U Tuzli i Živinicama proglašena epidemija morbila

- Advertisement -

Na području Tuzle i Živinica proglašena je epidemija morbila, a od 1. januara do danas je registrirano 48 slučajeva. Riječ je o djeci koju roditelji nisu podvrgli vakcinaciji MRP vakcinom, a epidemiološku situaciju dodatno usložnjava i pojava pertusisa, odnosno velikog kašlja kod 13 mališana, piše Klix.
Od početka ove godine do danas u Tuzlanskom kantonu je evidentirano 48 slučajeva morbila, poznatijih kao ospice ili krzamak, a najviše njih je zabilježeno u Živinicama i potom u Tuzli. Upravo zbog toga, u ova dva grada je proglašena epidemija, a koju su, prema tvrdnjama nadležnih izazvali antivakseri, što je zvanično potvrđeno iz Zavoda za javno zdravstvo TK i Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli.

Naime, kod svih slučajeva dijagnosticiranih morbila je utvrđeno da osobe nisu vakcinisane MRP vakcinom, a potpuno ista situacija je i s velikim kašljem, koji je aktivan kod 13 djece.

“Morbile mene nisu iznenadile, s obzirom na prilično nisku pokrivenost dvjema dozama MRP vakcine kod djece obveznika. Naime, u TK pokrivenost prvom dozom djece starosti od godinu dana iznosi 62 posto, a isto toliko je primilo i drugu dozu u šestoj godini života. Mi imamo grupu roditelja, čiju veličinu ne znamo, a koji smatraju da nije potrebno njihovu djecu vakcinisati jer im ništa ne može biti te daju prednost bolesti. To je pogrešan stav”, kazao je epidemiolog iz Zavoda za javno zdravstvo TK Blaško Topalović.

PROČITAJTE JOŠ:  Na Alipašinom Polju gorio ugostiteljski objekat

Prema statističkim podacima, svake godine u Tuzlanskom kantonu više od 1.300 djece ne bude vakcinisano MRP vakcinom i svi oni potencijalno mogu biti zaraženi morbilama koje sa sobom nose različite kliničke slike.

“Dinamika nadomještanja propuštenih doza nije sustigla da vakcinišemo svu djecu, a koju smo propustili unazad pet godina. Mi smo epidemiju morbila imali i 2015. godine, što na pokazuje da se one kao takve periodično pojavljuju kada se dostigne kritična masa nevakcinisane djece”, dodaje Topalović.

U Klinici za zarazne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli od nove godine do danas bilo je hospitalizirano 29 osoba sa potvrđenim morbilama, raznih uzrasta.

“To su uglavnom bila djeca u dobi od godinu dana i više, a najviše ih je bilo iz Živinica i to 25. Svi oni su uglavnom bili u vrtiću, tako da se bolest širila među njima, a niko od njih nije bio vakcinisan. Majkama sam postavljala pitanja zbog čega, a odgovarale su da ne vjeruju vakcinama. Vakcinaciju i dalje ne žele, a od njih sam dobijala pitanja da li će njihova djeca sada imati imunitet, ukoliko prebole bolest”, navodi načelnica Klinike za zarazne bolesti Rahima Jahić.

PROČITAJTE JOŠ:  Teška saobraćajna nesreća u Brčkom: Muškarac poginuo u sudaru dva vozila

U tuzlanskom kliničkom centru hospitalizirana su djeca sa težim kliničkim slikama. U bolničkim krevetima trenutno je troje bolesnika, a jučer ih je petero otpušteno iz klinike.

“Morbile su veoma kontagiozna bolest koja se prenosi kapljičnim putem, inkubacija traje od sedam do 14 dana, a kliničku sliku uglavnom prate povišena tjelesna temperatura, curenje iz nosa, proliv i povraćanje, grlobolja, kašalj i osip koji kreće od lica prema vratu i dalje se spušta na grudni koš, trbuh i ekstremitete. Također, djeca bivaju natečena sa veoma iniciranim konjuktivama, a među komplikacijama se pojavljuju upala pluća i srednjeg uha uz neke teže oblike”, pojašnjava Jahić.

- Advertisement -

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Bahati vozač tražio da mu se majka i djeca sklone s trotoara kako bi mogao proći

Građani Sarajeva navikli su na vozače čija glavna osobina...

Posmrtni ostaci šest žrtava genocida spremni za kolektivnu dženazu u Potočarima

Porodice šest žrtava genocida počinjenog u julu 1995. godine...

Strava u Zagrebu: U kontejneru pronađena beba, krvava i s povredama na glavi

Jedno novorođenče u ponedjeljak navečer u kritičnom stanju prevezeno...