Španija prvak Evrope

Košarkaška reprezentacija Španije osvojila je naslov prvaka Evrope. Španci su večeras u finalu Eurobasketa u Lilleu pobijedili selekciju Litvanije sa 80:63 (19:8, 22:25, 19:10, 20:20). Reprezentativci Španije su od početka kontrolisali igru i držali rezultatsku prednost te na kraju zasluženo došli do treće titule prvaka Evrope, prenosi MI2.ba

Pau Gasol vodio je reprezentaciju Španije do pobjede i u ovoj utakmici sa “double-double” učinkom od 25 poena i 12 skokova. Sergio Llull postigao je 12, a Rudy Fernandez 11 poena. U reprezentaciji Litvanije najefikasniji su bili Mantas Kalnietis i Renaldas Seibutis sa po 13 poena. Treće mjesto osvojila je Francuska, koja je u “malom” finalu pobijedila Srbiju sa 81:68.

Španski košarkaš Pau Gasol proglašen je najkorisnijim igračem (MVP) Evropskog prvenstva, koje je večeras završeno u Lilleu. Gasol je reprezentaciju Španije vodio do treće titule prvaka Evrope. Briljantno je igrao tokom cijelog prvenstva, a u finalu protiv Litvanije je ubacio 25 poena uz 12 skokova.

U idealnoj petorci prvenstva, pored Gasola su: Sergio Rodriguez (Španija), Nando De Colo (Francuska), Jonas Maciulis (Litvanija) i Jonas Valanciunas (Litvanija).