(FOTO/VIDEO) Velika pobjeda Bordo tima: Prekinuli negativan niz nakon što su savladali Borac

Fudbaleri Sarajeva danas su ugostili Borac u jednom od derbi susreta 13. kola m:tel Premijer lige BiH, a meč na zeničkom Bilinom polju okončan je rezultatom 1:0 za domaćina.

Nakon jako lošeg niza rezultata Sarajeva, koje je u prva tri premijerligaška nastupa ove sezone osvojilo devet bodova, a onda u narednih devet utakmica samo sedam bodova, današnji je susret za Bordo tim bio praktično najbitniji jer ga je eventualna pobjeda mogla vratiti na pravi kolosijek pred niz nešto lakših mečeva.

S druge strane, eventualni poraz Sarajevo je mogao dodatno uzdrmati u utrci za plasman u Evropu, a protivnik s kojim se Sarajevo sastalo, banjalučki Borac, definitivno nije tim protiv kojeg se unaprijed upisuju bodovi. Banjalučani su ove sezone bili u sličnoj poziciji kao Sarajevo, ali čini se da su okrenuli stranicu i sa dvije uzastopne pobjede su se približili vrhu tabele.

Meč je Sarajevo dobro otvorilo, već u trećoj minuti odličnu šansu imao je Mersudin Ahmetović, ali je bio neprecizan iz situacije u kojoj je skoro pa izašao 1 na 1 sa golmanom Bojanom Pavlovićem.  Nekoliko minuta kasnije, poslije ubačaja Ikića, koji je danas igrao na poziciji desnog beka, glavom je probao Dal Varešanović, ali njegov udarac nije bio previše jak i golman gostiju Bojan Pavlović nije imao previše težak posao.

Bila je to najbolja šansa za Sarajevo i da je bolje šutirao Varešanović, mogao je Bordo tim do vodstva. Nakon ove prilike, zaigrao je i Borac nešto bolje, a prijetio je uglavnom napadima po lijevoj strani. Raspoložen je bio Alen Jurilj, a odbrana Sarajeva u kojoj nije bilo Vlatka Drobarova nije se lako nosila sa napadačem Jovom Lukićem.

Golman Sarajeva Muhamed Šahinović bio je na visini zadatka i u tri navrata je sjajno zaustavljao pokušaje fudbalera gostiju, a naročito se istakao kada je zaustavio pokušaj Alena Jurilja. Ipak, vrijedi istaći i da je golman gostiju bio na visini zadatka, pa su se njih dvojica najzaslužniji što je prvo poluvrijeme okončano bez golova, iako je Sarajevo imalo 10, a Borac osam udaraca.

Zanimljivo je i da je Borac u prvom dijelu napravio samo dva prekršaja, a Sarajevo sedam, prenosi Sport1.

Bordo tim je bolje otvorio drugi dio, ali ponovo nije stvarao šanse sve do 59. minute, kada poslije jako lijepe akcije mrežu gostujućeg tima trese Dal Varešanović, poslije ubačaja Ivana Ikića sa desne strane. Ovaj pogodak Sarajeva podigao je domaći tim, koji je kontrolisao naredni period utakmice.

Video pogledajte na linku.

Ipak, nisu domaći mogli biti zadovoljni suđenjem, s obzirom na to da je dvadesetak minuta do kraja meča omjer prekršaja bio 17 Sarajeva naspram samo tri Borca. Nervoza se tako uvukla u redove domaćeg tima, koji je u finišu ipak bio više opredijeljen na branjenje svog gola, a uvođenje Momčila Mrkaića na dva niska defanzivca Sarajeva samo je stvorilo dodatne probleme domaćinu.

U dvije ili tri situacije Mrkaić je dobijao duele u kaznenom prostoru Sarajeva, a u 77. minuti je nakon jednog takvog lopta spuštena za rezervistu Nikolu Ninkovića, njegov udarac je sjajno odbranio Muhamed Šahinović, a nakon odbijene lopte Tatar je šutirao preko gola.

Nervoza je u finišu susreta samo rasla zbog neujednačenog kriterija sudije Muse, a mladi Muhamed Šahinović sjajno je odbranio udarac Popare u 90. minuti nakon kornera. Do kraja meča promjena nije bilo, pa je Sarajevo savladalo Borac i sada ima 19 bodova. Borac ima 20 bodova i četvrti je na tabeli, a sa bodom manje, Sarajevo je šesto na tabeli.

FK Sarajevo – FK Borac 1:0 (0:0)
Stadion: Bilino polje, Zenica