VELŠKA NOĆ KOJA ĆE SE PAMTIT: Bosna i Hercegovina izbila u finale doigravanja i čeka Italiju u Zenici

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine ispisala je jednu od najdramatičnijih stranica u svojoj historiji. U Cardiffu, pred punim stadionom i uz ogromnu podršku domaćih navijača, „Zmajevi“ su nakon 1:1 u regularnom dijelu i produžetcima, uspjeli slaviti nad Velsom 4:2 u penal-lutriji i izboriti finale baraža za Svjetsko prvenstvo 2026. godine.

Važni trenuci susreta

Meč na Cardiff City Stadium počeo je s velikim intenzitetom. Domaća reprezentacija Velsa činila se sigurnijom stranom u prvom poluvremenu, kontrolirajući posjed i stvarajući prilike. U 51. minuti, legendarni Daniel James pogodio je spektakularnim udarcem za vodstvo Velsa, čime je atmosferu na stadionu doveo do ekstaze.

Ipak, Bosna i Hercegovina nije poklekla. Kako je utakmica odmicala, Zmajevi su pronalazili sve više prostora i pritiska, a u 86. minuti kapiten Edin Džeko pokazao klasu i iskustvo, te glavom zabio za 1:1, čime je ublažio dominaciju Velšana i vratio nadu bh. timu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Adnan Baltić (@adnan.baltic)

Produžeci nisu donijeli pogodak, ali su držali publiku na nogama sve do posljednjeg zvižduka sudije.

Penal-lutrija

Penal-lutrija je bila spektakularna i emotivna, fudbal kakav se rijetko viđa. Iako je velški golman Karl Darlow u regularnom dijelu imao nekoliko izvanrednih obrana, penal-lutrija okrenula se u korist Bosne i Hercegovine. Nakon što su dvije prve serije precizno realizirane, bh. rukavice su sjajno reagovale.

PROČITAJTE JOŠ:  Christian Schmidt u UN-u: Poziciju napuštam u junu

Na kraju, Bosna je bila mirnija i hladnokrvnija. Ključni trenutak dogodio se kada je golman Nikola Vasilj odbranio penal Necu Williamsu, a mladi Kerim Alajbegović zatim poslao loptu u mrežu za konačnih 4:2.

Golman Nikola Vasilj brani ključni penal
Golman Nikola Vasilj brani ključni penal

Vasiljeva obrana i Alajbegovićeva preciznost bili su katalizator ogromne erupcije emocija među reprezentacijom, stručnim štabom i navijačima.

Velšani ostali kratkih rukava

Za Vels se ova utakmica pretvorila u noć za zaborav. Iako su dominirali velikim dijelom susreta, promašaji ključnih šansi i nepreciznost u penal-lutriji odveli su ih u agoniju. Golman Darlow i Brennan Johnson imali su svoje trenutke, ali nisu uspjeli svladati bosanskohercegovačku odbranu i vrhunski raspoloženog Vasilja.

Šta sada čeka Bosnu i Hercegovinu?

Nakon trijumfa u Walesu, fokus se okreće na finalni duel baraža protiv Italije, koji će se igrati u utorak, 31. marta u 20:45 sati na stadionu Bilino Polje u Zenici. Ovaj meč odlučivat će ko će se plasirati na Svjetsko prvenstvo 2026 koje se igra u Kanadi, SAD-u i Meksiku.

PROČITAJTE JOŠ:  Christian Schmidt o novim izbornim tehnologijama: “Konačno će se čuti istinski glas građana”

Italija je u svom polufinalu nadigrala Sjevernu Irsku s 2:0, čime je osigurala mjesto u finalu baraža i spremno dočekuje susret s BiH. Tim „Azzurra“ je tradicionalni nogometni gigant koji će u Zenici biti veliki favorit, ali Bosna i Hercegovina igra pred svojim navijačima i s nevjerovatnom voljom da ostvari najveći uspjeh u historiji.

Najava meča već je počela, a atmosfera među navijačima je nevjerovatna, ulaznice su rasprodane, a kolone ljudi širom zemlje već planiraju zajedničke dolaske na stadion. Ovaj duel će biti jedna od najznačajnijih utakmica u historiji bh. nogometa, 90 minuta koje mogu odvesti Bosnu i Hercegovinu na svjetsku smotru fudbala.

Bosna sanja o Mundijalu 

Pobjeda nad Velsom nije samo sportski rezultat. Ona predstavlja povratak samopouzdanja i nade cijele fudbalske nacije. Nakon godina lutanja i propuštenih prilika, ovogodišnja generacija igrača pod vodstvom selektora Sergeja Barbareza pokazala je karakter, srce i borbenost.

Dok jedni sanjaju daleke stadione u Kanadi, SAD-u i Meksiku, Bosna i Hercegovina je sada na korak od ostvarenja tog sna. Utakmica protiv Italije bit će pravi test kvalitete, ali i mentalne snage, a cijela zemlja već je uz svoje „Zmajeve“.

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

32. kolo WWIN lige BiH: Veliki vikend domaćeg fudbala

WWIN liga Bosne i Hercegovine ulazi u samu završnicu...

AdmiralBet ABA liga: Bosna večeras protiv Igokee za veliki korak ka završnici

Sarajevo večeras živi za košarku. U dvorani Mirza Delibašić...

Rasprodate sve ulaznice za utakmicu između BiH i Sjeverne Makedonije

Sve ulaznice za prijateljsku utakmicu između Bosne i Hercegovine...