6 savjeta za bolji san

- Advertisement -

Poremećaji spavanja su vrlo čest problem te se ubrajaju u najčešće psihosomatske tegobe današnjice.

Čak 45 posto populacije ima probleme sa spavanjem, a nedostatak sna i poremećaji u spavanju sve se više prepoznaju kao poveznica s kroničnim bolestima kao što su pretilost, visok krvni pritisak i karcinom.

Ako ste i vi umorni od nesanice, donosimo vam šest savjeta stručnjaka za ublažavanje problema sa spavanjem.

Uspostavite rutinu spavanja

Mnoga znanstvena istraživanja potvrđuju da je od presudne važnosti za neometan san da se odlazi na počinak i ustaje uvijek u isto vrijeme. Pokušajte uspostaviti neku normalnu rutinu, a prije odlaska na spavanje preporučuje se opuštanje u kupki s toplom vodom.

Bez mobitela, tableta i TV-a

Kad krenete na spavanje, u spavaćoj sobi ugasite sve što bi vam moglo odvlačiti pažnju, uključujući TV, kompjuter, mobitel i svu ostalu tehnologiju, a pogotovo izvore buke. Također je važno krevet upotrebljavati samo za spavanje, a ne za odrađivanje zaostalih poslovnih zadataka.

PROČITAJTE JOŠ:  Automobilom se zabio u kuću pa mačem napao prolaznike

Prozračite spavaću sobu

Prije svakog odlaska na počinak, preporuča se prozračivanje prostora u kojem ćete spavati. Dovoljno je da tek nekoliko minuta ostavite prozor otvoren. Svježi zrak ubrzat će proces spavanja – lakše ćete i brže zaspati.

Lagani obroci prije spavanja

San će biti puno mirniji ako ne jedemo neposredno prije odlaska na spavanje. Najbolje je jesti nekoliko sati prije spavanja i piti tople napitke. Nipošto se nemojte prejesti ili pretjerati s masnom i kaloričnom hranom – najbolje je pojesti nešto lagano poput svježeg sira, povrća, voća ili jogurta, a mnogi preporučuju čašu toplog mlijeka ili umirujući čaj od kamilice.

PROČITAJTE JOŠ:  Saobraćajna nesreća u Banjoj Luci: Povrijeđena žena

Izbacite kavu i alkohol

Smanjite ili potpuno izbacite konzumiranje kofeina, nikotina i alkohola prije odlaska na spavanje. Alkohol je sedativ koji vam može pomoći zaspati, ali sprječava dublje stadije sna te može uzrokovati češće buđenje po noći. Kava i gazirani sokovi poznati su stimulansi i mogu uzrokovati nesanicu.

Zamračite prostoriju

Ako niste od onih kojima svjetlost ne smeta, preporuča se spavanje u mračnoj prostoriji. Svjetlost vas može probuditi usred noći ili pak prerano. Sva umjetna rasvjeta u pravilu buni mozak, pa stoga, umjesto da zaključuje da je mrak i vrijeme za spavanje, mozak umjetnu svjetlost interpretira kao da je dan i vrijeme za dnevne aktivnosti.

- Advertisement -

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Niže cijene povratne karte za Trebevićku žičaru

Uprava JP Sarajevo povodom predstojećih praznika donijela je odluku...

Premješteno tijelo legendarnog Bate Živojinovića

Tijelo jugoslovenskog glumca Velimira Bate Živojinovića više ne počiva...

Automobilom se zabio u kuću pa mačem napao prolaznike

U Londonu je danas došlo do napada kada je...

Potvrđena optužnica protiv Anela Bećirovića koji je u novembru prošle godine ubio Emiru Maslan

Kantonalni sud u Sarajevu potvrdio je optužnicu Tužilaštva KS-a...

Sindikat radnika trgovine za 1. maj najavio protestnu šetnju u Sarajevu

I ove godine Sindika radnika trgovine i uslužnih djelatnosti...