Naučnici iz BiH objavili istraživanje u najstarijem američkom naučnom časopisu

- Advertisement -

Naučnici društveno-humanističkih nauka Univerziteta u Tuzli, Husnija Hasanbegović, redovni profesor, i Esad Mahmutović, docent, objavili su istraživanja u časopisu “The American Annals of the Deaf”, najstarijem i najčitanijem naučnom časopisu u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), koji u kontinuitetu izlazi četiri puta godišnje punih 170 godina, prenosi Anadolu Agency (AA).

U objavljenom članku, autori su komparativnom studijom, upotrebom meta analize naučnih članaka iz relevantnih baza podataka upoređivali razvoj naučne oblasti senzornih oštećenja sluha u BiH u odnosu na dostignuća razvijenog svijeta, tako da će svi naučnici-istraživači u ovom području preko najčitanijeg časopisa imati ključne informacije o stručno-naučnom opusu ove naučne oblasti u ovom dijelu svijeta.

PROČITAJTE JOŠ:  Njemački Welt o situaciji u BiH: Ako Dodik proglasi secesiju, za sat vremena će izbiti rat

Časopis, koji se bavi publikovanjem naučnih članaka vezanih za probleme senzornog oštećenja sluha i gluhoće, istovremeno je najprestižniji i najčitaniji u svijetu.

Journal “The American Annals of the Deaf” (Američki Anali) osnovan je 1847. godine, a izlazi u izdanju Gallaudet University Press u Washingtonu.

To je najprestižniji časopis u kojem se može objaviti naučno-istraživački rad u naučnim disciplinama senzornog gubitka sluha (edukacija/rehabilitacija). Indeksiran je najvišim kriterijumskim rangom publikovanja platforme Web of science (Current Contents Social And Behavioral Sciences/Essential Science Indicator; Social Sciences Citation Index).

PROČITAJTE JOŠ:  Masovna tučnjava u Blagaju: Prekinut koncert Tanje Savić

Po svojoj tradicionalnoj naučnoj vrijednosti, uporediv je sa dva najuglednija naučna časopisa u svijetu: Američki časopis “Science”, koji je osnovan 1880. godine, i britanski “Nature”, koji je ove godine proslavio 150 godina postojanja.

Za pojedinačne naučnike objavljivanje u ovim vrhunskim časopisima smatra se velikim profesionalnim uspjehom, jer su standardi za objavljivanje postavljeni sa vrlo strogim kriterijumima naučnog pisanja i naučne elaboracije istraživanja.

Evaluacija članka ponekad traje više od godinu dana, a bh. autori su od prihvatanja do konačnog objavljivanja članka čekali deset mjeseci.

- Advertisement -

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

VSTV BiH poziva na suzdržanost i zrelost u komentarisanju rada pravosuđa

"Povodom neprimjerenih izjava na rad nosilaca pravosudnih funkcija, konkretnih...

Čuvar u KPZ-u Ustikolina brutalno pretukao zatvorenika?

Policiji MUP-a BPK Goražde prijavljeno je da je sinoć...

Slučaj u Makarskoj: Ženi pozlilo nakon što ju je muškarac gurnuo i udario joj psa

Makrska policija je oko 10.20 sati dobila dojavu starije...

Njemački Welt o situaciji u BiH: Ako Dodik proglasi secesiju, za sat vremena će izbiti rat

Reporterka njemačkog lista Welt obišla je Srebrenicu, pišući o...