Mostarci i dalje čekaju pravu sportsku dvoranu i bazen

- Advertisement -

Mostar i sport ne mogu jedno bez drugog, ali zato Mostar i sportska infrastruktura itekako mogu. Pomalo je smiješno podsjećati, jer je već toliko puta ponovljeno bez ikakvog efekta, grad na Neretvi nema sportsku dvoranu, kao ni olimpijski bazen.

Bez obzira na to Mostar je dao puno velikih sportskih imena koja su u dosta slučajeva bila prisiljena nastupati za druge države, koje su im ponudile najosnovnije uvjete za treniranje.

Čelnici Mostara prisjete se te problematike svaki put kada neki mostarski sportaš ili sportašica naprave zavidan rezultat na međunarodnoj sceni. ‘Adrenalin’ gradskih vlasti potraje 2-3 dana i potom se opet potpuno ugasi priča o mostarskom sportu.

36 godina grade dvoranu

Projekat izgradnje sportske dvorane vjerovali ili ne star je 36 godina. Godine prolaze, vlasti se mijenjaju, međutim sportaši koji su najbolji ambasadori grada i danas čekaju.

Kamen temeljac otkriven je još 14. veljače 1985, ali do danas grandiozni projekt nije doveden do kraja. Mostar je u međuvremenu ponosan na sportaše, i danas neki od njih spadaju u svjetski vrh, dok stručnjaci tvrde da bi uspjesi bili i veći da su talentirani mladići i djevojke imali ili imaju bolje uvjete rada od onih koje im nude postojeće dvorane u gradu.

PROČITAJTE JOŠ:  Održana prva trka Blagaj 5K

Funckionalna dvorana jedan je od prioriteta nove gradske vlasti, naveli su nedavno u Sportskom savezu Grada.

– Gradonačelnik je rekao da je revizija projekta u tijeku. Projektna dokumentacija koja je bila prvobitno urađena za dvoranu je predimenzionirana. Ona bi po novom projektu trebala imati kapacitet do 5000 sjedećih mjesta i samim tim zadovoljava sva takmičenja na europskoj i svjetskoj razini. Kada je u pitanju financijski dio – išlo bi se u kreditno zaduženje kako za bazen tako i za dvoranu, kazao je medijima nedavno predsjednik Sportskog saveza Grada Mostara Senad Kevelj.

Nevjerojatno, ali nema ni bazena 

Sportski djelatnici ukazuju i na nužnosti izgradnje olimpijskog bazena u Mostaru.  Bazeni u sklopu kampusa Sveučilišta i Gradske banje nisu adekvatni za razvoj mladih plivača, ali je bez obzira i na to, ovaj grad dao olimpijke Aminu Kajtaz i Lanu Pudar koja trenutno spada među najbolje plivačice svijeta.

PROČITAJTE JOŠ:  U Drinskom jezeru pronađeno tijelo nestalog pripadnika Oružanih snaga BiH Drage Tanaskovića?

Vlada Hercegovačko-neretvanske županije prije dvije godine pokazala je spremost biti jamac Gradu za kreditno zaduženje. Za izgradnju dvorane prema procjenama potrebno je oko 25 milijuna maraka.

Direktor Direkcije za izgradnju dvorane Edin Prašo nedavno je kazao Feni kako je u ovaj objekt dosad investirano oko 15 milijuna maraka te je izgrađeno oko 28.500 kvadratnih metara, te kako je proces izgradnje zastao zbog činjenice da Mostar dugo nije imao izabrane strukture i stabilno financiranje, kao i da su donirana sredstva bila oskudna.

Istaknuo je kako se gradanja, kada bi se zatvorila financijska konstrukcija, mogla završiti u roku od godinu i pol dana.

Međutim, činjenice ipak govore da Mostarci ne mogu biti optimistični po pitanju ulaganja u sportske objetke. Naprosto, kako biti optimističan ako je jednom gradu čije vlasti vole reći da je ‘biser i centar Hercegovine, da može biti mali Beč, da ima sve predispozicije da bude hit turistička destinacija itd itd’, potrebno više od 36 godina da napravi obilnu sportsku dvoranu!

- Advertisement -

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Rapisane dvije potjernice za odbjeglim trenerom pedofilom Milenkom Tomićem

Okružni sud u Bijeljini napokon je raspisao potjernice za...

(VIDEO) Prevrnuo se kamion na autoputu

Na autoputu Novi Sad - Beograd, kod isključenja za...

Uhapšen zbog nasilja u porodici

Banjalučanin B.Š. uhapšen je zbog nasilja u porodici, a...

Usvojena inicijativa da jedna ulica u Sarajevu ponese ime Abdulaha Sidrana

Komisija za obilježavanje, čuvanje i njegovanje historijskih događaja i...