Košarkaši Anadolu Efesa osvojili prvu titulu prvaka Eurolige

Turski košarkaški klub Anadolu Efes osvojio je naslov prvaka Eurolige Turkish Airlinesa za 2021. godinu, nakon što je u nedjeljnom finalu savladao Barcelonu rezultatom 86:81, javlja Anadolu Agency (AA).

Španska ekipa bolje je započela utakmicu, a rezultat je bio 15:22 u korist Barcelone na kraju prve četvrtine u Lanxess Areni u njemačkom Kelnu.

U drugoj četvrtini Anadolu Efes pružio bolju igru i oporavio se od 10 poena zaostatka, završivši prvo poluvrijeme s vodstvom od 39:36. Turska ekipa preuzela je kontrolu u trećoj četvrtini koja je završena rezultatom 65:58.

Barcelona je pokazala borbenost i u četvrtoj četvrtini prevladala zaostatak od sedam bodova, ali njihovi napori nisu bili dovoljni da pobijede istanbulsku ekipu koja je svoj prvi naslov u Euroligi ostvarila pobjedom 86:81.

MVP Eurolige Vasilije Micić vodio je Anadolu Efes do ove historijske pobjede s 25 poena, a Shane Larkin postigao je 21 poen, postigavši 12 od 12 slobodnih bacanja.

Cory Higgins bio je najbolji strijelac Barcelone s 23 koša, Kyle Kuric završio je s 18 koševa, Brandon Davies imao je 17 koševa.

Anadolu Efes postao je tako druga turska ekipa koja je osvojila ovaj trofej nakon što je Fenerbahce 2017. godine okrunjen za prvaka Eurolige.