U Gradskoj biblioteci „Mak Dizdar“ u Stocu održana je promocija knjige “Bajgorić”, izuzetnog naučno-istraživačkog djela koje osvjetljava život i umjetnost jednog od najvažnijih guslara u bosanskohercegovačkoj tradiciji, narodnog pripovjedača (guslara) Halila Bajgorića, koji je opjevao historiju Bosne i Hercegovine, Like i Slavonije (Osika).
Na početku promocije autorica Indira Durmić se zahvalila svim prisutnim i istakla da ova knjiga ima izuzetnu vrijednost, jer je građa o Bajgoriću preuzeta iz “Millman Parry Collection”, zbirke koja se čuva na Harvardu i koja sadrži bogate izvore o usmenoj književnosti Balkana.
– Kroz transkripciju ove građe omogućavamo publici bolje razumijevanje kulturnog naslijeđa i umjetničke tradicije koju guslarska poezija predstavlja. Kroz istraživanje života i umjetnosti guslara Bajgorića, studija bilježi i prenosi tradiciju guslarskog stvaralaštva, koje ima ključnu ulogu u čuvanju historije, običaja i moralnih vrijednosti zajednice. U vremenu globalizacije, ovakvi radovi podsjećaju na važnost njegovanja lokalne kulturne baštine. Studija pruža resurse za obrazovanje novih generacija o značaju guslarske tradicije. Ova promocija predstavlja priliku ne samo za očuvanje kulturnog naslijeđa, već i za jačanje povezanosti sa svjetskom zajednicom, kroz prizmu globalnog priznavanja umjetničke baštine Bosne i Hercegovine. Želim omogućiti mladima da razumiju povezanost svoje zajednice s kulturnim i historijskim procesima koji su oblikovali njihovu sadašnjost. Istraživanje naglašava kako kulturno nasljeđe može biti izvor identiteta i ponosa za zajednicu. Kroz prizmu jednog guslara, priča o zajedničkim vrijednostima postaje dostupna širem auditorijumu. Tradicija opisana u studiji može poslužiti kao inspiracija za umjetnike, istraživače i kulturne radnike da stvore nova djela koja povezuju prošlost i sadašnjost. Studija može biti most prema svijetu, predstavljajući jedinstvenu i bogatu tradiciju Bosne i Hercegovine na globalnoj sceni – između ostalog je rekla Indira Durmić.
Pored autorice na promociji su govorili Meša Pargan u ulozi moderatora i Đemila Talić Gabriel.
– Bajgorić je bio zaboravljen, a Indirinim strpljenjem i istraživačkim radom nastala je ova fantastična knjiga. Imamo toliko historije i bitno je da imamo knjige koje ostaju iza nas. Tako će buduće generacije u knjizi pronaći istinu o Bajgoriću i o svemu u čemu je dao doprinos. Bajgorić je čovjek iz naroda i mi obično ne slušamo te ljude koji su najbliži onoj situaciji da je prikažu kakva jeste. Dijaspora na poseban način čuva našu historiju. Naša udruženja čine mnogo da je sačuvaju. Na svim događajima dovodim naša folklorna društva i muzičare i služimo naše bosanskohercegovačke specijalitete. Želimo da kroz sve aspekte ljudi u Australiji upoznaju našu kulturu. Ja sam svoj život posvetila tome da promoviram svoju državu i da neko ne pomisli da smo mi narod bez kulture, tradicije i vlastitih korijena, te da nemamo historiju – između ostalog je kazala Đemila Talić Gabriel koja je na kraju upitala praunuke Halila Bajgorića jesu li svjesni ko je bio njihov predak.