Kako pomjeranje sata utječe na zdravlje?

- Advertisement -

Noćas je započelo ljetno računanje vremena. Dok stručnjaci upozoravaju na negativne učinke po zdravlje zbog manjka sna i pomicanja sata, u Europskom parlamentu još uvijek nije donesena odluka o ukidanju pomicanja sata o kojoj se raspravljalo posljednjih nekoliko godina.

Pomicanje sata utječe na sve – kako na ljudski, tako i na životinjski svijet. Meteorolozi upozoravaju građane da se s ljetnim računanjem vremena treba posebno čuvati sunčevog zračenja.

“Podne više nije u podne, nego je u jedan sat. Onda neka paze da je onaj period najjačeg ultraljubičastog zračenja pomaknut za jedan sat. Znači, povlačite se sa plaže u 11, nemojte čekati 12 sati i idite na plažu kasnije. Nemojte ići u 16h, nego idite u 17h”, objašnjava meteorolog N1 Hrvatska Bojan Lipovšćak.

Pojedini stručnjaci upozoravaju kako sat manje sna kod nekih ljudi može ozbiljno poremetiti biološki ritam do te mjere da izazove srčani udar, a kod većine – nesanicu, prenosi N1.

“Inače se ranije budim, ali bez obzira na to treba mi jedno dva tjedna do mjesec dana da nekako uskladim svoj životni ritam”, ističe specijalistica onkologije i radioterapije Ljerka Eljuga.

PROČITAJTE JOŠ:  Otišao je veliki čovjek i humanista: Zbogom legendo

“Nema nekakvih dokaza da utječe na zdravlje, čujemo različite priče i tu se građani jednostavno podijele – neki su za pomicanje, neki nisu. Ja volim duže spavati pa mi smeta kad se pomakne sat za jedan sat unaprijed, ali tako je to niz desetljeća”, dodaje Branko Kolarić, ravnatelj NZJZ-a DR. Andrija Štampar.

Dokad ćemo pomicati sat?

A godinama se u Europkom parlamentu raspravlja o ukidanju pomicanja sata, međutim – dogovora među zemljama članicama Europske Unije još uvijek nema na vidiku.

“Hrvatska poput ostalih južnoeuropskih turističkih zemalja se zalagala za ljetno vrijeme, dok su se sjeverne zemlje zalagale za zimsko vrijeme i zapravo se otprilike Europska unija podijelila na dva podjednaka dijela. U tom smislu dogovora nije bilo i tu je zapelo”, navodi europarlamentarka Biljana Borzan (SDP).

PROČITAJTE JOŠ:  Nesreća u Banjoj Luci: Radnik pao sa zgrade, teško je povrijeđen

Borzan je, kaže, predložila Europskoj Komisiji da se uvede pomicanje sata za kompromisnih – pola sata.

“Takav sustav postoji već u dijelu država svijeta, dakle recimo u Indiji i u Australiji, oni su u odnosu na naše vrijeme na pola sata. Možda kada bi se ta tema u Vijeću aktualizirala, možda bi i ta inicijativa da se pomaknemo svi za pola sata bila uvažena”, dodaje Borzan.

Iako su pandemija i rat u Ukrajini stavile temu pomicanja sata u drugi plan, očekuje se da bi se razgovori trebali ponovno nastaviti pa bismo najranije 2025. mogli biti bliže jedinstvenom računanju vremena.

- Advertisement -

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Legendarni golman Veleža Enver Marić doživio saobraćajnu nesreću

Do sudara dva automobila marki Golf i Ford došlo...

Ubici Farisa Pendeka produžen pritvor za još tri mjeseca

Osumnjičenom za ubistvo Farisa Pendeka, Ademu Šumanu, produžen je...

Udruženje Pomozi.ba pokrenulo apel za liječenje Fojničanke Hašeme Huzbašić koja ima tumor

Udruženje Pomozi.ba pokrenulo je apel za liječenje Hašeme Huzbašić...

1. i 2. maj će biti neradni dani u Federaciji BiH

Srijeda i četvrtak, 1. i 2. maj 2024., bit...