra, ali to još uvijek niko nije primijetio! Real nikako da ugleda svjetlo na kraju tunela.

Kako drugačije opisati pobjedu protiv Valladolida (2:0) tako da bi Solari mogao dobiti zeleno svjetlo da ostane na klupi do kraja sezone (jos ako dobije Plzen u LP sad u srijedu) što će Real odvesti u takvu “recesiju“ kakvu tim nije upamtio ni u razdoblju prije Franca!

Ni “građanska“ opcija iz Madrida nije uspjela da se primakne vodećima nakon ovog kola (Leganes – Atl.Madrid 1:1), tako da smo uvjereni da Cholo ne čita life.ba, da jeste, ovo mu se ne bi dešavalo, jer smo mi na vrijeme upozoravali na opasnost gubljenja dva boda na laganim “leganes“ gostovanjima.

Englezi (izuzmemo li Matića u dresu Uniteda) sa cvijetom maka na dresu su žalili, što za stradanjima britanskih vojnika u Prvom svjetskom ratu, što za tragično stradalim vlasnikom Leicestera.

Ali, Klopp može ovu “listu žalosti“ proširiti i na dva boda koja je izgubio u Londonu igravši derbi protiv Arsenal (Arsenal – Liverpool 1:1).

Unai Emery je taktički jako dobro postavio svoju ekipu koja je uspješno neutralisala visoki presing protivnika te tako, konačno, odigrala jedan jako konkurentan derbi ove sezone.

80 minuta u ovom derbiju je igrao i Kolašinac koji je nakon povrede odigrao prvu zvaničnu utakmicu. Za razliku od Kloppa, širina klupe Pepa je mnogo veća, kvalitetnija i raznovrsnija i upravo ta činjenica bi mogla biti i presudna za to da ovaj bijeg Cityja od dva boda nije jedini koji ćemo vidjeti ove sezone.

Vahid Halilhodžić

Sve ove trenerske veličine o kojima smo pričali do sada u ovom tekstu sakrili bi se u prvu rupu koju vide kada bi se u njihovoj ulici pojavio gospodin “Kažem ja…“, za neupućene, Vahid Halilhodžić.

Dugo je trajao trenerski odmor Vahe, ali je onda preuzeo ekipu koja je bila ispod crte za ispadanje na tabeli (odmah po Vahinom dolasku izgubili su od Bordeauxa sa 3:0), da bi danas nakon petarde za vikend protiv Guingampa (Nantes – Guingamp 5:0) bila ozbiljan član gornjeg doma ligaške tablice.

Omjer Nantesa u posljednje četri utakmice (što u prvenstvu, što u kupu) je 14 datih i samo jedan primljeni gol. Sve ovo Vaha čini sa ekipom koja ima budžet identičan godišnjim primanjima jednog igrača s klupe (ne iz startnih jedanest) koji čeka 91 minutu da ga pozove neki od gore pomenutih trenerskih veličina da zamijeni nekog startera kako bi ukrao 30 sekundi dok golman ne izvede gol-aut.

Piše: CAntona

Skandal u Srbiji: Fudbalski sudija uhapšen zbog dilanja droge

Vijest dana u susjednoj Srbiji, tačnije u Zaječaru je...