Preminuo Matti Nykanen, jedan od najboljih skijaša skakača svih vremena

Finac Matti Nykanen, jedan od najboljih skijaša skakača svih vremena, preminuo je danas u 56. godini, javlja Anadolu Agency (AA).

Bio je četverostruki olimpijski pobjednik. Zlatnu medalju osvojio je na velikoj skakaonici na Olimpijadi u Sarajevu 1984, dok je četiri godine kasnije u Callgariju (Kanada), pobijedio na maloj i velikoj skakaonici, a zlato mu je pripalo i ekipno sa reprezentacijom Finske. Na Igrama u Sarajevu bio je i srebreni na maloj skakaonici.

Osvajač je i devet medalja sa svjetskih prvenstava, od čega pet zlatnih. Čak 22 puta osvajao je medalje na nacionalnim prvenstvima Finske, gdje je 13 puta bio prvak.

Tokom karijere, pogotovo kada se aktivno prestao baviti skijaškim skokovima, bio je ovisnik o alkoholu. Vodio je buran, nekada i nasilan način života. Imao je mnoge afere, razvodio se od supruga. Optužen je i za pokušaj ubistva porodičnog prijatelja. Tada je osuđen na 26 mjeseci zatvora, iz kojeg je pušten nakon što je odslužio kaznu u trajanju od godinu.