Analiza Centra civilnih inicijativa: Poplave haraju, a vlast na godišnjem odmoru

- Advertisement -

Poplave u BiH: U Lukavcu poplavljeni deseci objekata, ulice pod vodom

Nevladina organizacija Centri civilnih inicijativa (CCI) uradila je analizu spremnosti BiH i njenih vlasti da se suoče s prirodnim i drugim katastrofama nakon što su majske poplave i klizišta u BiH odnijele ljudske živote, a materijalna šteta procjenjena je na gotovo četiri milijarde KM. Rezultati analize su predstavljeni danas na konferenciji za medije koja je organizovana u Sarajevu.

BiH je na početku sanacije teške katastrofe koja je u maju pogodila zemlju, a nema naznaka da se neće opet ponoviti, smatraju u CCI. Pored prirodnih nepogoda, štete su uzrokovane i sporim i neodgovornim reakcijama nadležnih, kazali su.

“Trenutno stanje je zaista neprihvatljivo. Analiza koju smo proveli pokazala je kako sadašnji sistem zaštite i spašavanja ne može odgovoriti kvalitetno na potrebe građana BiH u slučaju prirodnih nesreća”, kazao je u svom obraćanju medijima Muris Bulić, konsultant za monitoring.

Analiza koju su proveli u CCI-ju, pored ostalog, pokazala je neusklađenost zakonskog sistema kada je riječ o zaštiti i zbrinjavanju građana koji su direktno pogođeni poplavama i klizištima, posebno kada je riječ o zakonima na entitetskom nivou. Glavni zaključak analize, kazali su iz CCI-a, je da nijedna politika neopravdava  dva sistema zaštite, jer se radi o ljudskim životima koji su upitni zbog nerazumne politike.

PROČITAJTE JOŠ:  Vlada FBiH i Elektroprivreda tvrde da će pomoći porodici stradalog rudara Asima Šehanovića

“Analiza je pokazala i to da se namjenska sredstva koja su prvenstveno namijenjena za spašavanje ljudi trošena nenamjenski. BiH nedostaju zajednička finansijska sredstva tj. određen državni fond koji bi se koristio u slučaju prirodnih nesreća, kao što je to slučaj u svim državama svijeta”, riječi su Lejle Deronje Suljić koja je konsultant za monitoring rada Parlamenta FBiH.

Iz Centra civilnih inicijativa su kazali kako ne prejudiciraju rješenja, ali pozivaju na rješenjima na svim nivoima kako bi građanima bila zagarantovana sigurnost. Građani su, smatraju u CCI-u, žrtve neodgovornosti i politikanstva u vlasti.

Također, budući da su majske poplave odnijele ljudske živote i nanijele milionske materijalne štete, neko od struktrua vlasti trebao je snositi odgovornost, smatraju u CCI-u.

PROČITAJTE JOŠ:  Poznat datum dženaze i komemoracije koncertmajstoru Sarajevske filharmonije Dževadu Šabanagiću

 “Niko nije snosnio odgovornost po bilo kojem osnovu nakon poplava. A do te civilizacijske tačke u razvoju društva i demokratiji, naš politički establišment, nažalost nije došao”, smatra Bulić.

Istaknuto je i kako građani BiH i dalje nezbrinuti čekaju pomoć od države, ali političke garniture, prema mišljenju CCI-a, nisu zainteresovane za taj krucijalni problem. Umjesto toga, navode, većina predstavnika vlasti otišla je na godišnji odmor.

“U bilo kojoj demokratskoj, odgovornoj i moralnoj vlasti, ono što se desilo u mjesecu mau bio bi dovoljan razlog za kolektivnu ostavku. Iako mediji pišu kako je naša zemlja prva na listi koja bi mogla uskoro da doživi bankrot, oni odmaraju. Dakle, umjesto vanrednih napora – obustava rada”, kazao je Bulić, koji je više puta upozorio  kako puko komentarisanje političkih zvaničnika ne pomaže ni zemlji niti građanima.

- Advertisement -

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Upozorenje: U nekim dijelovima BiH očekuje se nevrijeme

Meteorolozi u Bosni i Hercegovini najavili su dolazak snažnog...

Sergej Barbarez objavio svoj prvi spisak Zmajeva

Novi selektor reprezentacije Bosne i Hercegovine Sergej Barbarez danas...

Probijanje tunela Hranjen u zastoju: Radnici povučeni, poništen tender za nadzor

Radovi na probijanju tunela Hranjen trenutno su obustavljeni, izvođač...

Tragedija u Prnjavoru: Radnika ubila dizalica dok je popravljao kamion

U vulkanizerskoj radnji u Prnjavoru danas je došlo do...

Drama u Zagrebu: Učiteljica se zaključala sa đacima u učionici

U jednoj osnovnoj školi u centru Zagreba u četvrtak...