Le Rendez-Vous: EURO 2016 – brojke iz voleja

- Advertisement -

Ovo su brojke iz voleja, bez sustezanja, sa stilistikom brze promjena ritma – četiri najbolje trećeplasirane reprezentacije po grupama osigurat će nastup u osmini finala Eura, uz sve prvoplasirane i drugoplasirane ekipe iz šest grupa od po četiri reprezentacije. 301 milion eura iznosi ukupni nagradni fond, čak 105 miliona više u odnosu na prethodno euro-takmičenje koje se održalo u Poljskoj i Ukrajini.

Osam miliona eura zaradile su sve reprezentacije na račun plasmana – pobjeda u grupi donosi milion eura, a remi upola manje. Plasman u osminu finala Uefa će honorisati sa 1,5 miliona eura, u četvrtfinale sa 2,5 miliona eura, u polufinale sa 4 miliona, a u finale sa 5 miliona eura, dok će pobjednik osvojiti još 3 miliona, a ukupno najmanje 25 milijuna eura. Deset francuskih gradova domaćini su turnira koji se igra od 10. juna do 10. jula – to su Pariz, Saint Denis, Lyon, Lille, Marseille, Saint Etienne, Lens, Nica, Toulouse i Bordeaux. Dobrodošli u čaroliju l’Hexagonea

Na svim stadionima traži se karta više. Trenutno je fudbal stvarno na vrhuncu i vjerojatno ovakva potražnja za ulaznicama nije nikada do sada viđena. Postoji nekoliko razloga. Prvo, ovog ljeta nastupa rekordan broj reprezentacija i, dakle, automatski veći je i potencijal navijača, a osim toga sve su se zvijezde posložile kada je fudbal u pitanju.

Francuska je uz to ”svima blizu”, ova zemlja je i turistički atraktivna i jednostavno mnogi žele spojiti ”ugodno s korisnim”. Vjerojatno nema bolje turističke reklame za Francusku upravo od ovog euro-takmičenja, a toga su svjesni i Francuzi.

Ogromna mašinerija

Europsko prvenstvo je ogromna mašinerija koja ne smije zakazati, i iako Francuzi nemaju njemačku preciznost, sve izgleda savršeno, približno savršenstvu. Jer, kada se žele potruditi, Francuzi imaju šarm koji može nadoknaditi mnoge nedostatke.

Bilo koje novine da otvorite, svugdje je barem jedna stranica posvećena prven­stvu, selektor Didier Deschamps i fran­cuski reprezentativci postali su medijski najza­nimljiviji ljudi, popularniji i traženiji i od predsjed­nika Françoisa Hollandea.

To svakako na Deschampsove momke stvara pritisak, a prošlost je pokazala da pod presijom baš i nisu bili najbolji. Deschamps već je najavio da će reprezentaciju voditi i na World Cupu 2018. u Rusiji, očito je stvar preventive, samo je još pitanje hoće li to biti na štitu ili pod njim.

Nisu Francuzi totalno indiferentni osvoje li ovo prvenstvo ili ne, ali sigurno je da neće proglasiti dan žalosti ako nacionalna selekcija ispadne u četvrtfinalu ili polufinalu, jer u ovoj je zemlji sport samo sport, a ne i najvažnija stvar na svijetu, i on se kao takav i doživljava. Rijetko kada će se nakon poraza Francuzi žaliti na katastrofalno suđenje ili imati nekih drugih fudbalskih primjedbi.

Za svako mjesto – duplikat

Uz veliku četvorku kontinentalnog fudbala – Španija, Njemačka, Italija i Francuska – očekuje se ravnopravna borba i ostalih reprezentacija poput Engleske, Portugala i Belgije. S razlogom se može očekivati da će jedan od spomenutih favorita 10. jula na Stade de France u Saint-Denisu podignuti pehar namijenjen pob­jedniku Europskog prvenstva.

No, kako bi došli do utakmice u Saint-Denisu, favoriti će prvo morati proći prvu grupnu fazu. Tako će se u grupi A, gdje igraju Francuska, Rumunija, Albanija i Švicarska, za prvo mjesto najvjero­jatnije boriti domaćin turnira i Švicarska, koja je u kvalifikacije za prvenstvo ušla s novim selektorom Vladimirom Petkovićem.

Sa nešto izmijenjenom ekipom Rumunija bi se mogla uključiti u borbu za drugo mjesto, dok ovogodišnji debitant reprezentacija Albanije u ovoj grupi nema dobre šanse niti za treće mjesto koje vodi u osminufinala.

Za prvo mjesto u grupi B najviše šansi ima Engleska pod vodstvom Roy Hodgsona, dok će se za drugo mjesto najvjerojatnije boriti Rusija, koja trenutno nije u dobroj formi, i Slovačka. No, u toj je grupi i iznenađenje kvalifikacija Wales koji je za ulazak na euro-takmičenje savladao Belgiju, pa će biti zanimljivo vidjeti kome će Velšani uspjeti uzeti bodove.

U grupi C nalaze se aktuelni svjetski prvak Njemačka, Ukrajina, Poljska i Sjeverna Irska. U toj grupi, po kvaliteti, Löwov Elf odskače od ostalih protivnika koji će se najvjerojatnije boriti za ostala tri mjesta u grupi. Možda malu prednost pred Sjevernom Irskom i Ukrajinom imaju Poljaci koji su na Euro ’16. stigli s pobjedom upravo protiv Njemačke.

PROČITAJTE JOŠ:  Sindikat radnika trgovine za 1. maj najavio protestnu šetnju u Sarajevu

U grupi D, koja je od samog početka prozvana najtežom grupom, nalaze se doista vrlo izjednačene ekipe – Španija, Češka Republika, Turska i Hrvatska. U ovoj će grupi biti veoma zanim­ljivih dvoboja, iako aktuelni prvak Starog kontinenta ima prednost zbog briljantne generacije, sig­urno je da neće lagano izboriti prvo mjesto, jer Češka po tradiciji igra jako dobro na velikim takmičenjima, Turska je pokazala da zna biti vrlo težak protivnik kada je u kvalifikacijama deklasirala Holandiju, a Hrvatska igra sve bolje i bolje što pokazuju i njihove izvrsne igre u kvalifikacijskim dvobojima sa Italijom.

Grupa E još je jedna teška grupa u kojoj će se najvjerojat­nije sve reprezentacije do samog kraja boriti za prolaz dalje. Tu se nalaze Belgija, Italija, Republika Irska i Švedska. Za prva dva mjesta najviše šansi imaju Azzurri i Crveni đavoli, iako je i Švedska u kvalifikacijama poka­zala da se može nositi i s najvećima, dok Republika Irska ima najmanje šansi za osminufinala, no niti jednoj reprezentaciji neće biti lako u dvoboju sa O’Neillovim društvom.

U ”najslabijoj” grupi F očekuju se zanimljivi dueli u kojima, ipak, zahvaljujući tradiciji i rezultatima u posljednjih nekoliko godina, najviše šansi za osvajanje prvog mjesta ima Portugal, dok će se za drugo mjesto voditi ravnopravna borba između Islanda, Mađarske i Austrije.

Od spomenutih reprezentacija nešto više šansi ima Austrija, no dobro je poznato da se u duelima sa Islandom posljednjih godina teško osvajaju bodovi.

Stadion koji se drma od bombastičnosti

Finalna utakmica će se igrati na stadionu Stade de France, biseru francuske arhitekture, otvorenom 28. februara za Coupe du Monde 1998. Ukupno ima 18 ulaznih vratiju, sve je vrlo dobro označeno strelicama, a postoji čak 120 raznih ulaza.

Ulaznice se, naravno, kontrolišu pomoću elektronike.

Postoji tri rješenja za doći do ”svoje fote­lje” kroz 45 kilometara raznih prolaza. Ako ste na donjim mobilnim tribinama (25.000 mjesta), trebate se samo spustiti nizbrdo. Nema stepenica, a pogled je feno­menalan. Uz to, prvi redovi su tek petnaest meta­ra od aut-linije.

Centralne tribine (30.000 mjesta) dostupne su kroz 22 prolaza, koji se nalaze oko stadiona. Sličan je postupak ako se želi i u jednu od 148 loža (od 12 do 28 mjesta, ukupno 2.600 mjesta) na terasi. Lože su obložene plavim tepisonom, ugra­đena je klima, svjetlo je posebno prilagođeno, a posluga ima ili nema ovisno o cijeni koja se platila.

Na kraju, ako postoji želja stići do gornjih tribina (25.000 mjesta) do njih se može uz jedno od 18 stubišta, od kojih svako ima 70 stepenica.

A ta stubišta, inače, djeluju monumen­talno. Najviše mjesto na gornjoj tribini udaljeno je 90 metara od aut linije. Sigurnosna služba, medicinski radnici i vatrogasci smješteni su iza dva­deset metara dugog stakla na zapadnom dijelu, a to je srce stadiona.

Tu se nalazi zid video-ekrana, tu dolazi slika svih 100 kamera smještenih po stadionu, na tom se mjestu koordiniše rad 12 medicinskih službi i daje naredba za otvaranje svih vrata na sta­dionu. S tog se mjesta upravlja i razglasom, kao i s dva gigantska ekrana od 120 m2 koji se nalaze na zavojima.

Na istoj se zapadnoj strani nala­zi i dvoetažni restoran, ali on vrata otvara prije i poslije utakmice i ima kapacitet od 160 ljudi. Za vrijeme utakmice rad se obustavlja, a kada nema utakmica, u funkciji je čitav dan. Na istočnoj strani nalaze se i četiri samoposluge, kao i četiri manja restorana, a uz to 45 pokretnih stanica opsluživa navijače pićem i jelom oko stadiona.

Autobus s igračima ulazi direktno s auto­ceste u stadion koristeći put ispod tribi­na. Unutar kruga stadiona brzina je ogra­ničena na 20 km/h. Svlačionice, koje se nalaze na zapadu, veličine su 500 m2. Tu su 23 ormarića za odlaganje stvari. Predviđena je i utičnica za mobitele i laptop za selektore željne promjena u po­sljednjim minutama.

PROČITAJTE JOŠ:  Plivači Sport time u Vukovaru osvojili 21 medalju

Za potpuni komfor, tu je 15 tuševa, jacuzzi i stolovi za masažu, iz svlačionica put vodi direktno prema dvorani za zagrijavanje.

Reprezentacije mogu trenirati i na sporednom igralištu. Naime, postoji tunel koji spaja sporedni stadion i svlačionice. Kako bi se stiglo do stadiona, treba prošetati tunelom dužine 30 metara, a ukupno je 900 m2 travnate površine.

Press-tribina nalazi se iz­nad službene, ima kapacitet od 800 ljudi, a dvostruko za vrijeme Europskog prven­stva. Uz nju se nalazi i prostor od 1.700 m2 s direktnim pristupom konferencijskim dvoranama. ”Auditorij” koji prima 200 lju­di, kao i predsjednički salon, također može ugostiti konferencije za novinare.

Francuska euro-takmičenje dočekuje sa širokim osmijehom

Uticaj sporta odavno se proširio i izvan granica sportskih borilišta. Predstojeće Europsko fudbalsko prvenstvo nakon Olimpijskih igara i Svjetskog fudbalskog prvenstva na­junosnije je sportsko takmičenje.

Osim dobrim rezultatima na terenu, Francuska se nada da će Euro donijeti priželjkivani impuls i u gos­podarskom sektoru. Uefini analitičari procjenjuju da će aktivnosti vezane uz najveću kontinentalnu sportsku smotru generisati 1,5 milijardi eura prihoda.

Unatoč činjenici da karavane fudbalskih strastvenika sa sobom često donose sigurn­osne i ine probleme, navijači predstavljaju i veliku ekonomsku priliku. Naime, prema statističkim podacima na Mundialu u Brazilu prosječni je gost na turniru boravio šest dana te za to vri­jeme, uključujući troškove trans­porta, potrošio gotovo pet hiljada eura.

Analize također pokazuju da ”fudbalski” turist troši do 50 posto više od ”običnog” turiste. Tako su turisti i strani navijači koji su posjetili Brazil u junu prošle godine potrošili rekordnih 794 miliona dolara, dok je isto takmičenje privuklo 800.000 inostranih turista.

Radno vrijeme većine prodavn­ica i ugostiteljskih objekata bit će podređena navijačima, a poneki razmišljaju i o radu od 0 do 24 sata. Ukoliko se ispune očekivanja, francuski BDP, potaknut euro-turnirom, trebao bi porasti za 0,5 posto.

Prema svim studijama ovo bi kontinentalno prvenstvo u financijskom smislu trebalo biti najbolje dosada. Nije čudno, priželjkuje se rast od čak 45 posto u odnosu na Poljsku i Ukrajinu.

Prvi značajan impuls francuskom gospodarstvu stigao je adaptacijom i izgradnjom infra­strukture. Najviše radova izvede­no je između 2013. i 2015, neposredno nakon što je Uefina Izvršna komisija objavila konačan popis stadiona-domaćina.

Očekuje se da će dugoročno najviše profitirati turizam.

Stotinjak hiljada ljudi, koji rade u uslužnim djelatnostima, pohađat će profesionalne tečajeve kako bi os­tavili što bolji dojam na turiste. Promet se dosad pokazao kao jedan od većih problema na glo­balnim sportskim takmičenjima. Stoga su poduzete mjere kako bi se grad­ske gužve dovele na prihvatljivu razinu, a navijačima omogućio brz transport do stadiona.  Važna novost je uvođenje i takozvane ”kombi-karte”, što znači da će sama ulaznica za utakmicu ujedno vrijediti i kao karta za sve vrste javnog prijevoza u Francuskoj.

Veliki uticaj na ekonomije

Francuska očekuju da će Europ­sko prvenstvo otvoriti od 30 do 50 hiljada novih radnih mjesta. Najviše ljudi zaposlit će se u turističkim djelat­nostima, dok će veliki dio obav­ljati poslove na infrastrukturi. Procjenjuje se da će između deset i petnaest hiljada radnika svoje zaposlenje zadržati i nakon završetka Europ­skog prvenstva.

Česta pojava kod velikih takmičenja je i pad produktivnosti privrede prouzrokovan praćenjem sportskih dešavanja, a ni Francuzi ne mogu isključiti tu mogućnost. Zbog povećanja reprezentacija učesnica jedna će se utakmica u grupama igrati u 15 sati dok će preostale dvije startovati u 18 i 21 sati, kada većina stanovnika ne radi.

Europsko prvenstvo u Francuskoj će imati i veliki uticaj na ekonomije svih zemalja učesnica, ali i na države koje ne sudjeluju na takmičenju.

Studije su pokazale da će svaka utakmica na turniru po grupama generisati 45 miliona eura prihoda, dok bi u kasnijoj fazi turnira taj pros­jek trebao premašiti 50 miliona eura.

Reprezentacije će za samo sudjelovanje dobiti 8 miliona eura, a ukupni nagradni fond takmičenja iznosi 301 miliona eura.

- Advertisement -

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Drama u Hadžićima: Fudbaler Radnika se srušio na terenu

Marcelo Kurevija, defanzivac Radnika iz Hadžića, srušio se na...

Bivši košarkaš Cibone preminuo nakon borbe s opakom bolešću

Bivši košarkaš Cibone Corey Williams preminuo je u 46....

I to je BiH: Himna Bosne i Hercegovine izviždana uoči finalne utakmice Zrinjskog i Borca

Himna Bosne i Hercegovine je izviždana uoči početka prve...

Almir Kapić u Abu Dhabiju želi novi trofej u brazilskoj jiu-jitsi

Naš najbolji profesionalni borac u brazilskoj jiu-jitsi (BJJ) Almir...