Nema osobe koja barem jedanput u životu nije osjetila bol u leđima. Kod ovog problema odlično pomaže plivanje, ali treba biti oprezan i znati kako pravilno plivati te općenito kretati se u vodi ako vas muče bolna leđa.
Plivanje je ipak naš omiljeni način kretanja kroz vodu i nešto laganija aktivnost od trčanja u vodi. Postoji više različitih stilova i nismo svi jednako vješti u svakom od njih. Najlakši i najzastupljeniji stil plivanja jeste varijanta prsnog stila plivanja kod kojeg plivač najčešće zadržava glavu iznad razine vode, krećući se ravnomjernim i simetričnim pokretima ruku i kretnjama nogu poput žabe.
Specijalisti ortopedi daju nekoliko savjeta kako pravilno plivati te općenito kretati se u vodi ako nas muče bolna leđa: Za cijeli lokomotorni sistem od koristi će biti šetnje ili pokušaj bržeg kretanja (trčanja) kroz vodu.
Nastojanjem da se i noge približe površini vode jako se isteže kralježnica, osobito u donjem dijelu, što može dovesti do pojave bolova. Stoga je za sve osobe s bolovima u donjem dijelu leđa preporučljivo izbjegavati taj stil plivanja, no ako je to jedina tehnika kojom vladate, tada predlažemo da spustite noge i donji dio tijela dublje u vodu, tako da tijelo bude postavljeno gotovo vertikalno u odnosu na površinu vode, a rad ruku može održavati tijelo na površini. Nogama se plivač može kretati kao da vozi bicikl ili žabljim pokretima.
Slobodni stil plivanja (tehnika kraul) također opterećuje donji dio leđa, a kod osoba s bolnim vratnim dijelom kralježnice česte rotacije u stranu prilikom uzimanja zraka mogu također izazvati bolove. Leđni stil plivanja najmanje opterećuje kralježnicu iako i tada valja biti oprezan jer prilikom rotacija trupa kod zaveslaja rukama može doći do preopterećenja kralježnice, osobito ako već postoje rotacijske deformacije.
Ako imate povremeno bolna leđa, očekuje se da će vam leđno plivanje koristiti, no ako imate izrazite tegobe s leđima ili već operisanu kralježnicu, preporučujemo plivanje s vertikalnim položajem tijela.