Tržište nekretnina: Koje su prosječne cijene stanova u regionu?

- Advertisement -

Tržište nekretnina, koje je prošle godine osjetilo značajne negativne posljedice pandemije koronavirusa, nakon ukidanja vanrednog stanja u prvoj polovini ove godine stabilizovalo se, a broj prodatih novih stanova i njihove prosječne cijene u zemljama regiona značajno su porasli.

Lokacija novoizgrađenih stanova i standard života najvažniji su faktori koji utiču na stvaranje razlika u cijeni nekretnina. Pa su tako cijene u urbanim dijelovima Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske i Crne Gore značajno više u odnosu na ostala mjesta.

– Najjeftinije u BiH –

Najniža prоsјеčnа ciјеnа prоdаtih nоvih stаnоvа zabilježena je u Bosni i Hercegovini. U drugom kvartalu 2021. godine iznosila je 1.812 konvertibilnih maraka (KM), odnosno 925 eura. U poređenju s istim periodom 2020. godine, cijena stana u novogradnji je veća za 10,2 posto, podaci su državne Agencije za statistiku, piše Anadolija.

U bh. entitetu Federaciji Bosne i Hercegovine prosječna cijena novog stana u drugom tromjesječju iznosila je 2.004 KM (1.023 eura) po kvadratnom metru.

Prema podacima entitetskog zavoda za statistiku, prosječna cijena stana u novogradnji u bh. prijestolnici Sarajevu iznosila je 3.044 KM (1.554 eura), a u ostalim gradovima 1.611 KM (822 eura).

Uzlaznom putanjem krenula je i prodaja nоvih stаnоvа u Bosni i Hercegovini. U drugom kvartalu 2021. gоdinе u оdnоsu na drugi kvartal 2020. gоdinе prodaja je skočila zа 10,4 posto.

PROČITAJTE JOŠ:  Simpatičan prizor na Vilsonovom šetalištu: Pačići krenuli u baštu kafića

Istovremeno je povaćana i prosječna poršina prodatih novih stanova za 9,9 posto.

– U Crnoj Gori 30 posto više cijene novogradnje –

Značajan rast prosječne cijene kvadratnog metra stana u novogradnji zabilježena je i u Crnoj Gori. U toj zemlji je u prvom kvartalu ove godine cijena kvadratnog metra u novogradnji je iznosila 1.219 eura i veća je 29,7 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period, pokazali su podaci Uprave za statistiku (MONSTAT). U drugom kvartalu ove godine cijena je porasla na 1. 233 eura po kvadratnom metru.

Podaci pokazuju da je prosječna cijena kvadratnog metra stana u novogradnji u Podgorici u drugom kvartalu iznosila 1.234 eura. Najverovatnije zbog same strukture kupaca u kojoj učestvuju u određenoj mjeri strani državljani, u primorskom regionu je iznosila 1.298 eura, u središnjem regionu 660 eura, dok je u sjevernom regionu prosječna cijena kvadratnog metra stana u novogradnji iznosila 958 eura.

U Srbiji je prosječna cijena stanova novogradnje u prvom polugodištu 2021. godine iznosila 179.852 dinara, odnosno 1.528 eura.

– Beograd iznad prosjeka Srbije –

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Srbije, cijene stanova u posmatranom periodu kretale su se u intervalu od 53.382 dinara (453 eura) po kvadratnom metru u Bujanovcu, do 373.406 dinara (3.173 eura) u beogradskoj opštini Savski Venac.

PROČITAJTE JOŠ:  Akcija Tužilaštva BiH Black Tie 2: Privedene 22 osobe u Mostaru, Sarajevu i Zenici

Posmatrano prema opštinama, najviše cijene novoizgrađenih stanova zabilježene su u beogradskim opštinama, gdje je prosječna cijena u gradskim naseljima iznosila 252.816 dinara (2.148 eura). Pored beogradskih opština, po visokim cijenama izdvojile su se i Čajetina, Novi Sad, Vrnjačka Banja, Niška opština Medijana, Pančevo, Kragujevac, Zrenjanin i Užice.

Površina prodatih novoizgradjenih stanova u prosjeku je iznosila 56 kvadratnih metara.

– Novogradnja poskupjela i u Hrvatskoj –

U Hrvatskoj je u prvom polugodištu 2021. prosječna cijena kvadratnog metra novih stanova iznosila je 13.550 kuna (1.809 eura). Ta cijena veća je za 5,8 posto u odnosu na drugo polugodište 2020. i za 4,7 posto u odnosu na prvo polugodište 2020.

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku Republike Hrvatske, prosječna cijena novoizgrađenih stanova u Zagrebu u prvoj polovini 2021. iznosila je 14.127 kuna (1.886 eura) po metru kvadratnom, a u ostalim naseljima 12.347 kuna (1.648 eura).

Osim lokacije, izgleda, stanja i kvaliteta gradnje, na razliku cijena stanova u navedenim državama utiču i brojni vanjski faktori, kao što su stanje tržišta rada, ekonomija zemlje, visina kamatnih stopa pri kreditiranju te odnos ponude i potražnje nekretnina na tržištu.

- Advertisement -

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Tragedija na Kozari: Prevrnuo se kvad, poginula jedna osoba

Osoba inicijala M.G. iz Prijedora poginula je danas prilikom...

Pucnjava kod sarajevske Vijećnice

Nakon pucnjave kod sarajevske Vijećnice, oglasili su se iz...

Saobraćajni kolaps zbog nesreće na Baščaršiji

Nešto poslije 16 sati kod Careve ćuprije desila se...

Na Alipašinom Polju gorio ugostiteljski objekat

U sarajevskom naselju Alipašino Polje došlo je do požara...