Delegacija Azerbejdžana posjetila Institut za nestale osobe u BiH: Odali počast žrtvama genocida u Srebrenici

Delegacija Državne komisije za ratne zarobljenike, taoce i nestale osobe Republike Azerbejdžan, na čelu sa sekretarom Komisije Gazanfarom Ahmadovim, nakon sastanka u Institutu za nestale osobe Bosne i Hercegovine, posjetila je Memorijalni centar Srebrenica u Potočarima i položivši cvijeće odala počast žrtvama genocida u Srebrenici.

Osim Ahmadova počast žrtvama su odali i članovi delegacije Zaur Ismayilov i Nijad Badalzada kao i Emil Aghayev prvi sekretar ambasade Republike Azerbejdžan u Sarajevu, a u Srebrenicu su stigli u pratnji Salihe Đuderije, članice Kolegija direktora Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine.

Nakon odavanja počasti, delegacija je posjetila i sam Memorijalni centar te otputovala u Tuzlu gdje su posjetili Podrinje identifikacioni centar. Tom prilikom Dragana Vučetić, forenzički antropolog ICMP-a, delegaciji je detaljno prezentirala historijat ali i procedure koje su se provodile i koje se provode u procesima ekshumacija, identifikacija a potom i reasocijacija posmrtnih ostataka žrtava genocida u Bosni i Hercegovini.

PROČITAJTE JOŠ:  Drama na Grbavici: Dvije žene krale sa trafike pa pretukle radnicu

Delegacija Državne komisije za ratne zarobljenike, taoce i nestale osobe Republike Azerbejdžan u našoj zemlji je boravila tri dana, a fokus posjete je bio na razmatranju modaliteta bliže saradnje između Instituta i Državne komisije, imajući u vidu da se obje zemlje usljed ratnih dešavanja suočavaju sa izazovima u traženju nestalih osoba.

Tim povodom je u prostorijama Instituta održan sastanak na kojem je istaknuto da se nadležna tijela u obje zemlje suočavaju sa nedostatkom informacija o lokacijama grobnica te da je razmjena iskustava i stečenih znanja u procesu traženja nestalih osoba, ekshumacija, identifikacija i uspostavljanju baza podataka od izuzetnog značaja. Delegaciji iz Azerbejdžana detaljno je prezentiran dosadašnji rad Instituta.

– U Azerbejdžanu možemo mnogo naučiti iz dobrih praksi i znanja stečenih u vašoj zemlji i tako pronaći hiljade nestalih koje još uvijek tražimo – kazao je tokom sastanka Ahmadov ističući da vjeruje da je saradnja dvije institucije izuzetno značajna jer se s pitanjem nestalih osoba, nažalost, suočava sve više zemalja u svijetu.

PROČITAJTE JOŠ:  Otkriveni posmrtni ostaci na području Kiseljaka: Građani pozvali policiju i Institut za nestale osobe

Predsjedavajući Kolegija direktora Nikola Perišić je istakao kako je naša zemlja spremna podijeliti svoja iskustva i znanja ali i naučiti od drugih, sve sa ciljem pronalaska što većeg broja nestalih osoba.
– Pronađene su dvije trećine nestalih osoba u našoj zemlji ali sudbine 7.608 osoba su nam i dalje nepoznate. To nam ne daje pravo da stanemo i odustanemo. Nećemo odustati, nastavljamo da tragamo i sarađujemo sa svima onima kojima možemo pomoći i od kojih i sami možemo naučiti – kazao je Perišić.

Sastanku u Institutu su, osim predsjedavajućeg i članova Kolegija direktora Instituta za nestale osobe prisustvovali i članovi Kolegija Marko Jurišić i Saliha Đuderija ali i ambasador Azerbejdžana u našoj zemlji Vilayet Guliyev te prvi sekretar Emil Aghayev

NAJNOVIJE

MOŽDA VAS ZANIMA

Krajina tuguje: Nakon Amine Japić (17) preminuo i Abedin Duratović (19)

Abedin Duratović, 19-godišnji mladić iz Bosanske Otoke, podlegao je...

Donji Vakuf: U rijeci Vrbas pronađeno tijelo muškarca

Na lokalitetu Barice u općini Donji Vakuf, u rijeci...

HDZ srušio sjednicu: Rasprava o femicidu ponovo odgođena

Od današnje sjednice Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH očekivalo...