Odlazak od kuće s pozdravom, povratak s osmijehom

- Advertisement -

U Tuzli i okolini, jednom od najvećih rudarskih centara Bosne i Hercegovine, rudari su uvijek bili cijenjeni, a ovo je mjesto jedinstveno zbog svojih “bijelih rudara” koji proizvode sol i “crnih” koji kopaju ugalj. 

Iako se u većini obdaništa i škola više ne organiziraju priredbe povodom Dana rudara, ljudi koji zarađuju rudarski, tzv. hljeb sa sedam kora, svoj će praznik proslaviti u društvu kolega, uz pjesmu, smijeh i veselje.

Ekipa Anadolu Agency (AA) posjetila je Rudnik uglja “Mramor” kod Tuzle, koji je uz rudnike i površinske kopove u Dubravama i Šikuljama u sastavu Rudnika “Kreka”.

– Provjera da li su svi izašli – 

Rad u Rudniku “Mramor” organiziran je u tri smjene. Prva smjena radi od 7 do 15 sati, druga od 15 do 23, a treća s radom počinje u 23 i završava u 7 sati.

Rudari na radno mjesto dolaze oko 45 minuta ranije zbog uzimanja zaštitne opreme, prozivke i raspoređivanja na radne zadatke. S obrocima koje nose u ruksacima, uz pozdrav “sretno”, silaze u jamu, zaposjedaju radilišta i rade, a na kraju smjene ponovo se vrši prozivka, da bi se provjerilo da li su izašli svi radnici koji su sišli u jamu. Nakon toga slijedi izlazak iz jame, tuširanje i presvlačenje, a zatim stiže naredna smjena i ciklus se nastavlja.

Sanel Dugalić zaposlen je u rudniku 12 godina i radi na dubini između 100 i 150 metara. Prisjeća se da mu je u prvoj sedmici kada je počeo raditi bilo prilično neobično. Imao je određenu dozu straha i osjećao je pritisak zemlje. Kasnije se, kaže, navikao. Svjestan opasnosti posla, kaže da iz kuće nikada ne odlazi bez pozdrava niti se vraća bez osmijeha na licu, uprkos svim poteškoćama s kojima se susreće tokom smjene.

PROČITAJTE JOŠ:  Tragedija u BiH: Mladić automobilom sletio u rijeku Savu, poginuo je

“To je tako, posao je opasan i ne znamo hoćemo li danas izaći iz jame ili nećemo, tako da se kod kuće pozdravimo svaki put, i kada odlazimo i kada dolazimo. I dijete čeka. I kada pođem dijete isto pozdravi”, navodi Dugalić.

– Sin poginulog rudara postao rudar –

U ovom se rudniku 26. avgusta 1990. godine dogodila stravična rudarska nesreća, najveća u Bosni i Hercegovini i u bivšoj državi. Usljed eksplozije poginula je najmlađa “Krekina” smjena od 180 rudara, iza kojih je ostalo 365 djece. Damir Brašnjić, tada šestogodišnji dječak, ostao je bez oca. Brašnjić danas radi u istom rudniku kao mašinski poslovođa na klasirnici i zamjenik je predsjednika Sindikata sindikalne podružnice “Mramor”.

“Sve porodice koje su ostale članice fonda ’26. avgust’ u potpunosti su ispoštovane i sva djeca koja su željela da se školuju, imala su stipendije i apsolutnu podršku Rudnika Kreka”, izjavio je Brašnjić.

PROČITAJTE JOŠ:  Maloljetniku koji je prijetio masakrom u školi u bh. gradu produžen pritvor

Navodeći rezultate rada, podsjetio je da su Rudnici “Kreka” po proizvodnji daleko vodeći u Federaciji Bosne i Hercegovine i da donose polovinu ukupne proizvodnje uglja. Na mjesečnom nivou, cifre se kreću od 185.000 do 195.000 tona uglja.

Pored otkopavanja, u “Mramoru” se dnevno otvara do 20 metara novih prostorija mehaničkim načinom i izradom bušotinsko-minerskih radova. “Krekini” su rudari, tvrde sagovornici AA, sposobni izvršiti svaki cilj i zadatak, a svaki je rudar, ističu, ako to situacija zahtijeva, ujedno i inovator.

“To su pokazatelji koliko su radnici Rudnika Kreka sposobni i koliko znaju da sa ovakvim neulaganjima postignu takve proizvodne rezultate”, smatra Brašnjić. 

U “Kreki” se nadaju obećanim investicijama od strane Elektroprivrede BiH. Navode da investiciona faza u drugim rudnicima koji su u okviru koncerna teče mnogo boljim intenzitetom.

“Nakon dužeg perioda turbulencija i nejasnog cilja rudnika ‘Mramor’, mislim da on polako poprima konture rudnika s jasnom vizijom i planom, što je najviše zasnovano na činjenici da očekujemo uskoro ulaganje od strane Elektroprivrede (BiH) u vidu nabavke novog mehanizovanog širokog čela koje bi zamijenilo postojeće u reviru Mramor”, izjavio je Amer Saletović, rudarski poslovođa. 

Osim nabavke nove opreme, uposlenici očekuju i zapošljavanje novih kolega, a ukoliko se to ispoštuje, ovaj rudnik, navode, može imati višedecenijsku budućnost.

- Advertisement -

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Tragedija na Kozari: Prevrnuo se kvad, poginula jedna osoba

Osoba inicijala M.G. iz Prijedora poginula je danas prilikom...

Pucnjava kod sarajevske Vijećnice

Nakon pucnjave kod sarajevske Vijećnice, oglasili su se iz...

Saobraćajni kolaps zbog nesreće na Baščaršiji

Nešto poslije 16 sati kod Careve ćuprije desila se...

Na Alipašinom Polju gorio ugostiteljski objekat

U sarajevskom naselju Alipašino Polje došlo je do požara...