BioNTech i Pfizer zatražili odobrenje vakcine protiv koronavirusa

- Advertisement -

Njemačka farmaceutska kompanija BioNTech i njen američki partner Pfizer saopštili su danas da su predali zahtjev za uslovno odobrenje njihove vakcine protiv koronavirusa Evropskoj agenciji za lijekove (EMA), javlja Anadolu Agency (AA).

Zahtjev koji su predali u ponedjeljak dolazi kao završni dio procesa koji je započet sa agencijom 6. oktobra, a dan nakon što je rivalska kompanija Moderna saopštila da je tražila od američkih i evropskih regulatora da dozvole hitnu upotrebu njene vakcine protiv COVID-19.

BioNTech je naveo da bi njihova vakcina, trenutno pod nazivom BNT162b2, ukoliko bude odobrena, mogla da bude u upotrebi u Evropi do kraja ove godine.

Kompanije su prošlog mjeseca saopštile da su klinička ispitivanja u kojima je učestvovalo više desetina hiljada ljudi pokazala da je efikasnost vakcine 95 odsto, dok je stopa uspješnosti kod posebno ranjivih grupa starijih građana viša od 94 odsto.

PROČITAJTE JOŠ:  Nasilje u dvorištu Osnovne škole u Perinom Hanu: Dječaka skidali i zlostavljali

BioNTech i Pfizer su već predali zahtjev za hitno odobrenje američkoj Upravi za hranu i lijekove i britanskom regulatoru MHRA, kao i drugim zemljama, poput Australije, Kanade i Japana.

“Znali smo od početka ovog putovanja da pacijenti čekaju i mi smo spremni da pošaljemo doze COVID-19 vakcina čim nam potencijalno odobrenje dopusti”, rekao je izvršni direktor Pfizera Albert Bourla.

Ministarka nauke Njemačke Anja Karliczek rekla je danas da isti bezbjednosni standardi važe za odobrenje vakcina protiv koronavirusa kao i za druge lijekove, kao i da bi to moglo bilo ključno za postizanje što šireg javnog prihvatanja imunizacije protiv COVID-19.

PROČITAJTE JOŠ:  U saobraćajnoj nesreći na Ilidži poginulo dvogodišnje dijete

Ona je novinarima u Berlinu rekla da će EMA 11. decembra raspravljati o ovom zahtjevu kompanija BioNTech i Pfizer.

Kako je dodala, vakcina bi bila na dobrovoljnoj bazi, a vlasti će snažno raditi na tome da informišu javnost o mogućim nuspojavama, kao što su glavobolja, bol ili temperatura.

Marylyn Addo, doktor u UKE bolnici u Hamburgu, koja je uključena u ispitivanja za vakcinu, rekao je da je brži razvoj vakcine rezultat ogromnih napora naučnika, ranog finansiranja i iskustva stečenih tokom razvoja prethodnih vakcina.

- Advertisement -

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Izvučeno tijelo rudara kojeg je zatrpala zemlja u rudniku Mramor

Tijelo rudara Asima Šehanovića, koji je 2. maja zatrpan...

Oprez: Za danas upaljen meteoalarm u BiH

Zbog pljuskova praćenih grmljavinom koji se očekuju u poslijepodnevnim...

Brojni građani iz BiH stigli na otvaranje džamije Arnaudija u Banjaluci

Građani iz svih krajeva Bosne i Hercegovine došli su...

Stravična nesreća u Gradačcu: Audijem “pokosio” pješakinju

Teška saobraćajna nesreća dogodila se u Gradačcu, kada je...

Užas u Zagrebu: Muškarac oštrim predmetom ubio ženu

Muškarac je u blizini nasipa u Novom Zagrebu u...